Հիմա մենք այս քննարկմամբ խթանում ենք, որ բոլորը ամեն ինչ թողնեն, ապօրինի շինարարություն անեն․ Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
Կառավարությունն այսօր հերթական նիստին հավանություն տվեց Քաղաքացիական օրենսգրքում և մի շարք հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախագծին, որի նպատակը ինքնակամ շինարարության դեմ պայքարում առավել արդյունավետ իրավական մեխանիզմների նախատեսումն է։
Այսպիսով` մշակված նախագծերով կբացառվի օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կառուցված ինքնակամ կառույցների օրինականացման հնարավորությունը, ինչը կապահովի ցանկացած շինության կառուցումը բացառապես իրավասու մարմնի կողմից թույլտվության, ինչպես նաև օրենսդրությամբ անհրաժեշտ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքի, նախագծային և այլ փաստաթղթերի հիման վրա։
Հարցի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Կադաստրի կոմիտեն լավ տեմպերով իրականացնում է օդային լուսանկարահանումներ Հայաստանի բնակավայրերի, և մենք ինչ–որ ժամկետի դրությամբ կունենանք ՀՀ–ում իքս ամսաթվով առկա բոլոր շինությունների մասին տեղեկություններ։ «Մենք չենք կարող ասել, որ այսօրվանից այս պահին գոյություն ունեցող ապօրինի շինությունները քանդվում են, որովհետև, հասկանալի է, որ լինի, պետք է որոշակի ժամանակային լագ թողնել»,–ասաց նա։
Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանն ասաց, որ ամբողջ դաշտային աշխատանքներն ավարտված են, տվյալների մշակման փուլում են գտնվում։
Ինչ վերաբերում է ժամկետներին, թե որ օրվանից հետո չեն իրականացնի ապօրինի շինարարություն, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ այստեղ պետք է շատ հստակ լինեն և այնպիսի ժամանակային հատված չտան, որ մեծածավալ ապօրինի շինություններ լինեն։ «Հիմա մենք այս քննարկմամբ խթան ենք տալիս, որ բոլորը ամեն ինչ թողնեն, ապօրինի շինարարություն անեն, սենց բան ոնց կարելի է անել, չի կարելի նման բան անել։ Մենք հիմա իբր պայքարում ենք, բայց երաշխավորում եմ, որ ձեր նշած երեք ամսվա ընթացքում աննախադեպ մեծ ծավալի ապօրինի շինարարություն կսկսվի»,–ասաց նա։

Now, with this discussion, we encourage everyone to leave everything and do illegal construction. Nikol Pashinyan (video)
Today, at the regular session, the government approved the project to make changes in the Civil Code and a number of related laws, the purpose of which is to provide the most effective legal mechanisms in the fight against arbitrary construction.
Thus, the developed projects will exclude the possibility of legalization of voluntary structures built after the law comes into force, which will ensure the construction of any building exclusively on the basis of the permission of the competent authority, as well as the architectural design task, design and other documents required by the legislation.
Regarding the issue, Nikol Pashinyan mentioned that the Cadastre Committee is carrying out aerial photography of Armenian settlements at a good pace, and we will have information about all the buildings in Armenia as of X date by a certain date. "We cannot say that the existing illegal buildings will be demolished from today, because, of course, it is necessary to leave a certain time lag," he said.
The head of the cadastre committee, Suren Tovmasyan, said that all the field work has been completed and the data are being processed.
As for the dates after which they will not carry out illegal construction, Nikol Pashinyan said that they should be very clear here and not give such a time frame that there would be large-scale illegal constructions. "Now, with this discussion, we are giving an incentive for everyone to leave everything, to do illegal construction, how can such a thing be done, such a thing cannot be done. We are allegedly fighting now, but I guarantee that during the three months you mentioned, an unprecedentedly large volume of illegal construction will begin," he said.