Կաթողիկոսն ընդունել է ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հակոբ Տեր-Խաչատուրյանին. կողմերն անդրադարձել են սահմաններին և սահմանամերձ բնակավայրերում առաջացած անվտանգային խնդիրներին
Դեկտեմբերի 7-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հակոբ Տեր-Խաչատուրյանին։ Այս մասին հայտնում է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը:
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած մարտահրավերներին, մասնավորապես հայրենիքի սահմաններին և սահմանամերձ բնակավայրերում առաջացած անվտանգային խնդիրներին, կարևորվեց համընդհանուր ջանքերի մեկտեղումը՝ ի նպաստ առկա հարցերի հաղթահարման և հայրենիքի զորացման։
Զրույցի ընթացքում խոսվեց նաև սփյուռքի համայնքներում առկա կացության և ազգային կառույցների կարևոր առաքելության մասին ազգային ինքնության ու միասնականության պահպանման գործում։ Ընդգծվեց նաև հայրենիք-սփյուռք կապերի առավել ամրապնդման անհրաժեշտությունը։

Католикос принял представителя Бюро АРФД Акопа Тер-Хачатуряна. стороны обсудили границы и проблемы безопасности, возникающие в приграничных населенных пунктах
7 декабря Е.П. Второй Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин принял в Святом Эчмиадзине представителя Бюро АРФД Акопа Тер-Хачатуряна. Об этом сообщает информационная система Первопрестольного.
На встрече были затронуты проблемы, стоящие перед Арменией и Арцахом, в частности границы Родины и проблемы безопасности, возникающие в приграничных населенных пунктах, а также подчеркнута важность совместных усилий для преодоления существующих проблем и укрепления Родины.
В ходе беседы также говорилось о существовании диаспоральных сообществ и важной миссии национальных структур в сохранении национальной идентичности и единства. Была также подчеркнута необходимость дальнейшего укрепления связей Родина-диаспора.