2021-ի ընտրությունները բողոքարկվել են,լեգիտիմության դեֆիցիտ ունեին,ՍԴ-ն խիզախություն չի ունեցել արձանագրելու.Վարդևանյան
2021 թվականի ընտրությունները բողոքարկվել են, լեգիտիմության դեֆիցիտ ունեին, այլ հարց է, որ Սահմանադրական դատարանը խիզախություն չի ունեցել արձանագրելու։ Այս մասին NEWS am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանը։
Արամ Վարդեւանյանի կարծիքով՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն իր պատասխանում բառացիորեն ներկայացնում է 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները ընդդիմադիր ուժի՝ «Ելք» խմբակցության կողմից որեւէ կերպ չվիճարկելու փաստը. «Ի դեպ հենց այդ խմբակցության կամ դաշինքի անդամ հանդիսացել է հենց վերջինս»։
ԱԺ պատգամավորը հիշեցրեց, որ 2021 թվականի հունիսի 20-ի ընտրությունների արդյունքները վիճարկվել էին Սահմանադրական դատարանում.
«Հատկանշական է, որ ընտրությունների արդյունքները վիճարկվել էին ոչ միայն «Հայաստան», «Պատվիվ ունեմ» դաշինքների կողմից, այլեւ «Զարթոնք», «Հայոց Հայրենիք» կուսակցությունների կողմից: Այսինքն, ընդհանուր առմամբ ընտրությունների արդյունքները վիճարկվել էին թե՛ ըստ ԿԸՀ որոշման համապատասխան շեմը հաղթահարած քաղաքական միավորների կողմից, թե՛ շեմը չհաղթահարած քաղաքական միավորների կողմից: Սա խոսում է նրա մասին, որ ընտրությունների արդյունքների նկատմամբ անհրաժեշտ վստահություն, արդարության անհրաժեշտ բաղադրիչը չի եղել»։
Պատգամավորի խոսքով՝ դա նաեւ պայմանավորված է այն խախտումներով, որոնք արձանագրվել էին. «Հիշեցնեմ, որ առաջին անգամ ՀՀ պատմության մեջ ընտրությունների ընթացքում առկա է եղել Վարչական դատարանի որոշում, որով հստակ արձանագրվել էր վարչական ռեսուրսի չարաշահման փաստը Քաաղաքացիական պայմանագիրկուսակցության ներկայացուցիչների կողմից: Եվ սա նաեւ զետեղվել էր ՍԴ որոշման մեջ: Առաջին անգամ ՀՀ պատմության մեջ ՍԴ-ն արձանագրել է ատելության խոսքի աննախադեպ ծավալը, որը գեներացվում էր ՔՊ-ի կողմից: Առաջին անգամ Սահմանադրական դատարանը հրաժարվեց պաշտպանել հենց Սահմանադրության նախագծի հիմնավորումն առ այն, որ մեկ խմբակցություն չի կարող ստանալ մանդատների այնպիսի ծավալ, որ առանց ընդդիմության ընդունի սահմանադրական օրենքներ կամ ընտրի սահմանադրական մարմինների պաշտոնյաների։ Այսինքն, այն իբր պնդումը, որ ընտրությունների արդյունքները չեն վիճարկվել ՍԴ-ում, ոչ միայն ակնհայտ սուտ են, այլեւ դժվար է ընկալել, թե ինչպես կարող է նման դիրքորոշում արտահայտվել բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից: Կարծում եմ՝ սա այն դեպքն է, որ հանրությունը կարող է եւս մեկ անգամ իր հետեւություններն անել իրեն ներկայացվող տեղեկությունների վերաբերյալ: Կարծում եմ՝ նաեւ տեղին է նշել, որ ՍԴ-ում գործի քննությունը եւ սահմանադրական արդարադատությունը, որը տեղի էր ունենում, ամենալայն լուսաբանումը ստացած Սահմանադրական դատարանում գործն էր: Չգիտեմ՝ ինչ նպատակ էր հետապնդում հանրությանը մոլորեցնելու այս փորձը, կարծում եմ՝ այդ հարցի հասցեատերը ես չեմ»։
Արամ Վարդեւանյանը շեշըեց, որ 2021 թվականի ընտրությունների արդյունքները մի շարք ուժերի, այդ թվում՝ «Հայաստան» դաշինքի կողմից չեն ընդունվել.։

The 2021 elections were appealed, they lacked legitimacy, the CC did not have the courage to register. Vardevanyan
The 2021 elections were appealed, they lacked legitimacy, it is a different matter that the Constitutional Court did not have the courage to record. This was said by Aram Vardevanyan, deputy of the National Assembly "Hayastan" faction, in a conversation with NEWS am.
According to Aram Vardevanyan, NA Speaker Alen Simonyan literally presents the fact that the results of the 2017 parliamentary elections were not disputed by the opposition faction "Yelk" in his answer. "By the way, the latter was a member of that faction or alliance."
The MP reminded that the results of the June 20, 2021 elections were challenged in the Constitutional Court.
"It is noteworthy that the results of the elections were disputed not only by the "Armenia" and "I have honor" alliances, but also by the "Awakening" and "Hayots Hayrenik" parties. That is, in general, the results of the elections were disputed both by the political units that passed the relevant threshold according to the decision of the CEC, and by the political units that did not pass the threshold. This indicates that there was no necessary confidence in the results of the elections, a necessary component of justice."
According to the deputy, this is also due to the violations that were recorded. "Let me remind you that for the first time in the history of RA, during the elections, there was a decision of the Administrative Court, which clearly recorded the fact of abuse of administrative resources by the representatives of the Civil Contract Party. And this was also included in the decision of the Supreme Court. For the first time in the history of RA, the Supreme Court recorded the unprecedented amount of hate speech generated by the CP. For the first time, the Constitutional Court refused to defend the justification of the draft of the Constitution itself, that one faction cannot get such a volume of mandates that it would pass constitutional laws or elect officials of constitutional bodies without opposition. In other words, the alleged claim that the results of the elections were not disputed in the CC is not only an obvious lie, but it is also difficult to understand how such a position can be expressed by a high-ranking official. I think this is the case that the public can once again make its own conclusions regarding the information presented to it. I think it is also appropriate to mention that the case in the Constitutional Court received the widest coverage of the investigation of the case and the constitutional justice that was taking place. I don't know what the purpose of this attempt to mislead the public was, I think I am not the addressee of that question."
Aram Vardevanyan said that the results of the 2021 elections were not accepted by a number of forces, including the "Armenia" alliance.