2021-ի ընտրությունները բողոքարկվել են,լեգիտիմության դեֆիցիտ ունեին,ՍԴ-ն խիզախություն չի ունեցել արձանագրելու.Վարդևանյան
2021 թվականի ընտրությունները բողոքարկվել են, լեգիտիմության դեֆիցիտ ունեին, այլ հարց է, որ Սահմանադրական դատարանը խիզախություն չի ունեցել արձանագրելու։ Այս մասին NEWS am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանը։
Արամ Վարդեւանյանի կարծիքով՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն իր պատասխանում բառացիորեն ներկայացնում է 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները ընդդիմադիր ուժի՝ «Ելք» խմբակցության կողմից որեւէ կերպ չվիճարկելու փաստը. «Ի դեպ հենց այդ խմբակցության կամ դաշինքի անդամ հանդիսացել է հենց վերջինս»։
ԱԺ պատգամավորը հիշեցրեց, որ 2021 թվականի հունիսի 20-ի ընտրությունների արդյունքները վիճարկվել էին Սահմանադրական դատարանում.
«Հատկանշական է, որ ընտրությունների արդյունքները վիճարկվել էին ոչ միայն «Հայաստան», «Պատվիվ ունեմ» դաշինքների կողմից, այլեւ «Զարթոնք», «Հայոց Հայրենիք» կուսակցությունների կողմից: Այսինքն, ընդհանուր առմամբ ընտրությունների արդյունքները վիճարկվել էին թե՛ ըստ ԿԸՀ որոշման համապատասխան շեմը հաղթահարած քաղաքական միավորների կողմից, թե՛ շեմը չհաղթահարած քաղաքական միավորների կողմից: Սա խոսում է նրա մասին, որ ընտրությունների արդյունքների նկատմամբ անհրաժեշտ վստահություն, արդարության անհրաժեշտ բաղադրիչը չի եղել»։
Պատգամավորի խոսքով՝ դա նաեւ պայմանավորված է այն խախտումներով, որոնք արձանագրվել էին. «Հիշեցնեմ, որ առաջին անգամ ՀՀ պատմության մեջ ընտրությունների ընթացքում առկա է եղել Վարչական դատարանի որոշում, որով հստակ արձանագրվել էր վարչական ռեսուրսի չարաշահման փաստը Քաաղաքացիական պայմանագիրկուսակցության ներկայացուցիչների կողմից: Եվ սա նաեւ զետեղվել էր ՍԴ որոշման մեջ: Առաջին անգամ ՀՀ պատմության մեջ ՍԴ-ն արձանագրել է ատելության խոսքի աննախադեպ ծավալը, որը գեներացվում էր ՔՊ-ի կողմից: Առաջին անգամ Սահմանադրական դատարանը հրաժարվեց պաշտպանել հենց Սահմանադրության նախագծի հիմնավորումն առ այն, որ մեկ խմբակցություն չի կարող ստանալ մանդատների այնպիսի ծավալ, որ առանց ընդդիմության ընդունի սահմանադրական օրենքներ կամ ընտրի սահմանադրական մարմինների պաշտոնյաների։ Այսինքն, այն իբր պնդումը, որ ընտրությունների արդյունքները չեն վիճարկվել ՍԴ-ում, ոչ միայն ակնհայտ սուտ են, այլեւ դժվար է ընկալել, թե ինչպես կարող է նման դիրքորոշում արտահայտվել բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից: Կարծում եմ՝ սա այն դեպքն է, որ հանրությունը կարող է եւս մեկ անգամ իր հետեւություններն անել իրեն ներկայացվող տեղեկությունների վերաբերյալ: Կարծում եմ՝ նաեւ տեղին է նշել, որ ՍԴ-ում գործի քննությունը եւ սահմանադրական արդարադատությունը, որը տեղի էր ունենում, ամենալայն լուսաբանումը ստացած Սահմանադրական դատարանում գործն էր: Չգիտեմ՝ ինչ նպատակ էր հետապնդում հանրությանը մոլորեցնելու այս փորձը, կարծում եմ՝ այդ հարցի հասցեատերը ես չեմ»։
Արամ Վարդեւանյանը շեշըեց, որ 2021 թվականի ընտրությունների արդյունքները մի շարք ուժերի, այդ թվում՝ «Հայաստան» դաշինքի կողմից չեն ընդունվել.։

Выборы 2021 года были обжалованы, им не хватило легитимности, у КС не хватило смелости зарегистрироваться. Вардеванян
Выборы 2021 года были обжалованы, им не хватило легитимности, другое дело, что Конституционный суд не решился это зафиксировать. Об этом в беседе с NEWS am сказал депутат НС "Айастан" Арам Вардеванян. По словам Арама Вардеваняна, спикер НС Ален Симонян в своем ответе буквально констатирует тот факт, что результаты парламентских выборов 2017 года не были оспорены оппозиционной фракцией "Елк". «Кстати, последний был членом этой фракции или альянса». Депутат напомнил, что результаты выборов 20 июня 2021 года были оспорены в Конституционном суде. "Примечательно, что результаты выборов оспаривались не только блоками "Армения" и "Честь имею", но и партиями "Пробуждение" и "Айоц Айреник". То есть в целом результаты выборов оспаривались как политическими единицами, преодолевшими соответствующий порог по решению ЦИК, так и политическими единицами, не преодолевшими этот порог. Это свидетельствует об отсутствии необходимой уверенности в результатах выборов, а необходимый компонент справедливости». По словам депутата, это также связано с зафиксированными нарушениями. "Напомню, что впервые в истории РА во время выборов было принято решение Административного суда, в котором четко зафиксирован факт злоупотребления административным ресурсом со стороны представителей партии "Гражданский договор". И это также было включено в решение Верховного суда. Впервые в истории РА Верховный суд зафиксировал беспрецедентное количество разжигающих ненависть высказываний, порожденных КП. Впервые Конституционный суд отказался защищать обоснованность проекта самой Конституции, этой одной фракции Иными словами, утверждение о том, что результаты выборов не были оспорены в КС, является не только явной ложью, но и трудно понять, как такая позиция может быть выражена высокопоставленным чиновником. расследования дела и имевшего место конституционного правосудия. Я не знаю, какова была цель этой попытки ввести общественность в заблуждение, думаю, я не являюсь адресатом этого вопроса». Арам Вардеванян заявил, что результаты выборов 2021 года не были приняты рядом сил, в том числе альянсом "Армения".