Ինչ հանգամանքներում է մահացել «Հայաստան» դաշինքի անդամը
2024 թվականի իրադարձությունները կրկին ցույց տվեցին Հայաստանի իրավապահ համակարգի խոցելի կողմերը։ Հայաստան դաշինքի անդամ և երկրորդ նախագահի ընտանիքի մտերիմ Զավեն Սարգսյանի մահվան շուրջ ծոսակցությունները չեն դադարում: Նրա դուստրը՝ Մարինե Սարգսյանը պնդում է, որ հորը սպանել են, նա չի մահացել առողջական խնդիրների պատճառով։ Նրա միակ նպատակն է, որ իրավապահները կատարեն իրենց ուղիղ պարտականությունները և պատասխանատվության ենթարկեն այն ծառայակիցներին, որոնք Մարինեի համոզմամբ գերազանցել են իրենց լիազորությունները ու մահվան հասցրել իր հորը։
Ընտանիքի անդամների խոսքով, Զավեն Սարգսյանը մահացել է իր քաղաքական հայացքների, պատկանելության և ակտիվ հակաիշխանական քննադատության համար ՝ ենթարկվելով ճնշումների ու անմարդկային վերաբերմունքի։
Ընտանիքը կրկնակի փորձաքննություն է պահանջել, բազմիցս դիմել է իրավապահ մարմիններին, սակայն արդյունավետ և իրավաչափ քննություն չի անցկացվել, ինչը Մարինեն գնահատում է որպես համակարգային անգործություն և իրենց ընտանիքի նկատմամբ քաղաքական հաշվեհարդարի ու հետապնդման հերթական դրսևորում։
«Մենք որևէ հստակ արձագանք չենք ստացել: Իմ հոր մահը իրավապահների խզճի վրա է, եթե իհարկե նրանք խիղճ ունեն։ Նրանք ռոբոտի պես միայնենթարկվում են վարչապեի հրահանգներին ու մի գլխավոր խնդիր ունեն՝ վերացնել բոլոր ընդդիմադիրներին։ Իրավապահներն ամեն ինչ անում են , որ հորս նկատմամբ բռնության ու դրա հետևանքով նրա մահվան փաստը մնա չբացահայտված , իսկ մեղավորները մնան անպատիժ», - ասում է Մարինե Սարգսյանը:
Մարինե Սարգսյանը վստահեցնում է , որ շարունակելու է իր պայքարը՝ հանրայնացնելով իր հոր մահվան դեպքը, անգամ մտադիր է համագործակցել իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ և ներկայացնել խնդիրը միջազգային հարթակներում:
Զավեն Սարգսյանի մահվան դեպը լայն արձագանք է ստացել հանրային հարթակներում։ Բազմաթիվ փորձագետներ նշում են, որ սա հստակ ազդանշան է, որ իրավապահ համակարգի բարեփոխումները ուշացած են ու անարդյունավետ, ուստի՝ քաղաքացիների պաշտպանությունը մեր երկրում երաշխավորված չէ:

Under what circumstances did the member of the "Armenia" alliance die?
The events of 2024 again showed the vulnerable aspects of the law enforcement system of Armenia. Rumors about the death of Zaven Sargsyan, a member of the Armenia Alliance and close to the family of the second president, do not stop. His daughter Marine Sargsyan claims that her father was killed, he did not die because of health problems. His only goal is for the law enforcement officers to fulfill their direct duties and bring to justice those fellow officers who, in Marine's conviction, exceeded their powers and caused the death of her father.
According to the family members, Zaven Sargsyan died for his political views, affiliation and active anti-government criticism, subjected to pressure and inhumane treatment.
The family demanded a double examination, repeatedly appealed to the law enforcement agencies, but an effective and legal investigation was not conducted, which Marine evaluates as systemic inaction and another manifestation of political reprisal and persecution against their family.
"We have not received any clear response. My father's death is due to law enforcement officials, if they have a conscience. Like a robot, they only obey the regime's orders and have one main task: to eliminate all oppositionists. The law enforcement officers are doing everything to ensure that the fact of the violence against my father and his death as a result of it remain undisclosed, and the culprits remain unpunished," says Marine Sargsyan.
Marine Sargsyan assures that she will continue her struggle by publicizing the case of her father's death, and even intends to cooperate with human rights organizations and present the issue on international platforms.
The death of Zaven Sargsyan received a wide response on public platforms. Many experts say that this is a clear signal that the reforms of the law enforcement system are delayed and ineffective, so the protection of citizens is not guaranteed in our country.