«Սպուտնիկ» պատվաստանյութի 2 դեղաչափը ստանալուց 6 ամիս անց քաղաքացիները կստանան «Սպուտնիկ Լայթ»-ի խթանիչ դեղաչափը. պետությունը կգնի պատվաստանյութը, քաղաքացիները այն կստանան անվճար. Ավանեսյան
Դեկտեմբերի 6-ին Հայաստանի դեղարդյունաբերության առաջատար «ԼԻԿՎՈՐ» ընկերությունում կայացել է  Հայաստանի Հանրապետությունում «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութի արտադրության մեկնարկին նվիրված մամուլի ասուլիսը։  Այս մասին հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը:
Ասուլիսի բանախոսներն էին՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և  «ԼԻԿՎՈՐ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Մաթևոսյանը։ Նախքան ասուլիսը նախարարները ընկերության տնօրենի հետ միասին շրջայց են կատարել և ծանոթացել ընկերության արտադրական պրոցեսներին ու հզորություններին։
Ասուլիսի մեկնարկին էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է․ «Մենք բավականին երկար ճանապարհ ենք անցել դեղարդյունաբերության ոլորտում որակի ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող «ԼԻԿՎՈՐ» հայկական ընկերության և մեր ռուս գործընկերների հետ, որպեսզի այսօր ունենանք Հայաստանում արտադրված, որակի բոլոր չափանիշներին համապատասխանող պատրաստի արտադրանք, որը պատրաստ է մտնել շուկա։ Այժմ նաև բանակցություններ են ընթանում արտահանման հնարավոր ուղղությունների հստակեցման շուրջ»։ Նա հավելել է, որ նախորդ շաբաթ Կառավարության հնգամյա ծրագրում հրապարակվել է արդյունաբերության հինգ գերակա ոլորտների ցանկը, որոնցից մեկը դեղագործությունն է։ Նա ընդգծել է, որ նախարարության գործունեության կիզակետում լինելու է դեղագործական ոլորտի զարգացումը՝ նման դեղագործական ընկերությունների հետ խորը համագործակցության շնորհիվ։

Через 6 месяцев после получения второй дозы вакцины «Спутник» граждане получат бустерную дозу «Спутник Лайт». государство купит вакцину, граждане получат ее бесплатно. Аванесян
6 декабря в компании "ЛИКВОР", лидере армянской фармацевтической промышленности, состоялась пресс-конференция, посвященная началу производства вакцины "Спутник Лайт" в Республике Армения. Об этом сообщает Министерство здравоохранения РА.
Спикерами пресс-конференции выступили: министр экономики РА Ваан Керобян, министр здравоохранения РА Анаит Аванесян и генеральный директор ЗАО "ЛИКВОР" Сергей Матевосян. Перед пресс-конференцией министры вместе с директором предприятия совершили экскурсию и ознакомились с производственными процессами и возможностями предприятия.
В начале пресс-конференции министр экономики Ваан Керобян отметил: "Мы прошли большой путь с армянской компанией LIQOR, отвечающей самым высоким стандартам качества в фармацевтической отрасли, и нашими российскими партнерами, так что сегодня мы имеем произведенный в Армении готовый продукт, отвечающий всем стандартам качества и готовый к выходу на рынок". Сейчас ведутся переговоры по уточнению возможных направлений экспорта". Он добавил, что на прошлой неделе в пятилетнем плане правительства был опубликован список из пяти приоритетных направлений промышленности, одно из которых - фармацевтика. Он подчеркнул, что основным направлением деятельности министерства станет развитие фармацевтического сектора благодаря глубокому сотрудничеству с такими фармацевтическими компаниями.