584 անձ ազատվել է քրեական պատասխանատվությունից՝ գործուն զղջալու հիմքով
Ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարած 584 անձ ազատվել է քրեական պատասխանատվությունից՝ գործուն զղջալու հիմքով։
Հիշեցնենք, որ գործուն զղջալու հիմքով քրեական պատասխանատվությունից ազատվելու ինստիտուտը տարիներ շարունակ գործել է՝ ոչ մեծ և միջին ծանրության հանցանքների դեպքում, սակայն 2023թ․ հուլիսի 12-ին Քրեական օրենսգրքի 81-րդ հոդվածում փոփոխություններ և լրացումներ են իրականացվել, որոնց արդյունքում ՝ գործուն զղջալու հիմքով քրեական պատասխանատվությունից կարող են ազատվել նաև  ծանր և առանձնապես ծանր հանցանք կատարելու մեջ մեղադրվող անձինք՝ «բացառիկ գործոնների» առկայության դեպքում։
Օրենքով նաև սահմանափակումներ են ներառվել Քրեական օրենսգրքում որոշ հանցատեսակների նկատմամբ այս ինստիտուտի կիրառման հնարավորության առնչությամբ, օրինակ՝ ցեղասպանության, թրաֆիքինգի, լրտեսության և այլն։ Խնդրահարույց է, սակայն այն հանգամանքը, որ ցանկում ներառված չեն սպանության, սեռական  անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունները, պետական դավաճանությունը ինչպես նաև երեխաների թրաֆիքինգի վերաբերյալ հոդվածը, որն առավել ծանր է, քան թրաֆիքինգը։ Օրենսդրական այս փոփոխություններն, ի սկզբանե, միանշանակ չեն ընկալվել: Նախ` մասնագիտական համայնքի ներկայացուցիչներն արդարացված չեն համարել նախաքննական մարմինների և դատարանների ծանրաբեռնվածությունը թեթևացնելու համար այս ինստիտուտի կիրառումը` ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքում: Բացի այդ, առկա էր մտահոգություններ` կապված ՀՀ-ի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին հակասելու, երկակի մոտեցումների և կոռուպցիոն  բարձր ռիսկերի, ինչպես նաև` տուժող կողմի իրավունքների խախտման առնչությամբ, ընդհուպ` անպատժելիության մթնոլորտի զարգացման, հանցավորության աճի, այդ թվում` ինքնադատաստանների դեպքերի: Հարկ է հիշել՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի՝ «Մարդու իրավունքները եվրոպայում․ անպատժելիության վերացման անհրաժեշտությունը» 1675 (2009) բանաձևը, որի համաձայն՝ մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներ թույլ տված բոլոր անձինք պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն իրենց գործողությունների համար։ ԵԽԽՎ-ն արձանագրել է, որ մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների համար անպատժելիության դեմ պայքարը Եվրոպայի Խորհրդի և բոլոր պետական և միջազգային իրավապահ մարմինների առաջնահերթություններից է։ Անպատժելիությունը պետք է վերացվի ինչպես որպես անհատական արդարադատության խնդիր, այնպես էլ հետագայում մարդու իրավունքների խախտումների կանխման գործիք:
Այդուհանդերձ, վիճակագրական տվյալները փաստում են, որ գործուն զղջալու ինստիտուտն  առավելապես լայն տարածում է ստացել՝ հենց ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքում, պարզ չէ՝ 2,5 տարվա ընթացքում 584 անձի դեպքում ինչ բացառիկ գործոններ են եղել։ Այսպես, ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ 2022 թ երկրորդ կիսամյակում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 197-րդ հոդվածով՝ գործուն զղջալու հիմքով, քրեական պատասխանատվությունից ազատվել է 30 անձ, որից 24-ը՝ ոչ մեծ ծանրության, 6-ը՝ միջին ծանրության հանցնանքներով, 2023 թվականին՝ 236 անձ, որից 63-ը՝ ոչ մեծ ծանրության, 52-ը՝ միջին ծանրության, 119-ը ՝ ծանր, 2-ը՝ առանձնապես ծանր հանցանքներով, 2024 թվականին՝ 779 անձ, որից 120-ը՝ ոչ մեծ ծանրության, 223-ը՝ միջին ծանրության, 431-ը՝ ծանր, 5-ը՝ առանձնապես ծանր հանցանքներով, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում գործուն զղջալու հիմքով քրեական պատասխանատվությունից ազատվել է 106 անձ, որից 26-ը՝ ոչ մեծ ծանրության, 53-ը՝ միջին, 27-ը՝ ծանր հանցանքներով։
Թե ծանր և առանձնապես ծանր հանցանքներով գործուն զղջալու հիմքով պատասխանատվությունից ազատված անձինք, հիմնականում,  ՔՕ  որ բաժնում ընդգրկված հանցանքների կատարման մեջ էին մեղադրվում՝ պարզ չէ, դատախազությունից մանրամասներից զերծ են մնացել։
Նշենք, որ 2024թ․ հունվարի դրությամբ՝ բաց աղբյուրներում հրապարակված տվյալների համաձայն՝ բացառիկ մեծամասնությունը կազմում էր զինվորական կարգի դեմ ուղղված հանցանքների մեջ մեղադրվող անձինք, մասնավորապես, ծանր և առանձնապես ծանր հանցանքների մեջ մեղադրվող և գործուն զղջալու հիմքով պատասխանատվությունից ազատված 184 անձից 182-ը մեղադրվում էին զինվորական կարգի դեմ ուղղված հանցանքների կատարման մեջ։

584 правонарушителя освобождены от ответственности из-за деятельного раскаяния.
584 лица, совершившие тяжкие и особо тяжкие преступления, были освобождены от уголовной ответственности на основании деятельного раскаяния.
Напомним, что институт освобождения от уголовной ответственности по основанию деятельного раскаяния долгие годы применялся только к преступлениям небольшой и средней тяжести. Однако 12 июля 2023 года в статью 81 Уголовного кодекса были внесены изменения, согласно которым от уголовной ответственности могут освобождаться и лица, обвиняемые в совершении тяжких и особо тяжких преступлений — при наличии «исключительных факторов».
Законом также были введены ограничения на применение данного института к некоторым видам преступлений, например, геноциду, торговле людьми, шпионажу и др. Проблемным является то, что в перечень не включены убийство, преступления против половой неприкосновенности, государственная измена, а также статья о торговле детьми, которая является более тяжкой, чем торговля людьми. Эти законодательные изменения изначально были восприняты неоднозначно. Представители профессионального сообщества считали неоправданным применение этого института к тяжким и особо тяжким преступлениям для снижения нагрузки на следственные органы и суды. Кроме того, высказывались опасения относительно возможных противоречий международным обязательствам Армении, двойных подходов, высоких коррупционных рисков, нарушения прав потерпевших, а также создания атмосферы безнаказанности, роста преступности и даже случаев самосуда. Следует напомнить Резолюцию ПАСЕ 1675 (2009) «Права человека в Европе: необходимость искоренения безнаказанности», согласно которой все лица, совершившие серьезные нарушения прав человека, должны быть привлечены к ответственности. ПАСЕ отмечает, что борьба с безнаказанностью за серьезные нарушения прав человека является приоритетом для Совета Европы и всех национальных и международных правоохранительных органов. Безнаказанность должна быть устранена как вопрос индивидуального правосудия, так и как инструмент предотвращения будущих нарушений.
Тем не менее статистические данные показывают, что институт деятельного раскаяния наиболее широко применяется именно в случаях тяжких и особо тяжких преступлений. Непонятно, какие именно «исключительные факторы» имели место в 584 случаях за 2,5 года. Согласно информации Генеральной прокуратуры РА, предоставленной в письменном ответе «Пастинфо», во втором полугодии 2022 года по статье 197 Уголовно-процессуального кодекса на основании деятельного раскаяния были освобождены от уголовной ответственности 30 человек: 24 — за преступления небольшой тяжести, 6 — средней тяжести. В 2023 году — 236 человек: 63 — небольшой тяжести, 52 — средней, 119 — тяжкие, 2 — особо тяжкие. В 2024 году — 779 человек: 120 — небольшой тяжести, 223 — средней, 431 — тяжкие, 5 — особо тяжкие. В первом полугодии 2025 года — 106 человек: 26 — небольшой, 53 — средней, 27 — тяжкие преступления.
Какие именно статьи УК применялись к лицам, освобождённым от ответственности на основании деятельного раскаяния за тяжкие и особо тяжкие преступления, неизвестно — прокуратура не представила подробностей.
По данным, опубликованным в открытых источниках по состоянию на январь 2024 года, подавляющее большинство таких случаев касалось преступлений против порядка военной службы: из 184 обвиняемых в тяжких и особо тяжких преступлениях, освобождённых на основании деятельного раскаяния, 182 обвинялись в преступлениях против военной службы.