584 անձ ազատվել է քրեական պատասխանատվությունից՝ գործուն զղջալու հիմքով
Ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարած 584 անձ ազատվել է քրեական պատասխանատվությունից՝ գործուն զղջալու հիմքով։
Հիշեցնենք, որ գործուն զղջալու հիմքով քրեական պատասխանատվությունից ազատվելու ինստիտուտը տարիներ շարունակ գործել է՝ ոչ մեծ և միջին ծանրության հանցանքների դեպքում, սակայն 2023թ․ հուլիսի 12-ին Քրեական օրենսգրքի 81-րդ հոդվածում փոփոխություններ և լրացումներ են իրականացվել, որոնց արդյունքում ՝ գործուն զղջալու հիմքով քրեական պատասխանատվությունից կարող են ազատվել նաև  ծանր և առանձնապես ծանր հանցանք կատարելու մեջ մեղադրվող անձինք՝ «բացառիկ գործոնների» առկայության դեպքում։
Օրենքով նաև սահմանափակումներ են ներառվել Քրեական օրենսգրքում որոշ հանցատեսակների նկատմամբ այս ինստիտուտի կիրառման հնարավորության առնչությամբ, օրինակ՝ ցեղասպանության, թրաֆիքինգի, լրտեսության և այլն։ Խնդրահարույց է, սակայն այն հանգամանքը, որ ցանկում ներառված չեն սպանության, սեռական  անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունները, պետական դավաճանությունը ինչպես նաև երեխաների թրաֆիքինգի վերաբերյալ հոդվածը, որն առավել ծանր է, քան թրաֆիքինգը։ Օրենսդրական այս փոփոխություններն, ի սկզբանե, միանշանակ չեն ընկալվել: Նախ` մասնագիտական համայնքի ներկայացուցիչներն արդարացված չեն համարել նախաքննական մարմինների և դատարանների ծանրաբեռնվածությունը թեթևացնելու համար այս ինստիտուտի կիրառումը` ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքում: Բացի այդ, առկա էր մտահոգություններ` կապված ՀՀ-ի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին հակասելու, երկակի մոտեցումների և կոռուպցիոն  բարձր ռիսկերի, ինչպես նաև` տուժող կողմի իրավունքների խախտման առնչությամբ, ընդհուպ` անպատժելիության մթնոլորտի զարգացման, հանցավորության աճի, այդ թվում` ինքնադատաստանների դեպքերի: Հարկ է հիշել՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի՝ «Մարդու իրավունքները եվրոպայում․ անպատժելիության վերացման անհրաժեշտությունը» 1675 (2009) բանաձևը, որի համաձայն՝ մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներ թույլ տված բոլոր անձինք պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն իրենց գործողությունների համար։ ԵԽԽՎ-ն արձանագրել է, որ մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների համար անպատժելիության դեմ պայքարը Եվրոպայի Խորհրդի և բոլոր պետական և միջազգային իրավապահ մարմինների առաջնահերթություններից է։ Անպատժելիությունը պետք է վերացվի ինչպես որպես անհատական արդարադատության խնդիր, այնպես էլ հետագայում մարդու իրավունքների խախտումների կանխման գործիք:
Այդուհանդերձ, վիճակագրական տվյալները փաստում են, որ գործուն զղջալու ինստիտուտն  առավելապես լայն տարածում է ստացել՝ հենց ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքում, պարզ չէ՝ 2,5 տարվա ընթացքում 584 անձի դեպքում ինչ բացառիկ գործոններ են եղել։ Այսպես, ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ 2022 թ երկրորդ կիսամյակում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 197-րդ հոդվածով՝ գործուն զղջալու հիմքով, քրեական պատասխանատվությունից ազատվել է 30 անձ, որից 24-ը՝ ոչ մեծ ծանրության, 6-ը՝ միջին ծանրության հանցնանքներով, 2023 թվականին՝ 236 անձ, որից 63-ը՝ ոչ մեծ ծանրության, 52-ը՝ միջին ծանրության, 119-ը ՝ ծանր, 2-ը՝ առանձնապես ծանր հանցանքներով, 2024 թվականին՝ 779 անձ, որից 120-ը՝ ոչ մեծ ծանրության, 223-ը՝ միջին ծանրության, 431-ը՝ ծանր, 5-ը՝ առանձնապես ծանր հանցանքներով, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում գործուն զղջալու հիմքով քրեական պատասխանատվությունից ազատվել է 106 անձ, որից 26-ը՝ ոչ մեծ ծանրության, 53-ը՝ միջին, 27-ը՝ ծանր հանցանքներով։
Թե ծանր և առանձնապես ծանր հանցանքներով գործուն զղջալու հիմքով պատասխանատվությունից ազատված անձինք, հիմնականում,  ՔՕ  որ բաժնում ընդգրկված հանցանքների կատարման մեջ էին մեղադրվում՝ պարզ չէ, դատախազությունից մանրամասներից զերծ են մնացել։
Նշենք, որ 2024թ․ հունվարի դրությամբ՝ բաց աղբյուրներում հրապարակված տվյալների համաձայն՝ բացառիկ մեծամասնությունը կազմում էր զինվորական կարգի դեմ ուղղված հանցանքների մեջ մեղադրվող անձինք, մասնավորապես, ծանր և առանձնապես ծանր հանցանքների մեջ մեղադրվող և գործուն զղջալու հիմքով պատասխանատվությունից ազատված 184 անձից 182-ը մեղադրվում էին զինվորական կարգի դեմ ուղղված հանցանքների կատարման մեջ։

584 offenders were freed from criminal liability due to active repentance.
584 individuals who committed serious and particularly serious crimes have been released from criminal liability on the basis of active repentance.
It should be reminded that the institution of release from criminal liability on the basis of active repentance had for years applied only to minor and medium-gravity crimes. However, on July 12, 2023, amendments were made to Article 81 of the Criminal Code, after which individuals accused of committing serious and particularly serious crimes may also be released from criminal liability on the basis of active repentance, provided there are “exceptional factors.”
The law also introduced restrictions on the application of this institution to certain types of crimes, such as genocide, trafficking, espionage, etc. The problematic issue, however, is that the list does not include murder, crimes against sexual inviolability, high treason, as well as the article on child trafficking—which is even more serious than trafficking. From the outset, these legislative changes were not unequivocally accepted. Professionals argued that applying this mechanism to serious and particularly serious crimes is not justified as a means of reducing the workload of investigative bodies and courts. There were also concerns about potential contradictions with Armenia’s international obligations, dual approaches, high corruption risks, violations of victims’ rights, the possible rise of impunity, crime rates, and even incidents of vigilantism. It is worth recalling PACE Resolution 1675 (2009), “The Necessity to Eradicate Impunity,” which states that all individuals responsible for serious human rights violations must be held accountable. The Council of Europe notes that combating impunity for serious human rights violations is a priority both for the CoE and all national and international law-enforcement bodies. Impunity must be eliminated both as an issue of individual justice and as a mechanism for preventing future violations.
Nevertheless, statistical data show that the active repentance mechanism has been applied mostly to serious and particularly serious crimes. It remains unclear what “exceptional factors” applied in 584 cases over 2.5 years. According to information provided by the RA Prosecutor General’s Office in response to written questions from “Pastinfo,” in the second half of 2022, 30 people were released from criminal liability under Article 197 of the Criminal Procedure Code on the basis of active repentance—24 for minor crimes and 6 for medium-gravity crimes. In 2023, 236 people were released—63 for minor, 52 for medium-gravity, 119 for serious, and 2 for particularly serious crimes. In 2024, 779 people were released—120 for minor, 223 for medium-gravity, 431 for serious, and 5 for particularly serious crimes. In the first half of 2025, 106 people were released—26 for minor, 53 for medium-gravity, and 27 for serious crimes.
It remains unclear which sections of the Criminal Code most of the individuals released on the basis of active repentance for serious and particularly serious crimes had been charged under, as the Prosecutor’s Office did not provide these details.
According to publicly available data as of January 2024, the overwhelming majority of such cases concerned crimes against military service order: out of 184 individuals accused of serious and particularly serious crimes who were released on the basis of active repentance, 182 were charged with committing crimes against military service order.