Ակտիվիստ Երվանդ Աղաբալյանի նկատմամբ դատարանը նշանակեց տնային կալանք
«Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման մասնակից Երվանդ Աղաբալյանի նկատմամբ դատարանը նշանակեց տնային կալանք՝ 2 ամիս ժամկետով։ Այս մասին հայտնում է փաստաբան Ռոման Բալայանը:
«Քննիչի միջնորդությունն այն աստիճան անհիմն էր, որ Հյուսիսային Կորեայի դատարանն անգամ այն չէր բավարարի։ Բայց դե մեր «ժողովրդավարական» երկրի դատավորներից Ջոն Հայրապետյանը, իրավական ու փաստական հիմքերի ակնհայտ բացակայության պայմաններում, որոշեց 1 և 3 տարեկան երեխաների հոր, թոշակառու ու հիվանդ ծնողների որդու և վերջապես բռնի տեղահանված ընտանիքի միակ կերակրողի նկատմամբ նշանակել տնային կալանք՝ զրկելով նրան ընտանիքը կերակրելու հնարավորությունից։ Ինչո՞ւ։
Որովհետև Երվանդը, ըստ նախաքննական մարմնի, ականատես լինելով ցուցարարներից մեկի ձեռքը պատռվելու տեսարանին, համարձակվել է պլաստմասե դատարկ շիշ նետել ոստիկանների ուղղությամբ։ Բացի այդ, դատավորն ու քննիչը պաշտոնապես ենթադրում են, որ Հայաստանում անհնազանդության ակցիաները հնարավոր է շարունակվեն, իսկ Երվանդն էլ, մասնակցելով դրանց, կատարի նոր հանցանք։
Այս նախադասության ու կայացված դատական ակտի մեջ այնքան իրավական խնդիր կա, որ այն որպես աղբյուր օգտագործելով՝ 3 դիսերտացիա կարելի է գրել՝ «ինչպիսինը չպետք է լինի դատական ակտը» թեմայով»,- գրել է պաշտպանը։
Հիշեցնենք՝ Երվանդ Աղաբաբյանը, կալանավորվել է «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման հավաքին՝ հունիսի 12-ին տեղի ունեցած դեպքերից հետո:

The court ordered house arrest for Yervand Aghabalyan, an activist of the "Tavush for the Motherland" movement.
The court ordered house arrest for Yervand Aghabalyan, a participant of the "Tavush for the Motherland" movement, for a period of 2 months. Lawyer Roman Balayan reports this. "The petition of the investigator was so baseless that the North Korean court would not even accept it. But John Hayrapetyan, one of the judges of our "democratic" country, decided to place house arrest against the father of 1 and 3-year-old children, the son of retired and sick parents, and finally the sole breadwinner of a forcefully displaced family, depriving him of the opportunity to feed the family, in the absence of legal and factual grounds. Why? Because, according to the pre-investigative body, Yervand, witnessing the scene of one of the protesters' hand being torn, dared to throw an empty plastic bottle at the police. In addition, the judge and the investigator officially assume that the actions of disobedience in Armenia may continue, and Yervand, participating in them, commits a new crime. There are so many legal problems in this sentence and the judicial act that was made, that using it as a source, 3 dissertations can be written on the topic of "what the judicial act should not be like," the defense attorney wrote. Let's remind: Yervand Aghababyan was arrested at the meeting of the "Tavush for the Motherland" movement, after the events that took place on June 12.