ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները ՀՀ-ից պահանջում են կասկածի տակ չդնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները, արտահայտելով ժողովրդի կամքն ու դիրքորոշումը, պահանջում են Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից հավատարիմ մնալ ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992թ. հուլիսի 8-ի որոշմանը եւ կասկածի տակ չդնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Այս մասին հայտարարությամբ են հանդես եկել Արցախի Հանրապետության ԱԺ խմբակցությունները։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում է.
«Մի քանի օրից կլրանա Արցախի Հանրապետության 120 հազար բնակչությանը Ադրբեջանի կողմից շրջափակելու 100 օրը: Արհամարհելով Արցախի ապաշրջափակման վերաբերյալ Հաագայի միջազգային դատարանի որոշումը` Ադրբեջանի ղեկավարությունն ուժի սպառնալիքով եւ կիրառմամբ շարունակում է Արցախը հայաթափելու քաղաքական ուղեգիծը:
Արցախի Հանրապետությունն իրեն բռնակցելու մտադրության մեջ Ադրբեջանը չի խորշում հակամարդկային միջոցներից եւ ահաբեկչական գործողություններից: Բնական գազի եւ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանումները, խաղաղ բնակչության ահաբեկումն ու ազատ տեղաշարժի սահմանափակումները, իսկ վերջերս էլ՝ մարտի 5-ին, իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու ժամանակ ոստիկաններին գնդակահարելու փաստը գալիս են ապացուցելու, որ նման պայմաններում անընդունելի են ուղիղ երկխոսության մասին խոսակցությունները:
Միեւնույն ժամանակ, համոզված ենք, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը, որպես միջազգային օրակարգի հարց, պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով համապատասխան միջազգային կառույցների միջնորդությամբ ու երաշխիքներով, մասնավորապես, այդպիսի լիազորությամբ օժտված Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներգրավմամբ:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը քարոզչական տարբեր հնարքներով ապատեղեկացնում է սեփական հանրությանն ու միջազգային կառույցներին՝ նպատակ ունենալով Արցախի ժողովրդի դեմ կիրառվող հումանիտար ճնշումների եւ ահաբեկումների պայմաններում պատրանք ստեղծել ՛՛խաղաղության դարաշրջանի՛՛ մասին:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները, արտահայտելով ժողովրդի կամքն ու դիրքորոշումը, պահանջում են Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից հավատարիմ մնալ ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992թ. հուլիսի 8-ի որոշմանը եւ կասկածի տակ չդնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Արցախի խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները վերահաստատում են իրենց հավատարմությունը մեր ժողովրդի կամքն արտահայտող հիմնարար փաստաթղթերին եւ շարունակելու են առաջնորդվել դրանցից բխող գաղափարներով եւ սկզբունքներով:

The Armenian National Assembly factions demand the RA authorities not to question the right to self-determination of the people of Artsakh
The factions of the National Assembly of the Republic of Artsakh, expressing the will and position of the people, demand from the authorities of the Republic of Armenia to adhere to the 1992 resolution of the Supreme Council of the Republic of Armenia. to the decision of July 8 and not to question the right to self-determination of the people of Artsakh. The NA factions of the Republic of Artsakh made a statement about this. In particular, it is stated in the statement: "In a few days, 100 days of Azerbaijan's blockade of the 120,000 population of the Artsakh Republic will pass. Disregarding the decision of the International Court of the Hague regarding the de-encirclement of Artsakh, the leadership of Azerbaijan continues the political course of depopulating Artsakh with the threat and use of force. In its intention to annex the Republic of Artsakh, Azerbaijan does not shy away from anti-human measures and terrorist actions. Natural gas and electricity supply disruptions, intimidation of the civilian population and restrictions on free movement, and recently, on March 5, the shooting of policemen while performing their official duties, prove that talks about direct dialogue are unacceptable under such conditions. At the same time, we are convinced that the Karabakh conflict, as an issue of the international agenda, should be resolved through negotiations with the mediation and guarantees of relevant international structures, in particular, with the involvement of Minsk Group co-chair countries endowed with such authority. The military and political leadership of Azerbaijan misinforms its own public and international institutions with various propaganda tricks, with the aim of creating an illusion of an "era of peace" in the conditions of humanitarian pressures and intimidation against the people of Artsakh. The factions of the National Assembly of the Republic of Artsakh, expressing the will and position of the people, demand from the authorities of the Republic of Armenia to adhere to the 1992 resolution of the Supreme Council of the Republic of Armenia. to the decision of July 8 and not to question the right to self-determination of the people of Artsakh. All factions of the Artsakh Parliament reaffirm their loyalty to the fundamental documents expressing the will of our people and will continue to be guided by the ideas and principles arising from them. "Free Motherland - KMD" faction "United Motherland" faction "Justice" faction "Armenian Revolutionary Federation" faction "Democratic Party of Artsakh" faction March 13, 2023 c. Stepanakert".