ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները ՀՀ-ից պահանջում են կասկածի տակ չդնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները, արտահայտելով ժողովրդի կամքն ու դիրքորոշումը, պահանջում են Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից հավատարիմ մնալ ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992թ. հուլիսի 8-ի որոշմանը եւ կասկածի տակ չդնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Այս մասին հայտարարությամբ են հանդես եկել Արցախի Հանրապետության ԱԺ խմբակցությունները։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում է.
«Մի քանի օրից կլրանա Արցախի Հանրապետության 120 հազար բնակչությանը Ադրբեջանի կողմից շրջափակելու 100 օրը: Արհամարհելով Արցախի ապաշրջափակման վերաբերյալ Հաագայի միջազգային դատարանի որոշումը` Ադրբեջանի ղեկավարությունն ուժի սպառնալիքով եւ կիրառմամբ շարունակում է Արցախը հայաթափելու քաղաքական ուղեգիծը:
Արցախի Հանրապետությունն իրեն բռնակցելու մտադրության մեջ Ադրբեջանը չի խորշում հակամարդկային միջոցներից եւ ահաբեկչական գործողություններից: Բնական գազի եւ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանումները, խաղաղ բնակչության ահաբեկումն ու ազատ տեղաշարժի սահմանափակումները, իսկ վերջերս էլ՝ մարտի 5-ին, իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու ժամանակ ոստիկաններին գնդակահարելու փաստը գալիս են ապացուցելու, որ նման պայմաններում անընդունելի են ուղիղ երկխոսության մասին խոսակցությունները:
Միեւնույն ժամանակ, համոզված ենք, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը, որպես միջազգային օրակարգի հարց, պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով համապատասխան միջազգային կառույցների միջնորդությամբ ու երաշխիքներով, մասնավորապես, այդպիսի լիազորությամբ օժտված Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներգրավմամբ:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը քարոզչական տարբեր հնարքներով ապատեղեկացնում է սեփական հանրությանն ու միջազգային կառույցներին՝ նպատակ ունենալով Արցախի ժողովրդի դեմ կիրառվող հումանիտար ճնշումների եւ ահաբեկումների պայմաններում պատրանք ստեղծել ՛՛խաղաղության դարաշրջանի՛՛ մասին:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները, արտահայտելով ժողովրդի կամքն ու դիրքորոշումը, պահանջում են Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից հավատարիմ մնալ ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992թ. հուլիսի 8-ի որոշմանը եւ կասկածի տակ չդնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Արցախի խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները վերահաստատում են իրենց հավատարմությունը մեր ժողովրդի կամքն արտահայտող հիմնարար փաստաթղթերին եւ շարունակելու են առաջնորդվել դրանցից բխող գաղափարներով եւ սկզբունքներով:

Фракции Национального собрания Армении требуют от властей РА не ставить под сомнение право народа Арцаха на самоопределение
Фракции Национального Собрания Республики Арцах, выражая волю и позицию народа, требуют от властей Республики Армения выполнения постановления Верховного Совета Республики Армения от 1992 года. к решению от 8 июля и не ставить под сомнение право народа Арцаха на самоопределение. Об этом заявили фракции НС Республики Арцах. В частности, в заявлении говорится: "Через несколько дней пройдут 100 дней блокады Азербайджаном 120-тысячного населения Республики Арцах. Несмотря на решение Международного Гаагского суда относительно декольца Арцаха, руководство Азербайджана продолжает политический курс на депопуляцию Арцаха угрозой и применением силы. В своем намерении аннексировать Республику Арцах Азербайджан не чурается античеловечных мер и террористических действий. Перебои в поставках природного газа и электроэнергии, запугивание гражданского населения и ограничения свободы передвижения, а также недавний, 5 марта, расстрел полицейских при исполнении ими служебных обязанностей доказывают, что разговоры о прямом диалоге в таких условиях неприемлемы. В то же время мы убеждены, что карабахский конфликт, как вопрос международной повестки дня, должен быть решен путем переговоров при посредничестве и гарантиях соответствующих международных структур, в частности, с привлечением стран-сопредседателей Минской группы, наделенных такими полномочиями. Военно-политическое руководство Азербайджана различными пропагандистскими уловками дезинформирует собственные общественные и международные институты с целью создания иллюзии «эпохи мира» в условиях гуманитарного давления и запугивания народа Арцаха. Фракции Национального Собрания Республики Арцах, выражая волю и позицию народа, требуют от властей Республики Армения выполнения постановления Верховного Совета Республики Армения от 1992 года. к решению от 8 июля и не ставить под сомнение право народа Арцаха на самоопределение. Все фракции парламента Арцаха подтверждают свою верность основополагающим документам, выражающим волю нашего народа, и будут и впредь руководствоваться вытекающими из них идеями и принципами. Фракция "Свободная Родина - КМД" Фракция «Единая Родина» фракция «Справедливость» Фракция «Армянская революционная федерация» Фракция "Демократическая партия Арцаха" 13 марта 2023 г. в. Степанакерт».