Պայքшրի այս միջոցը բնավ իմ անձի մասին չէ, այլ բոլոր քաղբանտարկյшլների խնդրի վրա ուշադրությունը սևեռելն է. Նարեկ Սամսոնյան
10 օր հացադուլ հայտարարած Նարեկ Սամսոնյանը Արմավիր» ՔԿՀ-ից հերթական ուղերձն է հղել, որում մասնավորապես ասվում է.
«Ջերմ ողջույններ «Արմավիր» ՔԿՀ-ից։ Այսօր իմ հացադուլը թևակոխում է խորհրդանշական 10-րդ օր։ Այս 10 օրերի ընթացքում ամենօրյա սկզբունքով հետևել եմ հանրային արձագանքներին և այսօր ցանկանում եմ իմ երախտիքի խոսքը փոխանցել այս օրերի ընթացքում իմ և մեր թիմի կողքին կանգնած, մեզ մեր ամենօրյա պայքարի ընթացքում սատարած բոլոր անձանց, հանրային գործիչներից մինչև պատգամավորներ, շարքային անհանգստացող քաղաքացիներից մինչև առանձին կառույցներ և կուսակցություն և հատկապես ԶԼՄ-ներ։
Պայքարի ծայրահեղ միջոց հացադուլի հիմնական նպատակը, ողջ աշխարհում հայտնի հացադուլների պարագայում անգամ, երբեք չի եղել և չի կարող լինել իշխանություններից պահանջի կատարմանը հասնելը։ Բոլոր ժամանակներում արված ամենաարդյունավետ հացադուլները նպատակ են ունեցել հանրային աջակցությամբ ապօրինություններ իրականացնողներին ճնշելը։ Իսկ պայքարի ծայրահեղ միջոցի դիմող անձի համար կարևորագույն հոգեբանական խթաններ են թե՛ հանրային լայն աջակցությունը, թե՛ հատկապես «ընկերների» լռությունը։ Վերջին օրերին ես առիթ եմ ունեցել զգալու վերոգրյալ ազդակներից թե՛ առաջինը, թե՛ երկրորդը։
Պայքարի այս միջոցը բնավ իմ անձի մասին չէ և իմ նպատակներից ամենաառաջնայինն այսպիսով բոլոր քաղբանտարկյալների խնդրի վրա ուշադրությունը սևեռելն է, բոլոր քաղաքական և հասարակական ուժերին խնդրելն է, որ գոնե քաղբանտարկյալների հարցում մեկտեղեն ուժերը։ Հացադուլ հայտարարելուց հետո մոտավորապես 40%-ով այդ միավորումը ստացվել է, բայց, ցավոք սրտի, 40%-ը 100-ից շատ հեռու է, և հուսանք, որ գնալով այդ սառույցն էլ կկոտրվի։ Քաղաքական մտքի համար բատնարկված մարդու համար դրսում տաքուկ նստածների լռությունը տարակուսելի է։ Վստահ եմ, որ ապագայում նաև այս ամենն է գնահատականների արժանանալու, բայց հիմա գոնե քաղբանտարկյալների հարցով միասնական հանդես գալու ժամանակն է։

Эта мера Пикешра вообще не обо мне, а о том, чтобы привлечь внимание к проблеме всех политзаключенных. Нарек Самсонян
Нарек Самсонян, объявивший 10-дневную голодовку, направил из Армавирской тюрьмы еще одно сообщение, в котором конкретно говорится: «Сердечный привет из тюрьмы «Армавир». Сегодня моя голодовка вступает в символический 10-й день. В течение этих 10 дней я ежедневно следил за реакцией общественности и сегодня хочу выразить благодарность всем людям, которые были рядом со мной и нашей командой в эти дни и поддерживали нас в нашей повседневной борьбе, от общественных деятелей до депутатов, от простых неравнодушных граждан до отдельных структур и партий, и особенно средств массовой информации. Главной целью голодовки, крайней меры борьбы, даже в случае известных во всем мире голодовок, никогда не было и не может быть достижение выполнения требования власти. Самые эффективные голодовки всех времен были направлены на подавление правонарушителей при общественной поддержке. И важнейшими психологическими стимулами для человека, претендующего на крайнюю меру борьбы, являются как широкая общественная поддержка, так и особенно молчание «друзей». В последние дни мне довелось испытать и первый, и второй из вышеперечисленных импульсов. Это средство борьбы вообще не про меня, и важнейшая из моих целей – привлечь внимание к проблеме всех политзаключенных, попросить все политические и общественные силы хотя бы объединить усилия в вопросе политзаключенных. После объявления голодовки было достигнуто около 40% этого объединения, но, к сожалению, 40% — это далеко не 100%, и будем надеяться, что этот лед в конце концов растает. Молчание сидящих на улице в горячке вызывает недоумение у человека, оклеветанного за политическую мысль. Я уверен, что и в будущем все это будет оценено по достоинству, но сейчас настало время занять единую позицию по вопросу политзаключенных.