Հայաստանն ու Վրաստանը շարունակում են զարգացնել իրենց կապերը․ Կավելաշվիլի
Աշխարհում լարված իրավիճակի ֆոնին Հայաստանն ու Վրաստանը շարունակում են զարգացնել իրենց կապերը, հայտարարել է Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին իր հայ գործընկեր Վահագն Խաչատուրյանի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ:
«Ուրախ եմ Վրաստանում, պաշտոնական այցով հյուրընկալել բարեկամական և ռազմավարական գործընկեր երկրի՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահին։ Ինչպես գիտեք, այս տարի սա մեր երկրորդ հանդիպումն է։ Ապրիլի 29-ին ես պաշտոնական այցով գտնվում էի Հայաստանի Հանրապետությունում։ Ցանկանում եմ օգտվել այսօրվա հնարավորությունից և ևս մեկ անգամ հրապարակայնորեն շնորհակալություն հայտնել պարոն նախագահին ջերմ ընդունելության համար»,- հայտարարել է Վրաստանի նախագահը` կարևորելով 2024 թվականին կնքված ռազմավարական գործընկերությունը։
«Ուրախ եմ նշել, որ 2025 թվականը հատկապես արդյունավետ էր մեր երկրների միջև կապերի խորացման առումով։ Ռազմավարական գործընկերության շրջանակներում ձեռք բերված արդյունքները հստակ ցույց են տալիս մեր համագործակցության արդյունավետությունն ու մասշտաբները», - հայտարարել է Միխեիլ Կավելաշվիլին։
Նրա խոսքով՝ երկու երկրների միջև բազմակողմանի համագործակցությունը օրինակելի է։
«Վրաստանն ու Հայաստանը դարեր շարունակ ապրել են կողք կողքի՝ ներդաշնակորեն գոյակցելով։ Երկու երկրների միջև փոխադարձ հարգանքի, վստահության և ամուր բարեկամության վրա հիմնված դարավոր հարաբերությունները երբեք չեն սահմանափակվել միայն աշխարհագրական մերձեցվածությամբ։ Այս գործընթացում չափազանց կարևոր են ընդհանուր արժեքներն ու տեսլականը, որոնք միավորում են մեր ժողովուրդներին. պետականության, ազգային ինքնության և մշակութային ինքնատիպության պաշտպանությունը, որը գլխավոր առաջնահերթություն է թե՛ Վրաստանի, թե՛ Հայաստանի համար և ամուր հիմք է ստեղծում էլ ավելի սերտ գործընկերության համար։ Մեր երկրների միջև բազմակողմանի համագործակցությունն իսկապես օրինակելի է։ Ակտիվ երկկողմ հարաբերությունների շրջանակներում Վրաստանն ու Հայաստանը արդյունավետորեն համագործակցում են նաև բազմակողմ հարթակներում»,- ընդգծել է Միխեիլ Կավելաշվիլին։
Վրաստանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել իր հայ գործընկերոջը Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանը ցուցաբերած աջակցության համար։
«Այս համատեքստում հատկապես կարևոր է հայկական պետության կողմից Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանը ցուցաբերվող անսասան աջակցությունը, որի համար ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ձեր երկրին, պարոն նախագահ, թե՛ իմ, թե՛ վրաց ժողովրդի անունից», - նշել է Կավելաշվիլին։
Վրաստանի նախագահի խոսքով՝ լարված համաշխարհային իրավիճակի պայմաններում Վրաստանը և Հայաստանը շարունակում են զարգացնել քաղաքական, տնտեսական և միջազգային կապերը։
«Հանդիպման ընթացքում ես նշեցի, որ արագ փոփոխվող աշխարհաքաղաքական իրավիճակի հաշվառմամբ՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության պահպանումը շարունակում է մնալ ավելի ու ավելի կարևոր։ Հարկ է ընդգծել, որ լարված համաշխարհային իրավիճակի պայմաններում մենք շարունակում ենք զարգացնել քաղաքական, տնտեսական և միջմարդկային կապերը», - ասել է Միխեիլ Կավելաշվիլին։

На фоне глобальной напряжённости Армения и Грузия продолжают развивать свои связи — Кавлашвили.
На фоне глобальной напряжённости Армения и Грузия продолжают развивать свои связи, заявил президент Грузии Михаил Кавлашвили на совместном пресс-брифинге с его армянским коллегой Ваха́гном Хачатуряном.
«Я рад официально принять в Грузии Президента дружественной и стратегической партнерской страны — Республики Армения. Как вы знаете, это наша вторая встреча в этом году. 29 апреля я находился с официальным визитом в Республике Армения. Я хотел бы воспользоваться сегодняшней возможностью и ещё раз публично поблагодарить Президента за тёплый приём», — заявил президент Грузии, подчеркнув стратегическое партнёрство, заключённое в 2024 году.
«Рад отметить, что 2025 год был особенно продуктивным с точки зрения углубления связей между нашими странами. Результаты, достигнутые в рамках стратегического партнёрства, ясно демонстрируют эффективность и масштабы нашего сотрудничества», — отметил Михаил Кавлашвили.
По его словам, многостороннее сотрудничество между двумя странами является примерным.
«Грузия и Армения веками жили бок о бок, сосуществуя гармонично. Столетние отношения между нашими странами, основанные на взаимном уважении, доверии и крепкой дружбе, никогда не ограничивались только географической близостью. В этом процессе особенно важны общие ценности и видение, объединяющие наши народы: защита государственности, национальной идентичности и культурной самобытности, что является главным приоритетом как для Грузии, так и для Армении и создаёт прочную основу для ещё более тесного партнёрства. Многостороннее сотрудничество между нашими странами действительно является примерным. В рамках активных двусторонних отношений Грузия и Армения также эффективно сотрудничают на многосторонних площадках», — подчеркнул Михаил Кавлашвили.
Президент Грузии выразил благодарность своему армянскому коллеге за поддержку территориальной целостности Грузии.
«В этом контексте особенно важна непоколебимая поддержка территориальной целостности Грузии армянским государством, за что я хотел бы поблагодарить вашу страну, господин Президент, как от себя лично, так и от имени грузинского народа», — отметил Кавлашвили.
По словам президента Грузии, в условиях напряжённой мировой ситуации Грузия и Армения продолжают развивать политические, экономические и международные связи.
«Во время встречи я отметил, что, с учётом быстро меняющейся геополитической ситуации, поддержание мира и стабильности на Южном Кавказе остаётся всё более важным. Необходимо подчеркнуть, что в условиях напряжённой мировой ситуации мы продолжаем развивать политические, экономические и межличностные связи», — заявил Михаил Кавлашвили.