Հայաստանի և Իտալիայի միջև ստորագրվել է ճանապարհային ենթակառուցվածքների ոլորտում համագործակցության հուշագիր
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը, «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի ղեկավար Գոռ Ավետիսյանը Իտալիայի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակներում հանդիպել են Իտալիայի Ազգային ճանապարհների միության ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվել է Իտալիայի ճանապարհային ցանցի կառավարման համակարգը, քննարկվել են թունելների կառուցման, շահագործման հիմնահարցերը, ճանապարհային անվտանգության բարելավմանն ուղված միջոցառումները, ինչպես նաև Իտալիայում գործող թվային կառավարման առաջադեմ գործիքները, Smart Roads համակարգի առանձնահատկությունները։
Նախարարը տեղում ծանոթացել է Azienda Nazionale Autonoma delle Strade (ANAS) կազմակերպությունում գործող ճանապարհների թվային կառավարման համակարգի աշխատանքներին, համակարգի առավելություններին և առանձնահատկություններին։
ANAS կազմակերպության կողմից Իտալիայում կառավարվում է 2034 թունել, 32 516 կմ ճանապարհ, 18602 կամուրջ։
Այցի շրջանակներում Հայաստանի և Իտալիայի միջև ստորագրվել է ճանապարհային ենթակառուցվածքների ոլորտում համագործակցության հուշագիր։
Այն ստորագրել են «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գոռ Ավետիսյանը և Իտալիայի ազգային ճանապարհների միության (Anas) գործադիր տնօրեն Ալդո Իսին։ Հուշագրով սահմանվում է կողմերի միջև համագործակցություն՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված լավագույն փորձի, ճանապարհային ոլորտի նորարարությունների, նոր տեխնոլոգիաների մասին տեղեկատվության փոխանակման, ճանապարհային անվտանգության բարձրացման ուղղությամբ, ինչպես նաև երկու երկրների մասնագետների վերապատրաստում, պարբերական ճանաչողական այցեր, որոնք կնպաստեն ճանապարհային ենթակառուցվածքների բարելավմանը։

A memorandum of cooperation in the field of road infrastructure was signed between Armenia and Italy
RA Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan, Deputy Minister Kristine Ghalechyan, Head of "Road Department" Foundation Gor Avetisyan met with representatives of the National Roads Union of Italy within the framework of their visit to the Republic of Italy. During the meeting, the management system of the Italian road network was presented, the issues of tunnel construction and operation, measures aimed at improving road safety, as well as the advanced digital management tools operating in Italy, the features of the Smart Roads system were discussed. On the spot, the minister familiarized himself with the works, advantages and features of the digital road management system operating in the Azienda Nazionale Autonoma delle Strade (ANAS) organization. ANAS manages 2,034 tunnels, 32,516 km of roads, and 18,602 bridges in Italy. Within the framework of the visit, a memorandum of cooperation in the field of road infrastructure was signed between Armenia and Italy. It was signed by Gor Avetisyan, Executive Director of the "Road Department" Foundation, and Aldo Isi, Executive Director of the Italian National Road Union (Anas). The memorandum defines cooperation between the parties in the direction of best practices for the development of transport infrastructure, road sector innovations, information exchange about new technologies, increasing road safety, as well as training of specialists from both countries, regular familiarization visits that will contribute to the improvement of road infrastructure.