ՄՊՀ-ն վարույթ է հարուցել Երևանի քաղաքապետարանի նկատմամբ
Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը վարույթ է հարուցել Երևանի քաղաքապետարանի նկատմամբ 2021 և 2022 թվականների ընթացքում ավտոբուսների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված գնման ընթացակարգերում տնտեսական մրցակցության բնագավառում հնարավոր իրավախախտման առնչությամբ:
Հանձնաժողովից հայտնել են, որ ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի կողմից հայտարարված գնման ընթացակարգերի հրավերների տեխնիկական բնութագրերով առերևույթ սահմանվել են այնպիսի պահանջներ, որոնց առկայությունը հանգեցրել է կամ կարող է հանգեցնել գնման ընթացակարգերի հնարավոր մասնակիցների համար անհավասար պայմանների ստեղծմանը և տնտեսական մրցակցության սահմանափակմանը:
Միևնույն ժամանակ արձանագրվել է տեխնիկական բնութագրերով սահմանված չափորոշիչների միայն կոնկրետ մեկ սուբյեկտի կողմից արտադրվող փոխադրամիջոցների չափորոշիչներին համապատասխանելու հավանականությունը, ինչը կարող է վկայել այլ տնտեսվարող սուբյեկտների հետ համաձայնության ձեռքբերման հնարավորության մասին:

MSU has initiated proceedings against the Yerevan Municipality in connection with the violation of the procedures for the purchase of buses
The Commission for the Protection of Competition initiated proceedings against the Yerevan Municipality regarding a possible offense in the field of economic competition in the purchase procedures organized for the purpose of acquiring buses in 2021 and 2022. The commission reported that as a result of the study, it was found that the technical specifications of the invitations to the procurement procedures announced by Yerevan Municipality apparently set such requirements, the presence of which led or may lead to the creation of unequal conditions for potential participants of the procurement procedures and the limitation of economic competition. At the same time, the possibility of meeting the standards set by the technical specifications with the standards of vehicles produced by only one entity was recorded, which may indicate the possibility of reaching an agreement with other business entities.