Տնտեսական աճի դանդաղում, բարձր մակարդակի պակասուրդ
Տնտեսական աճը շարունակում է դանդաղման միտում ունենալ։ 2024-2025թթ. տնտեսական աճի տեմպերը զգալիորեն ավելի ցածր են նախորդ տարիներին գրանցված բարձր ցուցանիշներից, որոնք պայմանավորված էին արտաքին դրական գործոններով՝ մարդկանց և կապիտալի ներհոսքով, ինչպես նաև վերաարտահանմամբ։ ՀՀ կառավարության կանխատեսումների համաձայն՝ ՀՀ տնտեսական աճը կկայունանա 5.4%-ի շուրջ, ինչը նաև համահունչ է այլ կառույցների կանխատեսումների հետ։
Բյուջետային ուղերձում նշվում է, որ 2021-2026թթ. աճի տեմպի պայմաններում հնարավոր է լինում ապահովել կառավարության ծրագրով սահմանված 7.0% տնտեսական աճի թիրախը, քանի որ միջին աճը կլինի 7.2%։ Մինչդեռ պետք է հիշել, որ ըստ ՀՀ կառավարության ծրագրի` բարենպաստ արտաքին միջավայրի պայմաններում թիրախը կազմում է 9.0%, իսկ 2023-2024թթ. բարձր տնտեսական աճը (որի շնորհիվ է իրականում ձևավորվում 7.2% միջին աճը) պայմանավորված էր հենց ՀՀ-ի համար դրական զարգացումներով (մարդկանց և կապիտալի ներհոսք, վերաարտահանում և այլն)։ Հետևաբար, ձևավորված տնտեսական աճը կա՛մ պետք է դիտարկել 9.0% տնտեսական աճի թիրախին համապատասխանության տեսանկյունից, կա՛մ ՀՀ փաստացի տնտեսական աճի տեմպը պետք է ճշգրտել միանգամյա արտաքին գործոնների ազդեցություններից, որից հետո միայն համեմատել 7.0% տնտեսական աճի թիրախի հետ։
Հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության բարելավումը կրկին ներառված է կանխատեսումներում՝ 2026թ. ակնկալվող 0.4 տոկոսային կետ աճով, սակայն դրա իրատեսականությունը հարցականի տակ է։ 2021–2024թթ. ընթացքում հարկեր/ՀՆԱ-ի փաստացի բարելավումը կազմել է ընդամենը 0.5 տոկոսային կետ, այն դեպքում, երբ այդ տարիների բյուջեներով ու ՄԺԾԾ-ը նույնատիպ աճեր էին կանխատեսում յուրաքանչյուր տարվա համար։ Նման հավակնոտ ցուցանիշները ներառվել են նաև 2025-2026թթ. կանխատեսումներում, որոնք չիրագործվելու մեծ ռիսկ են կրում։

Замедление экономического роста, высокий дефицит
Экономический рост продолжает замедляться. В 2024-2025 годах темпы экономического роста существенно ниже высоких показателей, зафиксированных в предыдущие годы, что было обусловлено положительными внешними факторами - притоком людей и капитала, а также реэкспортом. По прогнозам правительства РА, экономический рост РА стабилизируется на уровне 5,4%, что также соответствует прогнозам других институтов.
В бюджетном сообщении говорится, что в 2021-2026 годах в условиях темпов роста можно обеспечить целевой показатель экономического роста в 7,0%, установленный планом правительства, поскольку средний рост составит 7,2%. Между тем, следует помнить, что по плану правительства РА, при условии благоприятной внешней конъюнктуры, целевой показатель составляет 9,0%, причем в 2023-2024 гг. высокий экономический рост (за счет которого фактически формируется средний рост в 7,2%) был обусловлен позитивными событиями для самой РА (приток людей и капитала, реэкспорт и т. д.). Поэтому сложившийся экономический рост следует либо рассматривать с точки зрения соответствия целевому показателю экономического роста 9,0%, либо фактические темпы экономического роста РА следует корректировать с учетом воздействия разовых внешних факторов, а затем только сравнивать с целевым показателем экономического роста 7,0%.
Улучшение соотношения налог/ВВП снова включено в прогнозы на 2026 год с ожидаемым увеличением на 0,4 процентных пункта, но его реалистичность находится под вопросом. В 2021-2024 годах за этот период фактическое улучшение отношения налогов к ВВП составило всего 0,5 процентных пункта, в то время как бюджеты тех лет и MDP прогнозировали аналогичный рост для каждого года. Столь амбициозные показатели были включены и в 2025-2026 годы. в прогнозах, которые несут высокий риск неудачи.