2021-ի պետբյուջեի կատարողականի հսկողության ժամանակ 1.6 մլրդ դրամի խախտում է հայտնաբերվել
Կառավարությունն այսօրվա՝ սեպտեմբերի 8-ի նիստում հաստատեց ՀՀ պետական բյուջեի կատարման նկատմամբ հսկողության 2021 թվականի տարեկան արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվությանը հավանություն տալու մասին որոշումը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության ֆինանսաբյուջետային վերահսկողության վարչությունը 2021 թվականի ընթացքում իրականացրել է ընդամենը 19 ստուգում, որոնցից 4-ը գտնվում է ամփոփման փուլում, իսկ 1-ը կասեցված է՝ ստուգման ընթացքում առանձին տեղեկությունների ճշտման անհրաժեշտության հիմքով: Ստուգման արդյունքում հայտնաբերվել է 1.6 մլրդ դրամի խախտումներ:
Հաշվետվության մեջ ասվում է. «Այսպիսով, 2021 թվականի ընթացքում վարչության կողմից իրականացվել են ընդամենը թվով 19 ստուգումներ, որոնցից թվով 4-ը գտնվում են ամփոփման փուլում, իսկ 1-ը կասեցված է՝ պայմանավորված ստուգման ընթացքում առանձին տեղեկությունների ճշտման անհրաժեշտությամբ:
2021 թվականին, ինչպես և 2020 թվականին, պետական կառավարման մի շարք մարմիններում (ՀՀ Լոռու մարզպետարան, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն) ստուգումներն իրականացվել են ծրագրային բյուջետավորմանը համապատասխան ստուգումներ իրականացնելու սկզբունքով, ինչը հնարավորություն է տալիս հսկողություն սահմանել ծրագրի կամ միջոցառման ողջ գործընթացի նկատմամբ՝ ներառելով բյուջետային հայտերի կազմման աշխատանքներից մինչև ծրագիր կամ միջոցառում իրականացնողների կողմից աշխատանքների ավարտման ամբողջական շղթան: Մասնավորապես, նշված սկզբունքի կիրառմամբ վերոհիշյալ թվով 2 պետական մարմիններում ընտրվել են թվով 12 բյուջետային ծրագրեր (միջոցառումներ):
2021 թվականի ընթացքում վարչության կողմից իրականացված և ավարտված ստուգումներով արձանագրվել են ընդամենը 1,630.7 մլն դրամի խախտման փաստեր, որից վերականգնման (վերաձևակերպման) է առաջադրված 766.4 մլն դրամը: Վերականգնման չառաջադրված 864.3 մլն դրամի խախտումներից 818.0 մլն դրամն արձանագրվել է իրավապահ մարմինների պահանջով իրականացված ստուգումների արդյունքում, իսկ մնացած 46.3 մլն դրամի խախտումներն իրենցից ներկայացնում են ոչ նպատակային, ոչ արդյունավետ ծախսեր, «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտումներ և այլն: Վերականգնման (վերաձևակերպման) ենթակա 766.4 մլն դրամից 535.9 մլն դրամն առաջադրվել է մուտքագրման ՀՀ պետական բյուջե, 1.9 մլն դրամը ենթակա է վերականգնման կազմակերպությունների հաշվին, իսկ 228.6 մլն դրամը` հաշվառմամբ վերաձևակերպման:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում արձանագրված գումարներից վերականգնվել է ընդամենը 247.2 մլն դրամ (այդ թվում 87.1 մլն դրամը` 2021 թվականին կատարված ստուգումներով արձանագրված գումարներից, 160.1 մլն դրամը` նախորդ ժամա-նակաշրջաններում կատարված ստուգումներով արձանագրված գումարներից)»:

During the performance control of the 2021 state budget, a violation of 1.6 billion drams was found
At today's session on September 8, the government approved the decision to approve the report on the 2021 annual results of monitoring the implementation of the RA state budget.
The Department of Financial and Budgetary Control of the RA Ministry of Finance conducted only 19 inspections in 2021, 4 of which are in the summary stage, and 1 is suspended due to the need to verify individual information during the inspection. As a result of the inspection, violations of 1.6 billion drams were found.
The report states: "Thus, during 2021, only 19 inspections were carried out by the department, 4 of which are in the summary phase, and 1 is suspended due to the need to verify individual information during the inspection.
In 2021, as well as in 2020, inspections in a number of state administration bodies (Lori Governorate of RA, Ministry of Labor and Social Affairs of RA) were carried out according to the principle of conducting inspections in accordance with program budgeting, which makes it possible to establish control over the entire process of a program or event, including the entire chain of work from the preparation of budget requests to the completion of work by those implementing the program or event. In particular, 12 budget programs (measures) were selected in the aforementioned number of 2 state bodies using the mentioned principle.
In the course of 2021, with the inspections carried out and completed by the department, only 1,630.7 million drams of violations were recorded, out of which 766.4 million drams were nominated for recovery (reformulation). Out of the 864.3 million drams violations that were not proposed for recovery, 818.0 million drams were recorded as a result of inspections carried out at the request of law enforcement agencies, and the remaining 46.3 million drams violations represent untargeted and ineffective expenses, violations of the requirements of the RA Law "On Procurement", etc. Of the 766.4 million drams subject to recovery (reformulation), 535.9 million drams were submitted to the RA state budget, 1.9 million drams are subject to recovery at the expense of organizations, and 228.6 million drams are to be re-formulated by accounting.
Only 247.2 million drams were recovered from the amounts recorded in the reporting period (including 87.1 million drams from the amounts recorded in 2021 inspections, 160.1 million drams from the amounts recorded in previous time periods)."