2021-ի պետբյուջեի կատարողականի հսկողության ժամանակ 1.6 մլրդ դրամի խախտում է հայտնաբերվել
Կառավարությունն այսօրվա՝ սեպտեմբերի 8-ի նիստում հաստատեց ՀՀ պետական բյուջեի կատարման նկատմամբ հսկողության 2021 թվականի տարեկան արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվությանը հավանություն տալու մասին որոշումը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության ֆինանսաբյուջետային վերահսկողության վարչությունը 2021 թվականի ընթացքում իրականացրել է ընդամենը 19 ստուգում, որոնցից 4-ը գտնվում է ամփոփման փուլում, իսկ 1-ը կասեցված է՝ ստուգման ընթացքում առանձին տեղեկությունների ճշտման անհրաժեշտության հիմքով: Ստուգման արդյունքում հայտնաբերվել է 1.6 մլրդ դրամի խախտումներ:
Հաշվետվության մեջ ասվում է. «Այսպիսով, 2021 թվականի ընթացքում վարչության կողմից իրականացվել են ընդամենը թվով 19 ստուգումներ, որոնցից թվով 4-ը գտնվում են ամփոփման փուլում, իսկ 1-ը կասեցված է՝ պայմանավորված ստուգման ընթացքում առանձին տեղեկությունների ճշտման անհրաժեշտությամբ:
2021 թվականին, ինչպես և 2020 թվականին, պետական կառավարման մի շարք մարմիններում (ՀՀ Լոռու մարզպետարան, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն) ստուգումներն իրականացվել են ծրագրային բյուջետավորմանը համապատասխան ստուգումներ իրականացնելու սկզբունքով, ինչը հնարավորություն է տալիս հսկողություն սահմանել ծրագրի կամ միջոցառման ողջ գործընթացի նկատմամբ՝ ներառելով բյուջետային հայտերի կազմման աշխատանքներից մինչև ծրագիր կամ միջոցառում իրականացնողների կողմից աշխատանքների ավարտման ամբողջական շղթան: Մասնավորապես, նշված սկզբունքի կիրառմամբ վերոհիշյալ թվով 2 պետական մարմիններում ընտրվել են թվով 12 բյուջետային ծրագրեր (միջոցառումներ):
2021 թվականի ընթացքում վարչության կողմից իրականացված և ավարտված ստուգումներով արձանագրվել են ընդամենը 1,630.7 մլն դրամի խախտման փաստեր, որից վերականգնման (վերաձևակերպման) է առաջադրված 766.4 մլն դրամը: Վերականգնման չառաջադրված 864.3 մլն դրամի խախտումներից 818.0 մլն դրամն արձանագրվել է իրավապահ մարմինների պահանջով իրականացված ստուգումների արդյունքում, իսկ մնացած 46.3 մլն դրամի խախտումներն իրենցից ներկայացնում են ոչ նպատակային, ոչ արդյունավետ ծախսեր, «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտումներ և այլն: Վերականգնման (վերաձևակերպման) ենթակա 766.4 մլն դրամից 535.9 մլն դրամն առաջադրվել է մուտքագրման ՀՀ պետական բյուջե, 1.9 մլն դրամը ենթակա է վերականգնման կազմակերպությունների հաշվին, իսկ 228.6 մլն դրամը` հաշվառմամբ վերաձևակերպման:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում արձանագրված գումարներից վերականգնվել է ընդամենը 247.2 մլն դրամ (այդ թվում 87.1 մլն դրամը` 2021 թվականին կատարված ստուգումներով արձանագրված գումարներից, 160.1 մլն դրամը` նախորդ ժամա-նակաշրջաններում կատարված ստուգումներով արձանագրված գումարներից)»:

В ходе контроля исполнения госбюджета 2021 года выявлено нарушение на 1,6 млрд драмов
На сегодняшнем заседании 8 сентября правительство утвердило решение утвердить отчет об итогах годового мониторинга исполнения государственного бюджета РА за 2021 год.
Департаментом финансово-бюджетного контроля Министерства финансов РА в 2021 году было проведено всего 19 проверок, 4 из которых находятся на итоговой стадии, а 1 приостановлена в связи с необходимостью проверки отдельных сведений в ходе проверки. В результате проверки выявлены нарушения на 1,6 млрд драмов.
В отчете говорится: "Так, в течение 2021 года ведомством было проведено всего 19 проверок, 4 из которых находятся на итоговой стадии, а 1 приостановлена в связи с необходимостью проверки отдельных сведений в ходе проверки.
В 2021 году, как и в 2020 году, проверки в ряде органов государственного управления (Лорийская область РА, Министерство труда и социальных вопросов РА) проводились по принципу проведения проверок в соответствии с программным бюджетированием, что позволяет установить контроль над всем процессом программы или мероприятия, включая всю цепочку работ от подготовки бюджетных заявок до завершения работ исполнителями программы или мероприятия. В частности, из вышеуказанного числа 2 государственных органов по указанному принципу было отобрано 12 бюджетных программ (мероприятий).
В течение 2021 года в результате проведенных и завершенных ведомством проверок зафиксировано всего 1630,7 млн драмов нарушений, из которых к взысканию (переформулированию) предъявлено 766,4 млн драмов. Из 864,3 млн драмов нарушений, не предложенных к взысканию, в результате проверок, проведенных по запросу правоохранительных органов, зафиксировано 818,0 млн драмов, а остальные 46,3 млн драмов нарушений представляют собой нецелевые и неэффективные расходы, нарушения требований Закона РА "О закупках" и т.д. Из 766,4 млн драмов, подлежащих взысканию (переформулированию), В госбюджет РА внесено 535,9 млн драмов, 1,9 млн драмов подлежат взысканию за счет организаций, а 228,6 млн драмов подлежат переформулированию бухгалтерского учета.
Из сумм, зафиксированных в отчетном периоде (в том числе 87,1 млн драмов - из сумм, зафиксированных в проверках 2021 года, 160,1 млн драмов - из сумм, зафиксированных в предыдущие периоды времени) - было взыскано только 247,2 млн драмов".