Կապանում մեկնարկել է ամենամյա Միջազգային երաժշտական փառատոնը
Հուլիսի 4-ին Կապանում մեկնարկել է ամենամյա Միջազգային երաժշտական փառատոնը: Արդեն երկրորդ տարի է, ինչ այն համախմբում է հայ և օտարերկրյա նշանավոր երաժիշտների՝ հնարավորություն տալով վայելելու դասական և ջազ երաժշտությունը Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանում:
Փառատոնի շրջանակներում՝ հուլիսի 4-ից 18-ը կազմակերպվել է հագեցած ծրագիր՝ ամենօրյա համերգներից մինչև պատանի երաժիշտների հետ աշխատարաններ և վարպետության դասեր։ Համերգներն անցկացվում են Կապանի արվեստի պետական քոլեջի Վ․ Ստամբոլցյանի անվ․ երգեհոնի դահլիճում։ Վարպետության դասերին մասնակցում են շուրջ 40 շնորհալի պատանի երաժիշտներ Հայաստանից, ինչպես նաև երաժշտությամբ զբաղվող կապանցի երեխաներ։ Լավագույն ուսանողները փառատոնի ավարտին ստանալու են դրամական պարգևներ և կրթաթոշակներ Miaseen.org և MG Concerts կազմակերպությունների կողմից։
Այս տարի մասնակցող պրոֆեսիոնալ երաժիշտների նոր անունների շարքում են դաշնակահար Ժուլիեն Լիբերը Բելգիայից, ջութակահար Էլլի Սուն Միացյալ Թագավորությունից, թավջութակահար Դենիս Սևերինը Շվեյցարիայից, կոնտրաբասիստ Նազարեթ Քյուրքչյանն Իսպանիայից, թավջութակահար Միքայել Հախնազարյանը Գերմանիայից, երաժիշտ Մարիուս Պրեդան Հունգարիայից, երգեհոնահար Իրինա Ռոզանովան Ռուսաստանից, ջազ երաժիշտ Արթուր Սաթյանը և այլն։ Փառատոնին իրենց կատարումներով և վարպետության դասերով նաև հանդես են գալիս փառատոնի՝ անցյալ տարվա մեկնարկից ի վեր ակտիվ ներգրավվածություն ցուցաբերած անվանի երաժիշտներ, այդ թվում Հայկ Ղազազյանը, Մարիաննա Շիրինյանը, Հայկ Մելիքյանը, Աննա Սարկիսովան, Լիանա Ալեքսանյանը, Անդրեյ Գրիդչուկը, Հրաչյա Ավանեսյանը, Նարեկ Ավագյանը, Տիգրան Սուչյանը և այլոք։
Հուլիսի 4-ից 8-ը փառատոնը հյուրընկալել է 18-րդ դարի «Ստրադիվարի» և «Գվարների դել Ջեզու» հինգ ջութակների բացառիկ ցուցահանդեսը, որը Կապան էր բերել ջութակի աշխարհահռչակ վարպետ Ֆլորիան Լեոնարդը։ Հատկանշական է, որ Հայաստանում նման ցուցահանդես կազմակերպվել էր առաջին անգամ։  Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնը կամփոփվի հուլիսի 18-ին աշխարհահռչակ հունգարական «Ռոբի Լակատոշ ու ընկերներ» խմբի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ փակման համերգով:
Ըստ Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնի հիմնադիր, բելգիահայ թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանի․ «Կապանը հիրավի մշակութային ադամանդ է, որի բացահայտումն այլևս իրողություն է։ Մեր փառատոնը յուրահատուկ է մի քանի հանգամանքներով, և, առաջին հերթին, որ այն նախաձեռնվել և իրականցվում է հենց երաժիշտների կողմից։ Կցանկանայինք տեսնել նմանատիպ նախաձեռնություններ նաև Հայաստանի այլ մարզերում՝ հասանելի դարձնելով բարձր արվեստը մեր հանրության համար և տալով ճանաչողական ու զարգացման հնարավորություն երիտասարդ տաղանդներին»։
Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնի աջակիցներն են Կապանի համայնքապետարանը, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, Հայկական ընդհանուր բարեգործական միությունը, «Կարաս գինիներ» ընկերությունը, Երևանի կոնյակի գործարանի ԱՐԱՐԱՏ թանգարանը, VIWA շվեյցարական կազմակերպությունը, Սյունիքի մարզպետարանը, Հայաստանում Բելգիայի Թագավորության դեսպանությունը, Amaras Art Alliance-ը, «Համազգային» կազմակերպության Վաշինգտոնի մասնաճյուղը, ու մի շարք բարերար անձինք, որոնք աջակցել են փառատոնի կազմակերպմանը։

«Капан – это действительно культурный бриллиант». В Капане стартовал ежегодный Международный музыкальный фестиваль
4 июля в Капане стартовал ежегодный Международный музыкальный фестиваль. Уже второй год он собирает известных армянских и зарубежных музыкантов, давая возможность насладиться классической и джазовой музыкой в ​​Капане, областном центре Сюника. В рамках фестиваля с 4 по 18 июля была организована насыщенная программа: от ежедневных концертов до мастер-классов и мастер-классов с молодыми музыкантами. Концерты проходят в Капанском государственном художественном колледже им. В. Стамболцяна. в органном зале. В мастер-классах принимают участие около 40 одаренных юных музыкантов из Армении, а также дети из Панзского района, занимающиеся музыкой. По итогам фестиваля лучшие студенты получат денежные премии и стипендии от организаций Miaseen.org и MG Concerts. Среди новых имен профессиональных музыкантов, участвующих в этом году, - пианист Жюльен Либер из Бельгии, скрипачка Элли Сан из Великобритании, виолончелист Денис Северин из Швейцарии, контрабасист Назарет Киркчян из Испании, виолончелист Микаэл Ахназарян из Германии, музыкант Мариус Преда из Венгрии, органистка Ирина Розанова из России, джазовый музыкант Артур Сатьян и другие. На фестивале со своими выступлениями и мастер-классами выступят известные музыканты, активно принимающие участие в фестивале с момента его создания в прошлом году, в том числе Айк Газазян, Марианна Ширинян, Айк Меликян, Анна Саркисова, Лиана Алексанян, Андрей Гридчук, Грачья Аванесян, Нарек Авагян, Тигран Сучян и другие. С 4 по 8 июля на фестивале прошла эксклюзивная выставка пяти скрипок XVIII века Страдивари и Гварнери дель Джезу, привезенных в Капу всемирно известным скрипичным мастером Флорианом Леонардом. Примечательно, что подобная выставка была организована в Армении впервые. Капанский международный музыкальный фестиваль завершится 18 июля заключительным концертом с участием всемирно известной венгерской группы «Робби Лакатош и друзья» и Государственного симфонического оркестра Армении. По словам основателя Капанского международного музыкального фестиваля, бельгийско-армянского виолончелиста Севака Аванесяна: "Капан - это поистине культурный бриллиант, открытие которого теперь стало реальностью. Наш фестиваль уникален по нескольким причинам, и, прежде всего, тем, что его инициируют и реализуют сами музыканты. Мы хотели бы видеть подобные инициативы и в других регионах Армении, делая высокое искусство доступным для нашей публики и предоставляя возможности познания и развития молодым талантам". Спонсорами Капанского международного музыкального фестиваля являются мэрия Капана, Зангезурский медно-молибденовый комбинат, Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, Всеармянский благотворительный союз, компания «Карас Вайнс», музей Ереванского коньячного завода АРАРАТ, швейцарская организация VIWA, канцелярия губернатора Сюника, посольство Королевства Бельгия в Армении, Арт-Альянс Амарас, вашингтонский филиал «Амазкаин» и ряд благотворителей. кто поддержал организацию фестиваля.