Բողոքի ակցիայի ժամանակ բերման ենթարկվածների թիվն անցել է 60-ից, կան կալանավորվածներ
Այսօր աննախադեպ բազմամարդ բողոքի ակցիա է կազմակերպվել Կառավարության շենքի դիմաց։ Սեպտեմբերի 19 -ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված նոր ագրեսիայի հետևանքով շփման գծում նորից կան զոհվածներ, իսկ որոշ հատվածներում կապի հնարավոր չէ առհասարակ դուրս գալ և արդեն իսկ կա պաշտոնական հաստատում, որ տասնյակ զինծառայողների մասին, որոնք եղել են վերջին օրերի թեժ մարտերի դիրքերում, տեղեկություն չունեն։ Նշված հատվածներում ժամկետային և պայմանագրային ծառայություն իրականացնող զինծառայողների ծնողները քանի օր է չեն կարողանում կապի դուրս գալ և այժմ կառավարությունից պահանջում են քայլեր ձեռնարկել , ինչպես անվտանգային հարցերը կազմակերպելու, այնպես էլ իրենց զավակների մասին տեղեկություն հայտնելու համար։
Այսօրվա ակցիային էին միացել նաև 44-օրյա պատերազմի ժամանակահատվածում անհետ կորածների ծնողները և պահանջում էին պատասխանատվություն դրսևորել հայրենիքի պաշտպանների և զուտ ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ ։ Հավաքվածներից շատերն արդեն վախենում են , որ իրենց նույն ճակատագիրն է սպասվում, ինչ անհետ կորածների ծնողներին, որոնք մինչև հիմա պայքարում եմ իրենց որդիների համար։ Հանրահավաքին ներկա էր նաև իրավաբան Գոհար Մկրտչյանը, որը հիշեցնենք ներկայացնում է անհետ կորած զինծառայողների հարազատների շահերը, ինչպես նաև նրան էին միացել գործըներներ մյուս նախարարություններից։
«Նայեք թե ինչպես է ոստիկանության հատուկ ստորաբաժանումը պահպանում կառավարության շենքը , եթե մեր երկրի սահմաններն էլ այսպիսի պաշտպանություն ունենային, մենք այս վիճակում չէինք լինի»,-նկատեց Գոհար Մկրտչյանը մեզ հետ հարցազրույցի ժամանակ՝ ավելացնելով, որ հավաքված մարդիկ իշխանություն չեն ուզում, իրենք եկել են, պարզապես ուզում են պատասխանատվություն իրենց զինվորների հանդեպ։
Հիշեցնենք, որ մոտ մեկ ամիս առաջ կառավարության և գլխավոր դատախազության դիմաց անցկացված ակցիայի մասնակիցներին ոստիկանությունը բիրտ ուժ կիրառելով ցրել էր, շատերին բերման էր ենթարկել։ «Այդ մարդկանց անձնական վիշտը քիչ է, հիմա էլ ստիպված են բախվել իրավապահների անօրինականությունների հետ։ 23 հոգի որդեկորույս ծնող նախորդ մեր ակցիաների ժամանակ անօրինական ձերբակալվել էր ու օրեր անցկացրել ոստիկանության բաժանմունքներում, ընդհանուր վեց տասնյակ մարդու մեղադրանք է առաջադրվել, ևս 37 անձ կալանավորված է մինչև երկու ամիս ժամկետով»,- տեղեկացրեց Մկրտչյանը։ Իրավաբանի խոսքով ինքը նաև այդ հարցով է զբաղվում և հետամուտ է լինելու, որ ոստիկանության գործողություններին իրավական գնահատական տրվի։ «Այլապես մենք հետագայում նորանոր բռնության փաստերի հետ ենք գործ ունենալու»,- շեշտեց նա ։

The number of people detained during the protest has exceeded 60, some are in custody
Today, an unprecedented mass protest action was organized in front of the Government building. As a result of the new aggression unleashed by Azerbaijan on September 19, there are again casualties on the contact line, and in some areas it is not possible to communicate at all, and there is already an official confirmation that they have no information about dozens of servicemen who were in the positions of hot battles in recent days. The parents of servicemen performing fixed-term and contract service in the mentioned areas have not been able to communicate for several days and now they are demanding the government to take steps to organize security issues and to provide information about their children.
The parents of those who went missing during the 44-day war also joined today's action and demanded to show responsibility towards the defenders of the homeland and the citizens of Armenia. Many of those gathered are already afraid that the same fate awaits them as the parents of the missing, who are still fighting for their sons. Lawyer Gohar Mkrtchyan, who represents the interests of relatives of missing servicemen, was also present at the rally, and he was joined by cases from other ministries.
"Look at how the special unit of the police guards the government building. If the borders of our country had such protection, we wouldn't be in this situation," remarked Gohar Mkrtchyan during an interview with us, adding that the gathered people don't want power, they came themselves, they just want responsibility towards their soldiers.
Let's remind that about a month ago, the police used brute force to disperse the participants of the action held in front of the government and the Prosecutor General's Office, many of them were detained. "The personal grief of those people is small, and now they have to face the illegalities of the law enforcement officers. During our previous actions, 23 people were illegally arrested and spent days in police stations, a total of six dozen people were charged, and another 37 people were detained for a period of up to two months," Mkrtchyan informed. According to the lawyer, he is also dealing with that issue and will pursue the legal assessment of the actions of the police. "Otherwise, we will have to deal with the facts of new violence in the future," he emphasized.