2021թ. ԱԺ ընտրություններին ընտրակաշառք տալու գործով հերթական դատավճիռն է կայացվել. Մեղադրյալը ԲՀԿ-ից է
ՀՀ ոստիկանության Գավառի բաժնում 2021թ. հունիսի 9-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և նույն հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով հարուցված և  ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության Գավառի տարածքային գրասենյակի քարտուղար Սոնյա Զաքոյանը նախնական համաձայնություն է ձեռք բերել նույն գրասենյակի աշխատանքները համակարգող, ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին «Բարգավաճ  Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակի 83-րդ հերթական համարի պատգամավորի թեկնածու Արամայիս Ապրոյանի հետ՝ ընտրությունների ժամանակ նշված կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար շուրջ ութ տասնյակ ընտրողների սննդամթերքի տեսքով կաշառք տալու վերաբերյալ:
Դատախազությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Ա. Ապրոյանի պահանջով նա նախապես ձեռք բերած տարբեր սննդամթերքն ըստ միևնույն ապրանքատեսակների խմբաքանակի տեղավորել է մեկական փաթեթներում և հնարավոր բացահայտումից խուսափելու նպատակով կուսակցության Գավառի տարածքային գրասենյակից տեղափոխել Գավառ քաղաքում գտնվող իր բնակարան:
Դրանից հետո Ս. Զաքոյանը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար նույն գրասենյակի ղեկավար Ա. Ապրոյանի  հետ, նախնական համաձայնությամբ, համաձայն նախապես կազմված ցուցակի և դրանում ընդգրկված ընտրողների հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության, 2021թ. հունիսի 8-ին և 9-ին նշված բնակարան այցելած ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Գավառի տարածաշրջանի 31 ընտրողների տվել է յուրաքանչյուրին շուրջ 5420-ական կամ 10840 ՀՀ դրամ արժողությամբ տարբեր տեսակի սննդամթերքի տեսքով կաշառք:
Նախաքննության ընթացքում Ա. Ապրոյանին և Ս. Զաքոյանին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով:
2021թ.դեկտեմբերի 17-ին Ս. Զաքոյանի վերաբերյալ մասն անջատվել է քրեական գործից և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Գեղարքունիք մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Մեղարդական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել նաև Ա. Ապրոյանի մասով քրեական գործը:
Դատական քննության ընթացքում Ս. Զաքոյանի միջնորդության հիման վրա, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի իրավակարգավորումների համաձայն, իրականացվել է համաձայնության վարույթ, որի արդյունքներով դատարանը 2022թ. մայիսի 4-ին կայացրել է մեղադրական դատավճիռ` Ս. Զաքոյանին մեղավոր ճանաչելով իրեն մեղսագրված հանցավոր արարքի կատարման համար: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի կարգով պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել՝ չորս տարի ժամկետով փորձաշրջանի սահմանմամբ, միաժամանակ ամբաստանյալի վրա դրվել են ուղղմանը նպաստող այլ պարտականություններ:

2021 г. Вынесен очередной приговор по делу о даче избирательной взятки на выборах в НС. Обвиняемый из ППА
2021 г. в Гаварском управлении Полиции РА. 9 июня предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по части 1 статьи 154.1 и пунктам 1, 2 части 4 той же статьи и расследованному Специальной следственной службой РА, подтвердило, что секретарь регионального отделения партии "Процветающая Армения" в Гаваре Соня Закоян получила предварительное соглашение с координатором работы этого же офиса о проведении внеочередных выборов в Национальное Собрание РА. Партия «Процветающая Армения». с кандидатом в депутаты под номером 83 списка Арамаисом Апрояном о даче взяток в виде продуктов питания примерно восьми десяткам избирателей за то, чтобы они проголосовали за указанную партию на выборах.
Как сообщили NEWS.am в прокуратуре, А. По просьбе Апрояна он поместил различные продукты питания, приобретенные им ранее согласно партии одних и тех же продуктов, в отдельные пакеты и перевез их из регионального отделения партии в Гаваре в свою квартиру в Гаваре во избежание возможного обнаружения.
После этого в 2021 году руководитель того же офиса С. Закоян, А. с Апрояном, по предварительному согласованию, согласно заранее составленному списку и заранее оговоренной договоренности с включенными в него избирателями. 8 и 9 июня 31 избиратель Гаварского района Гегаркуникской области РА, посетивший указанную квартиру, дал взятки в виде различных видов продуктов питания на сумму около 5420 драмов или 10840 драмов РА. каждый.
В ходе следствия А.Апрояну и С.Закояну были предъявлены обвинения по 1-му и 2-му пунктам 4-й части статьи 154.2 УК РА.
17 декабря 2021 года часть С., касающаяся Закояна, была выделена из уголовного дела и направлена в суд общей юрисдикции Гегаркуникской области с обвинительным заключением. А. также был отправлен в суд с обвинительным приговором. Уголовное дело в отношении Апрояна.
В ходе судебного следствия С. на основании ходатайства Закояна в соответствии с правовыми нормами Уголовно-процессуального кодекса РА была проведена согласительная процедура, в результате которой суд в 2022 году 4 мая С. вынес обвинительный приговор. Признание Закояна виновным в совершении инкриминируемого ему преступного деяния. В соответствии со статьей 70 УК РА приговор не был применен условно, с четырехлетним испытательным сроком, а на подсудимого были возложены другие обязанности, способствующие исправлению.