2021թ. ԱԺ ընտրություններին ընտրակաշառք տալու գործով հերթական դատավճիռն է կայացվել. Մեղադրյալը ԲՀԿ-ից է
ՀՀ ոստիկանության Գավառի բաժնում 2021թ. հունիսի 9-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և նույն հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով հարուցված և  ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության Գավառի տարածքային գրասենյակի քարտուղար Սոնյա Զաքոյանը նախնական համաձայնություն է ձեռք բերել նույն գրասենյակի աշխատանքները համակարգող, ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին «Բարգավաճ  Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակի 83-րդ հերթական համարի պատգամավորի թեկնածու Արամայիս Ապրոյանի հետ՝ ընտրությունների ժամանակ նշված կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար շուրջ ութ տասնյակ ընտրողների սննդամթերքի տեսքով կաշառք տալու վերաբերյալ:
Դատախազությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Ա. Ապրոյանի պահանջով նա նախապես ձեռք բերած տարբեր սննդամթերքն ըստ միևնույն ապրանքատեսակների խմբաքանակի տեղավորել է մեկական փաթեթներում և հնարավոր բացահայտումից խուսափելու նպատակով կուսակցության Գավառի տարածքային գրասենյակից տեղափոխել Գավառ քաղաքում գտնվող իր բնակարան:
Դրանից հետո Ս. Զաքոյանը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար նույն գրասենյակի ղեկավար Ա. Ապրոյանի  հետ, նախնական համաձայնությամբ, համաձայն նախապես կազմված ցուցակի և դրանում ընդգրկված ընտրողների հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության, 2021թ. հունիսի 8-ին և 9-ին նշված բնակարան այցելած ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Գավառի տարածաշրջանի 31 ընտրողների տվել է յուրաքանչյուրին շուրջ 5420-ական կամ 10840 ՀՀ դրամ արժողությամբ տարբեր տեսակի սննդամթերքի տեսքով կաշառք:
Նախաքննության ընթացքում Ա. Ապրոյանին և Ս. Զաքոյանին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով:
2021թ.դեկտեմբերի 17-ին Ս. Զաքոյանի վերաբերյալ մասն անջատվել է քրեական գործից և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Գեղարքունիք մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Մեղարդական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել նաև Ա. Ապրոյանի մասով քրեական գործը:
Դատական քննության ընթացքում Ս. Զաքոյանի միջնորդության հիման վրա, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի իրավակարգավորումների համաձայն, իրականացվել է համաձայնության վարույթ, որի արդյունքներով դատարանը 2022թ. մայիսի 4-ին կայացրել է մեղադրական դատավճիռ` Ս. Զաքոյանին մեղավոր ճանաչելով իրեն մեղսագրված հանցավոր արարքի կատարման համար: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի կարգով պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել՝ չորս տարի ժամկետով փորձաշրջանի սահմանմամբ, միաժամանակ ամբաստանյալի վրա դրվել են ուղղմանը նպաստող այլ պարտականություններ:

2021 Another verdict was passed in the case of paying election bribes for the NA elections. The accused is from the PAP
2021 in the Gavar Department of the RA Police. On June 9, the preliminary investigation of the criminal case initiated by Article 154.1, Part 1 and Part 4, Clauses 1, 2 of the same article and investigated by the Special Investigation Service of the RA confirmed that Sonya Zakoyan, the secretary of the regional office of the "Prosperous Armenia" party in Gavar, obtained a preliminary agreement with the coordinator of the work of the same office, for the special elections of the RA National Assembly of the "Prosperous Armenia" party. with Aramais Aproyan, the deputy candidate number 83 of the list, regarding paying bribes in the form of food to about eight dozen voters to vote for the mentioned party during the elections.
The Prosecutor's Office informs NEWS.am that A. At Aproyan's request, he placed the various food items that he had previously purchased according to the batch of the same products in individual packages and moved them from the party's regional office in Gavar to his apartment in Gavar in order to avoid possible detection.
After that S. Zakoyan, the head of the same office, A. with Aproyan, with prior agreement, according to the pre-made list and the pre-arranged agreement with the voters included in it, in 2021. On June 8 and 9, 31 voters from Gavar region of Gegharkunik marz of RA who visited the said apartment gave bribes in the form of different types of food worth about AMD 5420 or AMD 10840 each.
During the investigation A. Aproyan and S. Zakoyan was charged under the 1st and 2nd points of the 4th part of Article 154.2 of the RA Criminal Code.
On December 17, 2021, S. The part concerning Zakoyan was separated from the criminal case and sent to the court of general jurisdiction of Gegharkunik marz with an indictment. A. was also sent to court with a guilty verdict. The criminal case regarding Aproyan.
During the judicial investigation S. On the basis of Zakoyan's petition, in accordance with the legal regulations of the RA Criminal Procedure Code, a consent procedure was carried out, as a result of which the court in 2022 On May 4, S. made a guilty verdict. Declaring Zakoyan guilty for committing the criminal act he was charged with. In accordance with Article 70 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, the sentence was not applied conditionally, with a four-year probationary period, while other responsibilities contributing to correction were imposed on the defendant.