Մենք ունենք ժողովրդավարության, իրավական պետության ճգնաժամ. բացի իրավական խայտառակությունից, այս ամենն ունի բարոյական մեծ խայտառակության բաղադրիչ․ Վարդևանյանը՝ պատգամավորների կալանավորման մասին
Մենք փաստ ունենք, որ մեր ընկերները այսքան ամիս եղան կալանավորված։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ-ի՝ պատգամավորների անձեռնամխելիության վերաբերյալ որոշմանը:
«Օգոստոսի 2-ի նիստին ես բառացիորեն երեք անգամ կարդացել եմ Սահմանադրության 96–րդ հոդվածը, ես ցավում եմ, որ ԱԺ–ում իշխանական խմբակցության մեկ պատգամավոր չեղավ, որ ասի՝ ես կարդացել եմ 96–րդ հոդվածը, և ինչու եք այդ մարդկանց պահում կալանավորված։ Մենք ունենք ժողովրդավարության, իրավական պետության ճգնաժամ, քանի որ Սահմանադրական դատարանը ամենավերջին միջոցներից մեկն է։ Բացի իրավական խայտառակությունից, այս ամենը ունի բարոյական մեծ խայտառակության բաղադրիչ։ Սահմանադրական դատարանի որոշումը պարտադիր է ոչ թե ինձ համար, ձեզ համար, այլ առաջին հերթին՝ պետական ծառայողների»,–ասաց նա։
Արամ Վարդևանյանը նշեց, որ նույն ՔԿՀ-ն չի կարող պահել պատգամավորներին: «Պահի, անունը ի՞նչ դնի»,-ասաց նա։
Նա նշեց, որ եթե կալանավորումները վերացնում ես, նորից մարդուն կալանավորելու համար նոր հիմքեր պետք է ունենաս և վստահեցրեց՝ դա երբեք չի լինի։
Հարցին՝ արդյոք քաղաքական միտում չի տեսնում ՍԴ-ի որոշման հարցում, պատգամավորն ասաց՝ ոչ։ «Գոյություն ունի մի քանի պարզ ճշմարտություն, որ որքան էլ ճնշեն Սահմանադրական դատարանին, անհնար է հակառակը ասել, եթե մի բանը սև է, ասելու են՝ սև է, սպիտակ է, ասելու են՝ սպիտակ է, իսկ եթե մի քանի գույներ կան, այդտեղ ճնշումը էֆեկտիվ է»,-ասաց նա և նշեց, որ թեև Սահմանադրական դատարանը կարող էր ավելի շուտ որոշում կայացներ, սակայն կարող էր նաև ավելի ուշ կայացներ։

У нас кризис демократии и правового государства. кроме юридического затруднения, во всем этом есть элемент большого морального затруднения; Вардеванян о задержании депутатов
У нас есть факт, что наших друзей задержали на столько месяцев. Об этом в беседе с журналистами заявил депутат от фракции "Армения" Арам Вардеванян, имея в виду решение Верховного суда о неприкосновенности депутатов. "На заседании 2 августа я буквально три раза прочитал 96-ю статью Конституции. Мне жаль, что ни один депутат правящей фракции не присутствовал в Национальном собрании, чтобы сказать: я прочитал 96-ю статью, и почему вы задерживаете этих людей?" У нас кризис демократии, правового государства, потому что Конституционный суд – это одна из последних мер. Помимо юридического позора, во всем этом есть составляющая большого морального позора. Решение Конституционного суда является обязательным не для меня, не для вас, а в первую очередь для госслужащих", - сказал он. Арам Вардеванян отметил, что в одной тюрьме не могут содержаться депутаты. «Подожди, как бы тебе это назвать?» - сказал он. Он отметил, что если отменить аресты, то должны появиться новые основания для повторного задержания человека, и заверил, что этого никогда не произойдет. На вопрос, не видит ли он политической направленности в решении КС, депутат ответил, что нет. «Есть несколько простых истин: как бы ни давили на Конституционный суд, невозможно сказать обратное. Если что-то черное, то скажут, что оно черное, оно белое, скажут, что оно белое, а если цветов несколько, то там эффективное давление", - сказал он и отметил, что хотя Конституционный суд мог принять решение раньше, он мог принять его и позже.