Մենք ունենք ժողովրդավարության, իրավական պետության ճգնաժամ. բացի իրավական խայտառակությունից, այս ամենն ունի բարոյական մեծ խայտառակության բաղադրիչ․ Վարդևանյանը՝ պատգամավորների կալանավորման մասին
Մենք փաստ ունենք, որ մեր ընկերները այսքան ամիս եղան կալանավորված։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ-ի՝ պատգամավորների անձեռնամխելիության վերաբերյալ որոշմանը:
«Օգոստոսի 2-ի նիստին ես բառացիորեն երեք անգամ կարդացել եմ Սահմանադրության 96–րդ հոդվածը, ես ցավում եմ, որ ԱԺ–ում իշխանական խմբակցության մեկ պատգամավոր չեղավ, որ ասի՝ ես կարդացել եմ 96–րդ հոդվածը, և ինչու եք այդ մարդկանց պահում կալանավորված։ Մենք ունենք ժողովրդավարության, իրավական պետության ճգնաժամ, քանի որ Սահմանադրական դատարանը ամենավերջին միջոցներից մեկն է։ Բացի իրավական խայտառակությունից, այս ամենը ունի բարոյական մեծ խայտառակության բաղադրիչ։ Սահմանադրական դատարանի որոշումը պարտադիր է ոչ թե ինձ համար, ձեզ համար, այլ առաջին հերթին՝ պետական ծառայողների»,–ասաց նա։
Արամ Վարդևանյանը նշեց, որ նույն ՔԿՀ-ն չի կարող պահել պատգամավորներին: «Պահի, անունը ի՞նչ դնի»,-ասաց նա։
Նա նշեց, որ եթե կալանավորումները վերացնում ես, նորից մարդուն կալանավորելու համար նոր հիմքեր պետք է ունենաս և վստահեցրեց՝ դա երբեք չի լինի։
Հարցին՝ արդյոք քաղաքական միտում չի տեսնում ՍԴ-ի որոշման հարցում, պատգամավորն ասաց՝ ոչ։ «Գոյություն ունի մի քանի պարզ ճշմարտություն, որ որքան էլ ճնշեն Սահմանադրական դատարանին, անհնար է հակառակը ասել, եթե մի բանը սև է, ասելու են՝ սև է, սպիտակ է, ասելու են՝ սպիտակ է, իսկ եթե մի քանի գույներ կան, այդտեղ ճնշումը էֆեկտիվ է»,-ասաց նա և նշեց, որ թեև Սահմանադրական դատարանը կարող էր ավելի շուտ որոշում կայացներ, սակայն կարող էր նաև ավելի ուշ կայացներ։

We have a crisis of democracy and legal state. in addition to the legal embarrassment, all this has an element of great moral embarrassment; Vardevanyan about the detention of deputies
We have the fact that our friends were detained for so many months. "Armenia" faction MP Aram Vardevanyan said this in a conversation with journalists, referring to the decision of the Supreme Court on the immunity of MPs. "At the session of August 2, I literally read Article 96 of the Constitution three times. I am sorry that not a single deputy of the ruling faction was present in the National Assembly to say: I read Article 96, and why are you detaining those people?" We have a crisis of democracy, legal state, because the Constitutional Court is one of the last measures. Apart from the legal shame, all this has a component of great moral shame. The decision of the Constitutional Court is binding not for me, for you, but first of all for civil servants," he said. Aram Vardevanyan mentioned that the same prison cannot keep the deputies. "Wait, what should you name it?" he said. He mentioned that if you abolish arrests, you have to have new grounds to detain a person again and assured that this will never happen. When asked whether he does not see a political trend in the decision of the CC, the deputy said no. "There are some simple truths that no matter how much they pressure the Constitutional Court, it is impossible to say the opposite. If something is black, they will say it is black, it is white, they will say it is white, and if there are several colors, the pressure is effective there," he said and noted that although the Constitutional Court could have made a decision earlier, it could have made it later.