ՀՀ ԱԳ նախարարը և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղարը ստորագրել են «Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026թթ. ճանապարհային քարտեզը»
Դեկտեմբերի 9-ին Փարիզում տեղի է ունեցել Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության աշխատանքային խմբի առաջին համատեղ նիստը։ Միջոցառմանը հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ֆրանսիականը՝ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանը։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Հայկական պատվիրակությունում ընդգրկված էին նաև տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների, էկոնոմիկայի, ֆինանսների, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների փոխնախարարները,  փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի խորհրդականը և այլ պաշտոնատար անձինք։
Իր խոսքում նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել պետքարտուղար Լըմուանին՝ ջերմ հյուրընկալության և արդյունավետ քննարկումների կազմակերպմանն օժանդակելու համար՝ ընդգծելով, որ համատեղ նիստի անցկացումը շուրջ մեկ տարի տևած երկկողմ հետևողական աշխատանքի և երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով ներդրված ջանքերի և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքն է:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է նպատակամղված աշխատանքներ տանել՝ կյանքի կոչելու երկու երկրների բարձրագույն ղեկավարության պայմանավորվածությունները տնտեսական հարաբերությունների շեշտակի ակտիվացման ուղղությամբ, ինչը կհամապատասխանի Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև առկա առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների մակարդակին։
Քննարկումների ընթացքում երկուստեք կարևորվել է հայ-ֆրանսիական առևտրատնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացումը, համագործակցությունը տնտեսական նոր ծրագրերով հարստացնելու անհրաժեշտությունը և փոխադարձ ներդրումների աշխուժացումը։ Զրուցակիցները նշել են նաև Ֆրանսիայի և Հայաստանի գործարար շրջանակների միջև շփումների ակտիվացման անհրաժեշտության մասին, մասնավորապես՝ պատվիրակությունների փոխայցելությունների և տնտեսական միջոցառումների կազմակերպման միջոցով։ Ընդգծվել է նաև Զարգացման ֆրանսիական գործակալության ընթացիկ գործունեությունը Հայաստանում և կարևորվել նոր ծրագրերի իրականացումը։

Министр иностранных дел Армении и министр иностранных дел Франции подписали «Соглашение об армяно-французском экономическом сотрудничестве на 2021-2026 годы». дорожная карта"
9 декабря в Париже состоялось первое совместное заседание армяно-французской рабочей группы по экономическому сотрудничеству. Армянскую делегацию на мероприятии возглавил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, французскую - государственный секретарь по иностранным делам Жан-Батист Лемуан. Об этом сообщает МИД РА.
В состав армянской делегации также вошли заместители министров территориального управления и инфраструктуры, экономики, финансов, индустрии высоких технологий, советник вице-премьера Мгера Григоряна и другие официальные лица.
В своем выступлении министр Мирзоян поблагодарил госсекретаря Лемуана за теплое гостеприимство и помощь в организации эффективных дискуссий, подчеркнув, что проведение совместного заседания является результатом двусторонней последовательной работы, продолжающейся около года, и вложенных на уровне лидеров двух стран усилий и достигнутых договоренностей.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что необходимо провести целенаправленную работу по реализации договоренностей высшего руководства двух стран в направлении интенсивной активизации экономических связей, которые будут соответствовать уровню привилегированных отношений между Арменией и Францией.
В ходе обсуждений с обеих сторон была подчеркнута диверсификация армяно-французских торгово-экономических отношений, необходимость обогащения сотрудничества новыми экономическими программами и активизации взаимных инвестиций. Собеседники также отметили необходимость активизации контактов между деловыми кругами Франции и Армении, в частности, путем организации взаимных визитов делегаций и экономических мероприятий. Была также подчеркнута текущая деятельность Французского агентства развития в Армении и подчеркнута реализация новых программ.