ՀՀ ԱԳ նախարարը և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղարը ստորագրել են «Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026թթ. ճանապարհային քարտեզը»
Դեկտեմբերի 9-ին Փարիզում տեղի է ունեցել Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության աշխատանքային խմբի առաջին համատեղ նիստը։ Միջոցառմանը հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ֆրանսիականը՝ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանը։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Հայկական պատվիրակությունում ընդգրկված էին նաև տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների, էկոնոմիկայի, ֆինանսների, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների փոխնախարարները,  փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի խորհրդականը և այլ պաշտոնատար անձինք։
Իր խոսքում նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել պետքարտուղար Լըմուանին՝ ջերմ հյուրընկալության և արդյունավետ քննարկումների կազմակերպմանն օժանդակելու համար՝ ընդգծելով, որ համատեղ նիստի անցկացումը շուրջ մեկ տարի տևած երկկողմ հետևողական աշխատանքի և երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով ներդրված ջանքերի և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքն է:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է նպատակամղված աշխատանքներ տանել՝ կյանքի կոչելու երկու երկրների բարձրագույն ղեկավարության պայմանավորվածությունները տնտեսական հարաբերությունների շեշտակի ակտիվացման ուղղությամբ, ինչը կհամապատասխանի Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև առկա առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների մակարդակին։
Քննարկումների ընթացքում երկուստեք կարևորվել է հայ-ֆրանսիական առևտրատնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացումը, համագործակցությունը տնտեսական նոր ծրագրերով հարստացնելու անհրաժեշտությունը և փոխադարձ ներդրումների աշխուժացումը։ Զրուցակիցները նշել են նաև Ֆրանսիայի և Հայաստանի գործարար շրջանակների միջև շփումների ակտիվացման անհրաժեշտության մասին, մասնավորապես՝ պատվիրակությունների փոխայցելությունների և տնտեսական միջոցառումների կազմակերպման միջոցով։ Ընդգծվել է նաև Զարգացման ֆրանսիական գործակալության ընթացիկ գործունեությունը Հայաստանում և կարևորվել նոր ծրագրերի իրականացումը։

The Minister of Foreign Affairs of Armenia and the Secretary of State of Foreign Affairs of France signed the "Armenian-French Economic Cooperation Agreement 2021-2026". road map"
On December 9, the first joint session of the Armenian-French economic cooperation working group was held in Paris. The Armenian delegation at the event was headed by RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan, and the French by Jean-Baptiste Lemoine, Secretary of State for Foreign Affairs. This is reported by the RA MFA. The Armenian delegation also included the Deputy Ministers of the Ministries of Territorial Administration and Infrastructure, Economy, Finance, High-tech Industry, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan's advisor and other officials. In his speech, Minister Mirzoyan thanked Secretary of State Lemoine for his warm hospitality and helping to organize effective discussions, emphasizing that the holding of the joint session is the result of bilateral consistent work lasting about a year and the efforts invested at the level of the leaders of the two countries and the agreements reached. Ararat Mirzoyan emphasized that it is necessary to carry out purposeful work to implement the agreements of the top management of the two countries in the direction of intensive activation of economic relations, which will correspond to the level of privileged relations between Armenia and France. During the discussions, the diversification of the Armenian-French trade and economic relations, the need to enrich the cooperation with new economic programs and the revitalization of mutual investments were emphasized on both sides. The interlocutors also noted the need to intensify contacts between the business circles of France and Armenia, particularly through the organization of mutual visits of delegations and economic events. The current activity of the French Development Agency in Armenia was also emphasized and the implementation of new programs was emphasized.