ԵՊՀ–ում բացվել է Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոն
ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին այսօր Երևանի պետական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար Հովհաննես Հովհաննիսյանի հետ մասնակցեց Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնի բացմանը և Երևանի պետական համալսարանում «Ամերիկագիտություն» առաջին մագիստրոսական կրթական ծրագրի պաշտոնական մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը, տեղեկացնում է ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայությունը։
2019 թ․, դրամաշնորհ ստանալով ԱՄՆ դեսպանության հանրային դիվանագիտության գրասենյակից, ԵՊՀ-ը ձեռնամուխ եղավ Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնի և «Ամերիկագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ձևավորման աշխատանքներին։ Այս ծրագրի իրականացման աշխատանքներում ԵՊՀ-ի գործընկերն էր Արիզոնայի համալսարանը։ Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնը կծառայի որպես ԱՄՆ հասարակաքաղաքական իրողությունների շուրջ հետազոտությունների ու վերլուծությունների կարևոր կառույց։ Իսկ մագիստրոսական կրթական ծրագրով արդեն կատարվել է առաջին՝ 2021-22 ուստարվա ընդունելությունը։
«Այս մագիստրոսական կրթական ծրագիրը հայ ուսանողներին հնարավորություն է տալիս այստեղ՝ Հայաստանում, ուսումնասիրել Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքականությունը, դիվանագիտությունը, տնտեսությունը, հասարակությունը, և արդյունքում նրանք ձեռք են բերում այնպիսի հմտություններ, որոնց շնորհիվ կարողանում են առավել լավ պատկերացնել ու հայ հասարակությանը պարզաբանել ամերիկյան հասարակաքաղաքական իրողությունները», - ասաց դեսպան Թրեյսին։

В ЕГУ открылся Центр американских исследований
Посол США Линн Трейси сегодня вместе с исполняющим обязанности ректора ЕГУ Ованнесом Оганесяном приняла участие в открытии Центра американских исследований и официальном запуске первой магистерской образовательной программы "Американистика" в ЕГУ, сообщает пресс-служба посольства США.
В 2019 году, получив грант Управления общественной дипломатии посольства США, ЕГУ начал работу по формированию Центра американских исследований и магистерской образовательной программы «Американистика». Партнером ЕГУ в реализации этого проекта выступил Университет Аризоны. Центр американских исследований будет служить важной структурой для исследования и анализа социально-политических реалий США. А по образовательной программе магистратуры уже осуществлен первый набор на 2021-22 год.
«Эта магистерская программа дает армянским студентам здесь, в Армении, возможность изучать внешнюю политику, дипломатию, экономику и общество Соединенных Штатов, и в результате они приобретают навыки, которые позволяют им лучше представлять и разъяснять армянскому обществу американские социально-политические реалии», - сказала посол Трейси.