ԵՊՀ–ում բացվել է Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոն
ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին այսօր Երևանի պետական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար Հովհաննես Հովհաննիսյանի հետ մասնակցեց Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնի բացմանը և Երևանի պետական համալսարանում «Ամերիկագիտություն» առաջին մագիստրոսական կրթական ծրագրի պաշտոնական մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը, տեղեկացնում է ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայությունը։
2019 թ․, դրամաշնորհ ստանալով ԱՄՆ դեսպանության հանրային դիվանագիտության գրասենյակից, ԵՊՀ-ը ձեռնամուխ եղավ Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնի և «Ամերիկագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ձևավորման աշխատանքներին։ Այս ծրագրի իրականացման աշխատանքներում ԵՊՀ-ի գործընկերն էր Արիզոնայի համալսարանը։ Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնը կծառայի որպես ԱՄՆ հասարակաքաղաքական իրողությունների շուրջ հետազոտությունների ու վերլուծությունների կարևոր կառույց։ Իսկ մագիստրոսական կրթական ծրագրով արդեն կատարվել է առաջին՝ 2021-22 ուստարվա ընդունելությունը։
«Այս մագիստրոսական կրթական ծրագիրը հայ ուսանողներին հնարավորություն է տալիս այստեղ՝ Հայաստանում, ուսումնասիրել Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքականությունը, դիվանագիտությունը, տնտեսությունը, հասարակությունը, և արդյունքում նրանք ձեռք են բերում այնպիսի հմտություններ, որոնց շնորհիվ կարողանում են առավել լավ պատկերացնել ու հայ հասարակությանը պարզաբանել ամերիկյան հասարակաքաղաքական իրողությունները», - ասաց դեսպան Թրեյսին։

A Center for American Studies was opened at YSU
US Ambassador Lynn Tracy participated today with Yerevan State University Acting Rector Hovhannes Hovhannisyan at the opening of the Center for American Studies and the official launch of the first master's educational program "American Studies" at Yerevan State University, the press service of the US Embassy informs.
In 2019, after receiving a grant from the Public Diplomacy Office of the US Embassy, YSU began the work of forming the Center for American Studies and the "American Studies" master's educational program. Arizona University was YSU's partner in the implementation of this project. The Center for American Studies will serve as an important structure for research and analysis of US socio-political realities. And with the master's educational program, the first admission for the 2021-22 year has already been made.
"This master's education program gives Armenian students here in Armenia the opportunity to study the foreign policy, diplomacy, economy, and society of the United States, and as a result, they acquire skills that allow them to better imagine and clarify the American socio-political realities to the Armenian society," Ambassador Tracy said.