Թրամփն «անհավասար հանդիպում» է անվանել Պուտին-Բայդեն գագաթնաժողովը
ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և նրա ամերիկացի գործընկեր Ջո Բայդենի միջև կայանալիք տեսաժողովն անվանել է «անհավասար հանդիպում» Վաշինգտոնի համար:
«Դա այն հանդիպումը չէ, որը ընդհանրապես պետք էր թույլատրել: Միևնույնն է, ինչ «Նյու Ինգլենդ Փեթրիոթս»-ին դուրս բերել դպրոցական թիմի դեմ»,- ասել է Թրամփը` ելույթ ունենալով ամերիկյան Newsmax հեռուստաալիքի եթերում:
Թրամփի կարծիքով՝ չնայած Պուտինի և Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինի հետ դրական երկխոսությանը՝ իր քաղաքականությունը Մոսկվայի և Պեկինի հանդեմ ավելի կոշտ էր, քան Բայդենի վարչակազմի գործողությունները:
Հիշեցնենք, որ Բայդեն-Պուտին գագաթնաժողովը տեսակոնֆերանսի տեսքով նախատեսված է այսօր: Ուղիղ եթերով հեռարձակում չի նախատեսվում, սակայն լրագրողներին ցույց կտան առցանցա հանդիպման առաջին կադրերը:

Трамп назвал саммит Путина и Байдена «неравной встречей».
Экс-президент США Дональд Трамп назвал предстоящую видеоконференцию президента России Владимира Путина и его американского коллеги Джо Байдена "неравной встречей" для Вашингтона.
"Это не тот матч, который вообще следовало бы разрешить. Это то же самое, что поставить "Патриотов Новой Англии" против школьной команды", - заявил Трамп, выступая в эфире американского телеканала Newsmax.
По словам Трампа, несмотря на позитивный диалог с Путиным и китайским лидером Си Цзиньпином, его политика в отношении Москвы и Пекина была более жесткой, чем действия администрации Байдена.
Напоминаем, что на сегодня запланирован саммит Байден-Путин в форме видеоконференции. Прямая трансляция не планируется, но журналистам покажут первые кадры онлайн-встречи.