Հենց ընտրությունների կեղծման երկարամյա պրակտիկան է քայքայել 90-ականներին ձևավորվող պետական դիմակայունության համակարգը և հանգեցնել անվտանգային աղետների․ Նիկոլ Փաշինյան
Որքան էլ ակնհայտ է, որ մեր օրակարգի առաջնահերթությունները կապված են արտաքին մարտահրավերների հետ, այնուամենայնիվ պիտի արձանագրեմ, որ ՏԻՄ ընտրությունների այս որակը, երբ քաղաքացին Տեր է եւ Որոշող, մեր վաղեմի երազանքն է՝ ի կատար ածված: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Գիտեմ եւ հասկանում եմ տեսակետը, թե ավելի լավ է ընտրությունները կեղծվեին, բայց անվտանգության ավելի բարձր մակարդակ ունենայինք, բայց իմ համոզմունքը եղել է, կա եւ կլինի, որ հենց ընտրությունների կեղծման երկարամյա պրակտիկան է քայքայել 90-ականների սկզբին ձեւավորվող պետական դիմակայունության համակարգը եւ շղթայական ռեակցիաներով հանգեցնել անվտանգային աղետների:

Именно многолетняя практика фальсификации выборов разрушила сложившуюся в 90-е годы систему государственного сопротивления и привела к катастрофам в сфере безопасности. Никол Пашинян
Как бы очевидно ни было то, что приоритеты нашей повестки дня связаны с внешними вызовами, я должен отметить, что такое качество выборов в местные органы власти, когда гражданин является Господом и Решающим, является нашей давней мечтой, которая сбылась. Об этом Никол Пашинян написал на своей странице в Facebook.
"Я знаю и понимаю точку зрения, что было бы лучше, если бы выборы были сфальсифицированы, но у нас был бы более высокий уровень безопасности, но я убежден, есть и будет, что именно многолетняя практика фальсификации выборов разрушила систему государственного сопротивления, сформированную в начале 90-х годов, и привела к катастрофам безопасности с цепной реакцией.
Государственность и государственные институты. это должно быть гарантией нашего будущего", - написал Пашинян.