Շիրակի մարզի 62 զինվոր՝ ամբողջությամբ սպառազինված, առանց որևէ փամփուշտ կրակելու կամովին գերի են հանձնվել 4-ից 7 ադրբեջանցի զինվորականի․ փաստաբանը հրապարակել է գերությունից վերադարձածների ցուցմունքներ
Փաստաբան Վահան Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է․ «Երեկ հրապարակում էի կատարել այն մասին, որ Շիրակի մարզի 62 զինվորներ՝ ամբողջությամբ սպառազինված վիճակում, առանց որևէ փամփուշտ կրակելու կամովին գերի են հանձնվել 4-ից 7 ադրբեջանցի զինվորականների։
Հիշյալ հրապարակումից հետո ինձ զանգահարել կամ գրել են բազմաթիվ անձինք՝ կասկած հայտնելով գրառման իսկության վերաբերյալ։
Ի փարատումն այդ կասկածների ստորև ներկայացնում եմ գերությունից վերադարձած շուրջ մեկ տասնյակից ավելի անձանց ցուցմունքներ (իրականում դրանք շատ ավելին են)։ Գնահատականները Ձեզ եմ թողնում։
1․ Տուժող Ս․Ս-ն ցուցմունք է տվել այն մասին, եր <(…) 62 հոգով շարունակել ենք քայլել դեպի,․․․,: (…) մոտ 15-20 րոպե այդտեղ նստելուց հետո որոշեցինք մոտենալ մեզնից առաջ գտնվող տղաներին, որ հասկանանք, թե ինչ է կատարվում: Նրանք ասացին, որ թշնամու կողմից մաքուր ռուսերենով խոսացող մեկը նրանց ասել է, որ չանհանգստանանք, որ ամեն ինչ նորմալ է, ․․․․, ուստի որոշեցինք հանձնվել: Ես էլ մոտեցա տեսա, որ ճանապարհին՝ մերոնց թողած զենքերից մի քանի մետր առաջ կանգնած էին 4-5 հոգի, որոնցից առջևի կանգնածը ռուսերենով վարժ լեզվով ասում էր, որ չվախենանք, կարգն է այդպես, որ զենքերը դնենք, առաջանանք իրենց մոտ: Քայլելով առաջ՝ տեսանք, որ երեք կրակների մոտ 3-4 ադրբեջանցիներ կային զինված: Սկզբնական րոպեներին այդտեղ եղել են մոտ 7-8 հոգի ադրբեջանցիներ>:
2․ Տուժող Ռ․ Կ-ն ցուցմունք է տվել այն մասին, որ <(…) ամբողջ կազմով՝ 62 հոգով, ,․․․, լքեցինք այդ դիրքերը ,․․․,։ Մենք բոլորս մեզ մոտ եղած զենք զինամթերքներն հերթով հանձնեցինք, որից հետո ադրբեջանցիները կապեցին մեր ձեռքերը և ասացին, որ պետք է իրենց հետ գնանք ուր որ տանում են, որպեսզի մեզ տանեն հանձնեն քիչ հեռվում գտնվող ռուսներին, իսկ ով փորձի իրենց հակառակվել տեղում կսպանեն: Այդ վայրում կային շուրջ 7 հոգի ադրբեջանցի զինվորական և մեկ հրամանատար>:
3․ Տուժող Մ․ Ա-ն ցուցմունք է տվել այն մասին, որ <13.12.2020թ. ժամը 16-ի սահմաններում, մեր անձնակազմը 62 հոգով  քայլելով շարժվեցինք ,․․․, ուղղությամբ և այնտեղ կանգնած էին ադրբեջանցի զինծառայողներ:  Ադրբեջանցի զինծառայողները 3-4 հոգի էին, մեզ ասացին, որ պետք է զենքերը հանձնենք: Կրակներից մոտ 60-70 մետր հեռվում մթության մեջ երևում էին վրանները, որոնք երկուսն էին: Սկզբնական րոպեներին այդտեղ եղել են 7-8 հոգի ադրբեջանցիներ>:
4․ Տուժող Ժ․ Մ-ն ցուցմունք է տվել այն մասին, որ <Մենք դիրքը բարձրացանք ընդհանուր 62 հոգով: (…) քայլելով առաջ՝ տեսանք, որ երեք կրակների մոտ 3-4 ադրբեջանցիներ կային զինված (…)>
5․ Տուժող Հ․Մ-ն ցուցմունք է տվել այն մասին, որ <Մենք ընդհանուր 62 հոգի ենք եղել: (…) Տվյալ վայրում գտնվում էին 3-4 ադրբեջանցի զինծառայողներ, որոնց կողքով ենք մենք անցել ու հանձնել զենքերը>:
6․ Տուժող Ս․Մ-ն ցուցմունք է տվել այն մասին, որ <Ժամը 20:00-ի սահմաններում մենք հասանք նշված դիրքեր, ,․․, և ի զարմանս մեզ նշված դիրքերում տեսանք ադրբեջանական <Յաշմա> հատուկ ջոկատայիններին: Նրանք սկզբից կլինեին մոտ 6-7 հոգի: ,․․․, և մենք զենքերը հանձնել ենք: >:
7․ Տուժող Յ․Կ-ն ցուցմունք է տվել այն մասին, որ < Հասնելով Լիսագոր գյուղ՝ մեր դիմաց դուրս են եկել Ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինները, այսպես կոչվող <Յաշմա> ջոկատի և թուրք զինվորականներ մոտ 10-12հոգի>, որոնց գերի ենք հանձնվել:

62 soldiers of Shirak region, fully armed, voluntarily surrendered to 4 to 7 Azerbaijani soldiers without firing a bullet. the lawyer published testimonies of those who returned from captivity
Lawyer Vahan Hovhannisyan wrote on his Facebook page: "Yesterday, I published that 62 soldiers of Shirak region, fully armed, voluntarily surrendered to 4 to 7 Azerbaijani soldiers without firing a single bullet. After the aforementioned publication, many people called or wrote to me, expressing doubts about the authenticity of the post. In order to dispel those doubts, below I present the testimonies of more than a dozen people who returned from captivity (in fact, they are much more). I leave the grades to you. 1. The victim SS testified that <(...) 62 of us continued to walk towards...,. (…) After sitting there for about 15-20 minutes, we decided to approach the guys ahead of us to understand what was happening. They said that someone from the enemy speaking pure Russian told them not to worry, that everything was fine...so we decided to surrender. I approached and saw that 4-5 people were standing on the road, a few meters in front of the weapons we had left, and the one standing in front of them was telling us in fluent Russian not to be afraid, the order is to put down the weapons and come to them. Walking forward, we saw that there were 3-4 armed Azerbaijanis near the three fires. In the first minutes, there were about 7-8 Azerbaijanis there>. 2. Victim R. K testified that <(...) with the whole team, 62 people, ,..., left those positions,...,...,. We all handed over the weapons and ammunition that we had one by one, after which the Azerbaijanis tied our hands and told us that we should go with them wherever they are taking us, so that they will take us to the Russians who are not far away, and whoever tries to oppose them will be killed on the spot. There were about 7 Azerbaijani military personnel and one commander in that place. 3. Victim M. A testified that <13.12.2020 around 4:00 p.m., our crew of 62 people walked in the direction of..., and Azerbaijani soldiers were standing there. There were 3-4 Azerbaijani servicemen, they told us that we should hand over our weapons. Two tents could be seen in the darkness about 60-70 meters from the fires. In the first minutes there were 7-8 Azerbaijanis there>. 4. Victim Z. M testified that 5. The victim H.M testified that . 6. The victim S.M testified that special forces at the indicated positions. They would have been about 6-7 people to begin with. ,..., and we have surrendered our weapons. >: 7. The victim Y.K testified that squad and Turkish soldiers about 10-12 people>, to whom we surrendered.