«Մեր որդիներին դավաճան ասելու իրավունք չունեն»․Գյումրիում ևս ռազմագերիների հարազատները ճանապարհներ են փակել
Շիրակի մարզի գերեվարված զինծառայողների հարազատները ևս բողոքի ակցիաներ են իրականացրել՝ Գյումրիում փողոցներ փակելով։
Գրեվարված Հայկազ Հովհաննիսյանի եղբայրը՝ Արկադի Հովհաննիսյանը, Tert.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ իրենք վրդովվել և հուսալքվել են գերիների վերաբերյալ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարություններից։
«Մեր տղաներին ոչ ոք իրավունք չունի մեղադրելու դավաճանության մեջ, պահանջում ենք վերադարձնեն և քննություն իրականացնեն։ Ինչպե՞ս կարելի է հայտարարություններ հնչեցնել, թե գերիները իրենց համար չկան, գոյություն չունեն։ Պետությունը պարտավոր է տղաներին հետ բերել»,-ասաց նա։
Արկադի Հովհաննիսյանի խոսքով՝ իրենց հետ փորձել են բանակցել միայն ոստիկանությունից, փորձել են կապ հասատել մարզպետ Նազելի Բաղդասարյանի հետ, սակայն չի հաջողվել։
Արկադի Հովհաննիսյանն ասաց, որ փոխանցում է բոլոր հարազատների խոսքերը՝ իրենք չեն լռելու, պայքարելու են, մինչև որդիներին չվերադարձնեն։
Հիշեցնենք, որ գերիների և անհետ կորածների հարազատներն այսօր երեկոյան բողոքի ակցիա են արել Կառավարության շենքի դիմաց՝ պահանջելով, որ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը գա և հանդիպի իրենց հետ։ Ավելի ուշ նրանք մի քանի ժամով փակել էին Հանրապետության հրապարակ մտնող մի քանի փողոց։

«Они не имеют права называть наших сыновей предателями». Родственники военнопленных также перекрыли дороги в Гюмри
Родственники пленных военнослужащих Ширакской области также провели акции протеста, блокируя улицы в Гюмри.
Брат заложника Айказа Ованнисяна Аркадий Оганесян заявил в разговоре с Tert.am, что они расстроены и обескуражены высказываниями спикера НС Алена Симоняна в отношении пленных.
"Никто не имеет права обвинять наших мальчиков в измене, мы требуем их возвращения и расследования. Как можно делать заявления о том, что пленных для них не существует, не существует? Государство обязано вернуть мальчиков", - сказал он.
По словам Аркадия Ованесяна, с ними пытались вести переговоры только полицейские, они пытались связаться с губернатором Назели Багдасарян, но им это не удалось.
Аркадий Оганесян сообщил, что передает слова всех своих родственников: они не будут молчать, будут бороться, пока не вернутся их сыновья.
Напомним, родственники пленных и пропавших без вести сегодня вечером провели акцию протеста перед зданием правительства, требуя, чтобы спикер НС Ален Симонян приехал и встретился с ними. Позже они на несколько часов перекрыли несколько улиц, ведущих к площади Республики.