Արցախն իրավական երկիր է. այս տարիների ընթացքում մեր երկրի ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկը կայացած ու անկախ դատաիրավական համակարգն է. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 7-ին այցելել է Մարտունի քաղաք և շրջվարչակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ աշխատանքային խորհրդակցություն անցկացրել: Այս մասին հայտնում է Արցախի նախագահի աշխատակազմը:
Երկրի ղեկավարը նշել է հիմնական առաջնահերթությունները, որոնք գտնվում են կառավարության օրակարգում: Նա ընդգծել է, որ գալիք տարվա պետական բյուջեի միջոցների ավելացմամբ պայմանավորված կավելանան նաև առկա խնդիրների լուծման հնարավորությունները:
Անդրադառնալով պետական կառավարման համակարգի՝ պատերազմի օրերին իրենց ծառայողական պարտականությունները չկատարած կամ ոչ պատշաճ կատարած աշխատակիցներին աշխատանքից ազատելու և դատական կարգով հետագայում վերականգնվելու դեպքերին առնչվող դժգոհություններին՝ նախագահը նշել է, որ խնդիրն ունի իրավական և բարոյական կողմեր:
«Արցախն իրավական երկիր է։ Այս տարիների ընթացքում մեր երկրի ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկը կայացած ու անկախ դատաիրավական համակարգն է, որի պարագայում մենք հետ քայլ անելու իրավունք չունենք: Մենք համատեղ ջանքերով պետք է պահպանենք մեր պետական բոլոր ինստիտուտների անխոչընդոտ աշխատանքը՝ որպես մեր նորանկախ պետականության գոյության ու հարատևության համոզիչ փաստեր: Ուստի, մեր որդեգրած քաղաքականության համաձայն, մենք որևէ ձևով չենք միջամտելու դատարանի կողմից կայացվող վճիռներին։ Հասկանում և ընդունում ենք նաև խնդրի բարոյական կողմը, կա ձևավորված հանրային պահանջ, պատերազմի օրերին հայրենիքի պաշտպանության գործին մասնակցության չափի ու պաշտոնեական պարտականությունների կատարման պատշաճության վերաբերյալ հանրային օբյեկտիվ գնահատականներ ու ընկալումներ, սոցիալական արդարության վերականգնման նեղ համայնքային, հաճախ զգացմունքային, բայց նաև բարոյական, սովորութային նորմերով խիստ փաստարկված օբյեկտիվ պահանջներ, որոնք պետք է հաշվի առնել, և հավաստիացնում եմ ձեզ, որ քաղաքական իշխանություններն այս ուղղությամբ օրենքի շրջանակում փորձելու են այլ լուծումներ գտնել»,- ասել է նախագահը:

Artsakh is a legal country. During these years, one of the greatest achievements of our country is the well-established and independent judicial system. Araik Harutyunyan
On December 7, the President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan, visited the city of Martuni and held a working meeting with the participation of district administration officials. This is reported by the staff of the President of Artsakh.
The head of state mentioned the main priorities that are on the government's agenda. He emphasized that due to the increase of funds from the state budget of the coming year, the possibilities of solving the existing problems will also increase.
Referring to the grievances related to the state administration system's dismissal of employees who did not fulfill their official duties or improperly performed their duties during the war and later reinstated by court order, the president noted that the problem has legal and moral aspects.
"Artsakh is a legal country. During these years, one of the greatest achievements of our country is the well-established and independent judicial system, in which case we have no right to take a step back. We must maintain the smooth functioning of all our state institutions by joint efforts as convincing facts of the existence and permanence of our newly independent statehood. Therefore, according to our adopted policy, we will not interfere in any way with the judgments made by the court. We also understand and accept the moral side of the problem, there is a formed public demand, public objective evaluations and perceptions regarding the extent of participation in the defense of the motherland during wartime and the appropriateness of the performance of official duties, narrow communal, often emotional, but also moral, customary norms for the restoration of social justice, strictly argued objective demands, which must be taken into account, and I assure you that the political authorities will try to find other solutions in this direction within the framework of the law," the president said.