ԸՆԴԴԻՄԱԴԻՐ ՈՒԺԵՐԻՆ ՊԱՀՈՒՄ ԵՆ ԿԱԼԱՆՔԻ ՏԱԿ
Այսօր Ոստիկանության Քանաքեռ Զեյթուն բաժնի շենքի դիմաց Ի պաշտպանություն Վահան Կոստանդյանի բողոքի ակցիա են կազմակերպել նրա համախոհները։ Նրանց խոսքով Կաստանդյանը երեք օր առաջ՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին մասնակցել է Երեւանում անցկացված մեծ հանրահավաքին, որով ընդդիմադիր ուժերը պահանջում էին իշխանություններից զերծ մնալ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս ճանաչելու գաղափարից, հակառակ դեպքում մտադիր են բոլոր օրինակական ճանապարհներով հասնել վարչապես Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականին։
Ոստիկանությունը իբրև թե զանգվածային անկարգություն կանխելու նպատակով բիրտ ուժ էր կիրառել հանրահավաքի ակտիվ մասնակիցների նկատմամբ և շատերին բերման ենթարկել։
Բերման ենթարկվածների թվում է եղել նաև Վահան Կոստանդյանը իր կուսակցության խորհրդի անդամ Սամվել Ազիզյանի հետ միասին, որոնց ստիպողաբար տեղափոխել են Ոստիկանության Քանաքեռ Զեյթունի բաժին։
Կոստանդյանի համախոհները վստահեցնում են , որ երկու օր նրանից որևէ տեղեկություն չեն կարողանում ստանալ, կապի հնարավորություն բացարձակապես չկա և նույնիսկ փաստաբանի այցելության հնարավորություն չի տրվել։ Նրանց խոսքով հայտնի չէ արդյոք նրանց որևէ մեղադրանք է առաջադրվել, թե ոչ և ինչ հիմքով են արդեն երկու օր նրանց պահում կալանքի տակ։
Հավաքվածները պահանջում են, որ Վահան կոստանդյանն ու Սամվել Ազիզյանն անհապաղ ազատ արձակվեն, այլապես մտադիր են գնալ նաև Դատախազության առաջ բողոքի ակցիա անցկացնել և հայտնել, որ ոստիկանությունն առանց օրինական հիմքի Կոստանդյանին պահում է բաժնում։
Հավաքվածները կասկած չունեն, որ սա ուղղակի հաշվեհարդար է։ «Իշխանությունները վաղուց են Կոստանդյանին թիրախավորել և առիթ են փնտրում նրան ու նրա կուսակիցներին պատասխանատվության ենթարկելու և այդպիսով լռեցնելու համար»,-պնդում էին հավաքվածները։
Վահան Կոստանդյանին և Սամվել Ազիզյանին այսօր իրենց համակիրների բողոքի ակցիայի շնորհիվ ազատ են արձակվել Ոստիկանության բաժնից, սակայն «Միասնական Հայաստանի» անդամները կասկած չունեն, որ կազմակերպության ղեկավար կամի ներկայացուցիչները նման փաստի առաջ դեռ էլի են կանգնելու։

RESISTANCE FORCES ARE KEPT UNDER DETENTION
Today, in front of the building of the Kanaker Zeytun Police Department, his supporters organized a protest in defense of Vahan Kostandyan. According to them, Kastandyan participated in a big rally held in Yerevan three days ago, on September 20, 2023, in which the opposition forces demanded the authorities to refrain from the idea of recognizing Karabakh as part of Azerbaijan, otherwise they intend to achieve Nikol Pashinyan's resignation by all legal means.
The police used brute force against the active participants of the rally and detained many of them, allegedly in order to prevent a mass disorder. Vahan Kostandyan was also among those arrested along with his party council member Samvel Azizyan, who were forcibly transferred to the Kanaker Zeytun Police Department.
Kostandyan's associates assure that they have not been able to get any information from him for two days, there is absolutely no possibility of communication, and they have not even been given the opportunity to visit a lawyer. According to them, it is not known whether they have been charged or not and on what grounds they have been detained for two days.
The gathered demand that Vahan Kostandyan and Samvel Azizyan be released immediately, otherwise they intend to go to the Prosecutor's Office to hold a protest and report that the police are keeping Kostandyan in the department without a legal basis. Those gathered have no doubt that this is just reprisal. "The authorities have been targeting Kostandyan for a long time and are looking for an opportunity to bring him and his party members to justice and thus silence them," the gathered claimed.
Vahan Kostandyan and Samvel Azizyan were released from the Police Department today thanks to the protest action of their supporters, but the members of "United Armenia" have no doubt that the representatives of the leadership of the organization will face such a fact again.