«Անօրինական ճանապարհով եկած իշխանությունը ապագա չունի». «Հայրենիք դաշինքի» անդամ
Հունիսի 20 -ի ընտրություններով Փաշինյանի կառավարությունը և ՔՊ կուսակցությունը փափուկ ուժի կիրառմամբ , հակաքարոզչությամբ և իշխանական բոլոր լծակների կիրառմամբ ուղղակի վերարտադրվեց։Այսպես են գնահատում տեղի ունեցած քաղաքական այս կարևոր և որոշիչ իրադաձությունը վերլուծաբանները։ Մի շարք քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ, ովքեր ներկա ենք գտնվել ընտրությունների օրը ընտրատեղամասերում , արձանագրել են բառացիորեն նույն պատկերը՝ համատարած խախտումներ ու ճնշումներ իրենց նկատմամբ։
Այս անգամ մենք զրուցել ենք « Հայրենիք» դաշինքի անդամ Էդգար Հովհաննիսյանի հետ, որը ընտրություններին ներկա է գտնվել որպես իր քաղաքական ուժի կողմից վստահված անձ։ Նրա վկայությամբ, ընտրություններում տեղի են ունեցել բոլոր հայտնի ընտրակեցծիքները, որոնց մեջ ժամանակին Փաշինյանը մեղադրում էր նախկին իշխանություններին ։
«Ես ականատես եմ եղել, թե ինչպես են Նիկոլի կողմնակիցները քաղաքացիներին ուղղորդում, որ քվեարկեն իրենց օգտին, տեղամասից քվեաթերթիկներ էին դուրս բերվում , մեր տեղամասը հոսանքազրկվեց ու սկսվեց խաառնաշփոթ իրարանցում քվեատուփերի մոտ»,- մտաբերում է Հովհաննիսյանը
«Մեր ընտրատեղամասում նկատել եմ մարդկանց, որ ընտրաթերթիկը ձեռքներին մտել են տեղամաս արդեն քվեարկած, հաստատ դրսում նրանց ուղղորդել էին, նկատել եմ երկրորդ անգամ քվեարկողների», - մեզ հետ զրույցում պատմում էր Էդգար Հովհաննիսյանը։
Քաղաքական գործչի գնահատականով, այդ օրը իշխանությունների կողմից հատուկ հրահանգ կար, որ ամեն գնով՝ բռնություն, սպառնալիքներ կիրառելոով ընդդիմության ներկայացուցիչներին, այդ թվում նաև ինձ հեռացնե ընն տրատեղամասերից։
Երբ Էդգար Հովհաննիսյանը բարձրաձայնել է իր տեսած ընտրախախտումների մասին, շտաբի պետը ինչպես շատերի նկատմամբ, այնպես էլ իրեն սպառնացել է հաշվեհարդար տեսնել, եթե չլռի։
Սակայն Էդգար Հովհաննիսյանը շարունակել է պնդել ընտրակեղծծիքների մասին, ինչի հետևանքով ոստիկանությունը նրան ուժով բերման է ենթարկել ու տուգանել, իբրև թե անկարգություններ թույլ տալու համար։
«Իշխանությունները ընդդիմախոսների դեմ են հանում իրավապահներին,որ ճնշեն, վախացնեն ու լռեցնեն»,-նկատում է Հովհաննիսյանը։
«Հայրենիք» դաշինքի անդամի խոսքով, ընտրություններից հետո իշխանությունները հայտարարում են իրենց հաղթանակի մասին ու ներկայացնում, որ դա ժողովրդավարության հաղթնակ է եղել մեր երկրում, այնինչ դա Նիկոլ Փաշինյանի մեծ խաբեությունն է , որի հետևանքները մեր ժողովուրդը ու մեր երկիրը դեռ կզգան»,- ցավով կանխատեսում է դաշինքի անդամը։
Հիշեցնենք, որ ներկայում Հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները բողոքարկվում են Սահմանադրական դատարանում ։ Ընդդիմադիրների շահերը ՍԴ-ում ներկայացնում է Արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանը։

"The power that came in an illegal way has no future." Member of "Homeland Alliance".
With the elections of June 20, Pashinyan's government and CP party were simply reproduced by the use of soft power, counter-propaganda and the use of all government levers. This is how the analysts evaluate this important and decisive political event.
Representatives of a number of political forces, who were present at the polling stations on the day of the elections, recorded literally the same picture: widespread violations and pressures against them.
This time, we talked with Edgar Hovhannisyan, a member of the "Homeland" bloc, who attended the elections as a proxy of his political force. According to his testimony, in the elections, all the well-known voter attitudes, which Pashinyan used to blame the former authorities, took place.
"I witnessed how Nikol's supporters directed the citizens to vote for them, ballots were taken out of the precinct, our precinct was cut off and there was a chaotic commotion at the ballot boxes," recalls Hovhannisyan.
"In our polling station, I noticed people who entered the polling station with the ballot paper in their hands having already voted, they were definitely directed outside, I noticed people voting for the second time," Edgar Hovhannisyan told us.
According to the politician's assessment, on that day there was a special order from the authorities to remove the representatives of the opposition, including me, from the polling stations by using violence and threats at any cost.
When Edgar Hovhannisyan spoke about the election violations he saw, the chief of staff threatened to retaliate against many others, as well as himself, if he did not remain silent. However, Edgar Hovhannisyan continued to insist on electoral fraud, as a result of which the police forcibly detained him and fined him, allegedly for allowing riots.
"The authorities use law enforcement officers against opponents to oppress, intimidate and silence them," Hovhannisyan notes.
According to a member of the Hayrenik bloc, after the elections, the authorities announce their victory and present that it was a victory for democracy in our country, but it is Nikol Pashinyan's big deception, the consequences of which will still be felt by our people and our country", predicts the member of the bloc with sadness.
It should be reminded that currently the results of the extraordinary parliamentary elections of June 20 are being appealed in the Constitutional Court. Former Minister of Justice Davit Harutyunyan represents the interests of the opposition in the CC.