Լուրը չունի որևէ պաշտոնական հիմնավորում կամ աղբյուր. Յունիբանկը՝ Ռուսաստանի դեմ ԵՄ-ի նոր պատժամիջոցների փաթեթում ընդգրկվելու մասին
09.02.2026
«Ազատություն» ռադիոկայանի կայքում հրապարակված «Ռուսաստանի դեմ ԵՄ-ի նոր պատժամիջոցների փաթեթում ընդգրկվել է նաև Հայաստանի Unibank-ը» վերտառությամբ հոդվածում Յունիբանկի վերաբերյալ ներկայացված տեղեկատվության առնչությամբ հայտնում ենք, որ տվյալ լուրը չունի որևէ պաշտոնական հիմնավորում կամ աղբյուր։ Այս մասին հայտնում են Յունիբանկից:
«Պատասխանելով բանկին ուղղված լրագրողների հարցերին՝ հարկ ենք համարում մեկ անգամ ևս նշել, որ Յունիբանկը պատժամիջոցների վերաբերյալ որևէ որոշում կամ ծանուցում չի ստացել, ընդհանրապես իրազեկ չէ նման որոշման գոյության մասին և շարունակում է իր բնականոն աշխատանքը»,-նշում են բանկից:
Նշենք նաև, որ միջազգային մամուլը, այդ թվում Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով Եվրահանձնաժողովի կողմից ԵՄ անդամ պետություններին հաստատման համար ներկայացված փաստաթղթին, հրապարակել է, որ ԵՄ-ի նոր փաթեթում ներառված են Տաջիկստանի, Ղրղզստանի և Լաոսի բանկերը:

Новость не имеет официального обоснования или источника. Юнибанк о включении в пакет новых санкций ЕС против России
09.02.2026
В отношении информации, представленной о Юнибанке в статье «Юнибанк Армении также включен в пакет новых санкций ЕС против России», опубликованной на сайте радиостанции «Азатутюн», сообщаем, что данная новость не имеет какого-либо официального обоснования или источника. Об этом сообщает Unibank.
"Отвечая на вопросы журналистов, адресованные банку, считаем необходимым еще раз отметить, что Юнибанк не получал никакого решения или уведомления относительно санкций, вообще не знает о существовании такого решения и продолжает свою нормальную работу", - отмечают в банке.
Следует также отметить, что международная пресса, в том числе агентство Reuters, ссылаясь на документ, представленный Еврокомиссией на одобрение странам-членам ЕС, опубликовала информацию о том, что в новый пакет ЕС вошли банки Таджикистана, Кыргызстана и Лаоса.