Հայփոստ Մեդը սկանդալի կիզակետում է. բացահայտում է նախկին ղեկավարը
Անկախ փորձագետները փաստում են, որ քաղցկեղի, շաքարային դիաբետի և այլ հիվանդությունների բուժման համար նշանակվող բազմաթիվ դեղեր Հայաստանում գրանցված չեն, ուստի չեն կարող օրինական կերպով վաճառվել։ Բայց այդ դեղորայքն ազատ վաճառվում է դեղատներում կամ սեւ շուկայում։Եվ քանի որ գրանցված չեն, պետական ոչ մի կառույց չի ստուգում դրանց արդյունավետությունն ու անվտանգությունը։ Տարիներ շարունակ բժիշկներն ահազանգում են, որ այդ դեղերը կենսական անհրաժեշտություն են պացիենտների համար եւ պետք է գրանցվեն ու պատշաճ ստուգում անցնեն՝ բացառելու համար կեղծ դեղերի շրջանառությունը, սակայն պետությունը չի կարողանում լուծել հարցը։
Արտավազ Մազլումյանը պատմում է, որ 2024 հուլիսին անցկացված գույքագրման ընթացքում հայտնաբերել է, որ ՀայՓոստ Մեդի միջոցով փաստացի շրջանառվում են ապօրինի, չգրանված դեղեր։ Նա դրանց ցանկը ներկայացրել է Հայփոստ Մեդի ղեկավարությանը և հայտնել, որ գույքագրված դեղերից 3-ը, ըստ դեղգործակալության ցուցակի, գրանցված չեն, բայց փաստացի վաճառվում են ՊԵԿ դրոշմապիտակով և վաճառքը տեղի է ունեցել օրինական հարկային դաշտում։ Եվս 12 չգրանցված դեղամիջոցի համար տրամադրվել է ՀԴՄ կտրոն, ինչը աբսուրդ է։
«Առողջապահության նախարարության, Տեսչական մարմնի և ՊԵԿ-ի գործողությունները ցույց են տալիս, որ դեղերի շուկայում վերահսկողությունը թերի է, կառույցները գործնականում չեն աշխատում և իրենց անգործությամբ թույլ են տալիս, որ չստուգված դեղերն ազատ վաճառվեն»,-ընդգծում է Արտավազ Մազլումյանը։
Դեղերի գրանցման գործընթացը երկար է տևում և թանկ արժե,ինչի պատճառով որոշ արտադրողներ չեն դիմում դեղերը գրանցելու համար։ Մյուս կողմից, բժիշկները, արդյունավետ բուժման նպատակով նշանակում են անհրաժեշտ դեղերը՝ անկախ դրանց գրանցված լինելու հանգամանքից։ Եթե դեղը ահանջված է, այն վաղ թե ուշ հայտնվում է շրջանառության մեջ և որպես կանոն զարտուղի ճանապարհներով՝ մաքսանենգ ներմուծում, չգրանցված վաճառք, անօրինական ցանցեր։
«Կարող եմ ասել, որ անօրինական ճանապարհներով դեղերը մտնում են երկիր հենց պետական հովանավորությամբ և շրջանառվում սև շուկայում»,-շեշտում է Մազլումյանը՝ ավելացնելով, որ Հայփոստ Մեդը փաստացի դարձել է սև շուկայի մասնակիցներից մեկը։
Խնդրի մասին բարձրաձայնումը և հետևողական քայլերը չգրանցված դեղերի շրջանառությունը կասեցնելու ուղղությամբ, Արտավազ Մազլումյանի համար լուրջ խնդիրներ են ստեղծել, որի պատճառով նրան հեռացրել են աշխատանքից՝ պարտավորեցնելով 5 տարի պահպանել ներքին ինֆորմացիան ՀայՓոստ Մեդի վերաբերյալ։
Օրերս մենք դիմել էինք ՊԵԿ և խնդրել, որ պարզաբանումներ տան չգրանցված դեղերի շրջանառության նկատմամբ վերահսկողության խնդիրների և դրանց փաստացի վաճառքի վերաբերյալ։
ՊԵԿ-ից հայտնել են, որ թեմատիկ հարկային ստուգում կանեն և արդյունքների մասին կտեղեկացնեն։ Թե ինչ ժամկետում՝ հայտնի չէ

Highpost Med is at the center of the scandal - reveals the former head
Independent experts document that many drugs prescribed for the treatment of cancer, diabetes and other diseases are not registered in Armenia, so they cannot be sold legally. But these medicines are freely sold in pharmacies or on the black market. And since they are not registered, no state institution checks their effectiveness and safety. For years, doctors have been warning that these drugs are a vital necessity for patients and should be registered and properly inspected to exclude the circulation of fake drugs, but the state is unable to solve the issue.
Artavaz Mazlumyan says that during the inventory held in July 2022, he discovered that illegal, unregistered drugs are actually being circulated through HayPost Med. He presented their list to the management of Highpost Med and informed that 3 of the drugs he bought according to the pharmaceutical agency's list are not registered, but are actually sold with a SRC stamp and the sale took place in the legal tax field.
A cash register receipt was provided for 12 more unregistered medicines, which is absurd. "The actions of the Ministry of Health, the Inspection Body and the SRC show that the control of the drug market is incomplete, the structures do not work in practice, and with their inaction they allow untested drugs to be sold freely," emphasizes Artavaz Mazlumyan. The process of drug registration takes a long time and is expensive, which is why some manufacturers do not apply for drug registration. On the other hand, doctors prescribe the necessary drugs for effective treatment, regardless of the fact that they are registered. If the drug is illegal, sooner or later it appears in circulation, and as a rule, by illegal means: smuggling, unregistered sale, illegal networks. "I can say that drugs enter the country through illegal means and are circulated on the black market," Mazlumyan emphasizes, adding that Haypost Med has actually become one of the participants of the black market.
Speaking about the problem and taking consistent steps to stop the circulation of unregistered drugs created serious problems for Artavazd Mazlumyan, due to which he was dismissed from his job and obliged to keep internal information about HayPost Med for 5 years. A few days ago, we applied to the SRC and asked them to clarify the problems of control over the circulation of unregistered drugs and their actual sale. SRC informed that they will conduct a thematic tax audit and will inform about the results. It is not known in what period