Պակիստանը կրկին Թրամփին առաջադրել է խաղաղության Նոբելյան մրցանակի
Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆը Շարմ էլ Շեյխում հանպատրաստից ելույթ է ունեցել և ուղիղ եթերում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին առաջադրել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի:
Շարիֆը հայտարարել է, որ Թրամփն արժանի է Նոբելյան մրցանակի՝ Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև հակամարտությանը և Գազայի հատվածում Իսրայելի պատերազմին վերջ դնելու համար։
Արդեն երկրորդ անգամն է, երբ Շարիֆը Թրամփին մրցանակի է առաջադրում։ Հունիսին նա ԱՄՆ նախագահին մրցանակի էր առաջադրել՝ հնդկա-պակիստանյան հակամարտության լիցքաթափմանը նպաստելու համար։ Այդ որոշումը հակասություններ էր առաջացրել Պակիստանում և միջազգային մակարդակով։

Пакистан вновь выдвинул Трампа на Нобелевскую премию мира
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф выступил с импровизированной речью в Шарм-эль-Шейхе и в прямом эфире выдвинул президента США Дональда Трампа на Нобелевскую премию мира.
Шариф заявил, что Трамп заслуживает Нобелевской премии за прекращение конфликта между Индией и Пакистаном, а также за завершение войны Израиля в секторе Газа.
Это второй раз, когда Шариф выдвигает Трампа на эту награду. В июне он уже номинировал президента США на премию за содействие разрядке напряжённости в индийско-пакистанском конфликте. Это решение вызвало споры как в Пакистане, так и на международном уровне.