Պակիստանը կրկին Թրամփին առաջադրել է խաղաղության Նոբելյան մրցանակի
Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆը Շարմ էլ Շեյխում հանպատրաստից ելույթ է ունեցել և ուղիղ եթերում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին առաջադրել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի:
Շարիֆը հայտարարել է, որ Թրամփն արժանի է Նոբելյան մրցանակի՝ Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև հակամարտությանը և Գազայի հատվածում Իսրայելի պատերազմին վերջ դնելու համար։
Արդեն երկրորդ անգամն է, երբ Շարիֆը Թրամփին մրցանակի է առաջադրում։ Հունիսին նա ԱՄՆ նախագահին մրցանակի էր առաջադրել՝ հնդկա-պակիստանյան հակամարտության լիցքաթափմանը նպաստելու համար։ Այդ որոշումը հակասություններ էր առաջացրել Պակիստանում և միջազգային մակարդակով։

Pakistan has once again nominated Trump for the Nobel Peace Prize
Pakistani Prime Minister Shehbaz Sharif delivered an impromptu speech in Sharm El-Sheikh and, live on air, nominated U.S. President Donald Trump for the Nobel Peace Prize.
Sharif stated that Trump deserves the Nobel Prize for ending the conflict between India and Pakistan and for bringing an end to Israel’s war in the Gaza Strip.
This is the second time Sharif has nominated Trump for the award. In June, he had nominated the U.S. President for the prize for helping to ease tensions in the India-Pakistan conflict. That decision had caused controversy both within Pakistan and at the international level.