Արդարադատության միջազգային դատարանը Հայաստանին և Ադրբեջանին հակափաստարկներ ներկայացնելու վերջնաժամկետ է տվել
Արդարադատության միջազգային դատարանը մինչև 2025 թվականի նոյեմբերի 12-ը Հայաստանին և Ադրբեջանին վերջնաժամկետ է տվել՝ հակափաստարկներ ներկայացնելու գործում՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին ՄԱԿ-ի միջազգային կոնվենցիայի խախտման առնչությամբ:
Ըստ Դատարանի՝ խոսքն Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ 2021 թվականի սեպտեմբերի 23-ին ներկայացված բողոքի հիման վրա հարուցված գործի մասին է:
Հաղորդվում է, որ հաշվի առնելով 2022 թվականի հունվարի 21-ի հրամանը, որով Դատարանը 2023 թվականի հունվարի 23-ը և 2024 թվականի հունվարի 23-ը սահմանել է որպես Ադրբեջանի կողմից փաստարկ և Հայաստանի կողմից հակափաստարկ ներկայացնելու համապատասխան ժամկետներ։
Ինչպես նշվում է զեկույցում, հաշվի առնելով Ադրբեջանի փաստարկը, որը ներկայացվել է այսպիսով սահմանված ժամկետում և 2023 թվականի ապրիլի 21-ին Հայաստանի կողմից բարձրացված նախնական առարկությունները, Հայաստանի կողմից նախնական առարկությունների ներկայացումը հանգեցրել է գործն ըստ էության հարցի քննարկման կասեցմանը։
2024 թվականի նոյեմբերի 12-ի իր որոշմամբ Դատարանը գտել է, որ իրավասու է քննել Ադրբեջանի կողմից ներկայացված դիմումը՝ բացառելով 1996 թվականի սեպտեմբերի 15-ից առաջ տեղի ունեցած ենթադրյալ գործողություններին առնչվող Ադրբեջանի պահանջները։
Ուստի Դատարանը Հայաստանի կողմից հակափաստարկ ներկայացնելու վերջնաժամկետ է սահմանել 2025 թվականի նոյեմբերի 12-ը և հայտարարել, որ հետագա ընթացակարգը վերապահում է հետագա որոշման համար։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ՝ 2021 թվականի սեպտեմբերի 16-ին, Հայաստանը Արդարադատության միջազգային դատարանում դատավարություն էր սկսել ընդդեմ Ադրբեջանի՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին ՄԱԿ-ի միջազգային կոնվենցիայի խախտման առնչությամբ։

The International Court of Justice has given Armenia and Azerbaijan a deadline to submit counterarguments
The International Court of Justice has given Armenia and Azerbaijan a deadline of November 12, 2025 to submit counter-arguments regarding the violation of the UN Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination. According to the Court, it is about the case initiated by Azerbaijan against Armenia based on the complaint submitted on September 23, 2021. It is reported that taking into account the order of January 21, 2022, by which the Court has set January 23, 2023 and January 23, 2024 as the appropriate dates for submission of arguments by Azerbaijan and counter-arguments by Armenia. As noted in the report, taking into account the argument of Azerbaijan, which was submitted within the time limit thus established, and the preliminary objections raised by Armenia on April 21, 2023, the submission of preliminary objections by Armenia led to the suspension of the consideration of the case on the merits. By its decision of November 12, 2024, the Court found itself competent to examine the application submitted by Azerbaijan, excluding Azerbaijan's claims related to the alleged actions that took place before September 15, 1996. Therefore, the Court set the deadline for submission of counterarguments by Armenia to November 12, 2025 and announced that it reserves the further procedure for a further decision. Let's remind that earlier, on September 16, 2021, Armenia started a trial at the International Court of Justice against Azerbaijan in relation to the violation of the UN International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.