Վահան Կոստաանյանը ՆԱՏՕ-ի գործընկերներին ներկայացրել է Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակը
Մայիսի 7-ին Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի հանդիպումը ՆԱՏՕ-ի մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտեի հետ։
Իր ելույթում նախարարի տեղակալը արձանագրել է, որ շուրջ երեսուն տարի առաջ Հայաստանի միանալը Հյուսիսատլանտյան Դաշինքի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության ծրագրին» կարևոր հիմք է հանդիսացել Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև հետագա համագործակցության զարգացման համար:Վահան Կոստանյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է խորացնել արդյունքին միտված փոխգործակցությունն ինչպես Դաշինքի, այնպես էլ նրա առանձին անդամ երկրների հետ՝ Հայաստանի պաշտպանական և անվտանգային կարողությունների, ինչպես նաև դիմակայունության բարձրացման ուղղությամբ: Կարևորվել է նաև Հայաստանի մասնակցությունը միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին, այդ թվում ՆԱՏՕ-ի առաջնորդությամբ Կոսովոյում ԿՖՈՐ առաքելությանը:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը ՆԱՏՕ-ի գործընկերներին ներկայացրել է Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակը և մարտահրավերները, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, այդ թվում՝ 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման գործընթացի զարգացումները: Անդրադարձ է կատարվել նաև Դաշինքի անդամ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը: Տարածաշրջանային տնտեսական փոխկապակցվածության զարգացման համատեքստում Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և դրա ընձեռած հնարավորությունները: Մտքեր են փոխանակվել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային անվտանգային խնդիրների շուրջ:

Vahan Kostaanyan presented the security situation and challenges in the South Caucasus to NATO partners
On May 7, RA Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan met with the Committee of Deputy Permanent Representatives of NATO at the NATO headquarters in Brussels. In his speech, the deputy minister noted that about thirty years ago, Armenia's joining the "Partnership for Peace" program of the North Atlantic Alliance was an important basis for the further development of cooperation between Armenia and NATO. Vahan Kostanyan noted that Armenia is ready to deepen the result-oriented cooperation with both the Alliance and its individual member states, in the direction of increasing Armenia's defense and security capabilities, as well as its resilience. Armenia's participation in international peacekeeping missions, including the NATO-led KFOR mission in Kosovo, was also highlighted. Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan presented to NATO partners the security situation and challenges in the South Caucasus, the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, including the 1991 Developments in the demarcation process based on the Alma-Ata Declaration. Reference was also made to the normalization of relations with Turkey, a member of the Alliance. In the context of the development of regional economic interdependence, Vahan Kostanyan also presented the "Crossroads of Peace" project developed by the RA government and the opportunities provided by it. Thoughts were also exchanged on international security issues of mutual interest.