Միքայել Սրբազանը նամակ է փոխանցել կալանավայրից
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի փաստաբան Արա Զոհրաբյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է Միքայել Սրբազանի խոսքը կալանավայրից:
«Փառք Քեզ Աստված, փառք Քեզ, Յաղագս ամենայնի, Տեր, փառք Քեզ…
Կրկին գոհություն Ամենակալին, որ անարժանիս արժանի դարձրեց անցնելու քավության և փորձության այս ճանապարհը, միշտ իմ կողքին լինելով և Սուրբ Հոգով մխիթարելով: Որտեղ նեղությունն է, այնտեղ նաև Տիրոջ մխիթարությունն է:
Քաջալերվեցեք, քանի որ Տերը միշտ հաղթում է: Հաղթելու է նաև այժմ՝ գուցե և ինձ նման անարժան ծառաների միջոցով:
Սակայն կարծում եմ, որ չի ներելու ողորմելի կամակատարներին, ովքեր շատ էլ լավ գիտեն, թե ինչ են անում …. Բոլորին անխտիր, ովքեր իրենց արատավորել են անարդարությամբ և կանխակալությամբ, սպասում է Կանոսսան*՝ լավագույն դեպքում: Եվ եթե կրկին զորանաք, կրկին պարտվելու եք, զի Աստուած ընդ մեզ է !!!
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան
31.07.2025թ., ապօրինի կալանավորման 35-րդ օր»
Արա Զոհրաբյանը ներկայացրել է նաև Կանոսսա բառի բացատրությունը
Կանոսսան պատմականորեն առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ այն նշվում է որպես վայր, որտեղ տեղի ունեցավ հայտնի «Կանոսսայի հանդիպումը» 1077 թվականին։
Այս հանդիպումը տեղի ունեցավ Հռոմի պապ Գրիգորի VII-ի և Հռենոսի կայսր Հենրիխ IV-ի միջև, որն ամենաընդունված իրադարձություններից մեկն է միջին դարերի պատմության մեջ։
Հենրիխ IV-ը ապաշխարել է, հագել է քուրձ և ոտաբոբիկ հասել է Կանոսսայի դարպասներին, որտեղ գտնվում էր պապը:
Սակայն Գրիգորի VII պապը հրաժարվել է ընդունել Հենրիխին։ Ըստ տեղեկությունների Հենրիխը երեք օր սպասել է ամրոցի դարպասների մոտ, այդ ընթացքում ծոմ պահելով և քուրձը չհանելով:
Ի վերջո, պապը նրան ընդունում է: Հենրիխը ծնկի է իջնում Գրիգորի պապի առջև և խնդրում է նրա ներողամտությունը: Գրիգորին ներում է կայսրին և կոչ է անում նրան վերադառնալ Եկեղեցու գիրկը։

Микаэль Србазан отправил письмо из СИЗО
Ара Зограбян, адвокат руководителя Ширакской епархии архиепископа Микаэла Аджапахяна, опубликовал на своей странице в Facebook слова Микаэла Србазана из тюрьмы.
«Слава Тебе, Боже, слава Тебе, Господи всех, слава Тебе...
Еще раз спасибо Всевышнему за то, что сделал меня недостойным пройти этот путь искупления и испытаний, всегда находясь рядом со мной и утешая меня Духом Святым. Где беда, там и утешение Господне.
Ободритесь, потому что Господь всегда побеждает. Оно победит и сейчас, возможно, благодаря таким недостойным слугам, как я.
Однако я думаю, что он не простит жалких приспешников, прекрасно знающих, что они делают... Каноссу* ждут в лучшем случае все без разбора, запятнавшие себя несправедливостью и предрассудками. А если снова станешь сильнее, то снова проиграешь, ведь с нами Бог!!!
Архиепископ Микаел Аджапахян
31.07.2025, 35-й день незаконного задержания"
Ара Зограбян также представил объяснение слова Каносса.
Каносса имеет особое историческое значение, поскольку она известна как место знаменитой «Встречи Каноссы» в 1077 году.
Эта встреча Папы Григория VII и рейнского императора Генриха IV — одно из самых знаменитых событий в средневековой истории.
Генрих IV раскаялся, оделся во вретище и босиком подошел к воротам Каноссы, где находился папа.
Однако папа Григорий VII отказался принять Генриха. По сообщениям, Генрих ждал у ворот замка три дня, в течение которых постился и не снимал вретища.
В конце концов дедушка его принимает. Генрих становится на колени перед дедушкой Григорием и просит у него прощения. Григорий прощает императора и призывает его вернуться в лоно Церкви.