Օգնել պատրաստ ենք, բայց ձեզ հետ միասին սկել՝ ոչ
Ներընդդիմադիր անպտուղ, նիկոլահաճո և զազրելի գզվռտոցը, ի հակառակ պետության դուռը չոքած բազում կենսական դարդերի, ոչ միայն չի դադարում, այլև օրեցօր առավել անմակարդակ և եղկելի է դառնում։
Երկրորդ նախագահի ճամբարում պալատական հեղաշրջման արդյունքում «ֆավորիտ» դարձած մի խումբ արդեն մի քանի ամիս է, ինչ կարողանում է իրենով լցնել Ռոբերտ Քոչարյանի թիմի քարոզչությունն ու օրակարգը՝ հետին պլան մղելով առավել ծանրակշիռ և խոհեմ գործիչների։
Նախկինում քաղաքական խոսույթով, լավ մարդկային բազայով, խաղացողների պատկառելի նստարանով այս ճամբարն այժմ գերադասում է իշխանությունների դեմ խոստացված համառ պայքարը փոխարինել Երրորդ նախագահի և Հանրապետականի դեմ գարշահոտ և նիկոլաբույր հակաքարոզչությամբ՝ վատնելով ընդդիմության առանց այդ էլ սահմանափակ ռեսուրսները, շեղելով հանրային ուշադրությունն առավել առաջնահերթ խնդիրներից, խորացնելով հասարակության հիասթափությունը բոլոր քաղաքական գործիչներից և այսպիսով, կամա թե ակամա, գիտակցաբար թե անգիտակցաբար, ջուր լցնելով Փաշինյանի քաղաքական հաշվարկների վրա։
Սույն պահվածքը ոչ միայն բարոյականության, այլև բանականության հետ աղերս չունի։
Մի կողմից՝ երկրում մոլեգնող տեռորը, գեոպոլիտիկ աճուրդում վերահաս մուրճի վերջին հարվածը, ազգային ինստիտուտների կազմալուծմանն ուղղված հերթական արարը պիտի որ տեղ չթողնեին այլ օրակարգերի համար։
Մյուս կողմից՝ քաղաքական դաշտի վերադասավորումները, նոր և ազդեցիկ կենտրոնների ձևավորումը և այս ճամբարի՝ ընդդիմության առաջատարի դեղին շապիկն ամեն գնով պահելու իդեա-ֆիքսը պիտի որ ուղղեին իրենց էներգիան և ռեսուրսները սեփական մրցունակությունն ավելացնելու ուղղությամբ։
Այլևս Պոլիշինելի գաղտնիք է այն փաստը, որ Երկրորդ նախագահի տեսանելի առաջնահերթությունը քաղաքական դաշտում ունեցած կապիտալի պահպանումն է և դրա սահուն փոխանցումը ժառանգորդին։
Այնինչ թե՛ իր կողմից լեգիտիմացված հակահանրապետական դիվերսիաները, թե՛ վերոնկարագրված ներքաղաքական զարգացումները վտանգում են այս երկու ռազմավարական նպատակների իրագործումը։
Եթե այսպես շարունակվի, «brain-drain»-ը և ռեսուրսների արտահոսքն այս ճամբարից դեպի ավելի մրցունակ կենտրոններ՝ թվում է այլևս անխուսափելի։ Պատկերավոր ասած, եթե նախկինում ավելի շատ ՀՅԴ-ն ուներ Երկրորդ նախագահի կարիքը, ապա այժմ այդ քաղաքական վեկտորը մտնում է ռևերսիվ փուլ։
Ի տարբերություն մեզ, ակնհայտորեն նախընտրական տրամաբանության մեջ մտած մեր գործընկերներին այս ամենը պետք է որ ավելի անհանգստացնի, քան Երրորդ նախագահի և ՀՀԿ-ի դեմ անբացատրելի և հիվանդագին մոլեռանդությամբ իրականացվող հակաքարոզը։
«Միասին աշխատելու» փոխարեն՝ «սկենք միասին» գործելաոճը թելադրելու փորձերը մեզ համար մերժելի են։ Հայտնի է, որ ջրահեղձ լինողն իր անկանոն շարժումներով և խուճապով՝ փրկության հասած մարդուն երբեմն փորձում է տանել իր հետ։

We are ready to help, but not to ride with you
The fruitless, unpleasant and despicable ranting of the opposition, in spite of the many vital issues knocking on the door of the state, not only does not stop, but also becomes more level-headed and deplorable day by day.
A group that became "favorite" as a result of the palace coup in the camp of the second president has been able to fill the propaganda and agenda of Robert Kocharyan's team with itself for several months, pushing more weighty and prudent figures into the background.
In the past, this camp with a political discourse, a good human base, a respectable bench of players now prefers to replace the promised stubborn fight against the authorities with a stinking and anti-Nikola propaganda against the Third President and the Republican, wasting the already limited resources of the opposition, diverting public attention from the most important issues, deepening the public's disillusionment with all politicians and thus, willy-nilly, knowingly or unknowingly, water pouring on Pashinyan's political calculations.
This behavior has nothing to do not only with morality, but also with reason.
On the one hand, the terror raging in the country, the last blow of the hammer in the geopolitical auction, another act aimed at the disintegration of national institutions, should not leave room for other agendas.
On the other hand, the rearrangement of the political field, the formation of new and influential centers and the idea-fix of this camp to keep the yellow shirt of the leader of the opposition at any cost should have directed their energy and resources in the direction of increasing their own competitiveness.
The fact that the visible priority of the Second President is the preservation of the capital in the political field and its smooth transfer to the heir is no longer a secret of Polishinel.
However, both the anti-republican subversions legitimized by him and the rewritten internal political developments endanger the realization of these two strategic goals.
If this continues, the "brain-drain" and outflow of resources from this camp to more competitive centers seems inevitable. Figuratively speaking, if in the past the ARF needed the Second President more, now that political vector is entering a reversive phase.
In contrast to us, our colleagues, who obviously entered into pre-election logic, should be more worried by all this than the anti-propaganda against the Third President and the RPA carried out with inexplicable and sick fanaticism.
Attempts to dictate the way of working "let's start together" instead of "working together" are unacceptable to us. It is known that a drowning person, with his irregular movements and panic, sometimes tries to take the rescued person with him.