Օգնել պատրաստ ենք, բայց ձեզ հետ միասին սկել՝ ոչ
Ներընդդիմադիր անպտուղ, նիկոլահաճո և զազրելի գզվռտոցը, ի հակառակ պետության դուռը չոքած բազում կենսական դարդերի, ոչ միայն չի դադարում, այլև օրեցօր առավել անմակարդակ և եղկելի է դառնում։
Երկրորդ նախագահի ճամբարում պալատական հեղաշրջման արդյունքում «ֆավորիտ» դարձած մի խումբ արդեն մի քանի ամիս է, ինչ կարողանում է իրենով լցնել Ռոբերտ Քոչարյանի թիմի քարոզչությունն ու օրակարգը՝ հետին պլան մղելով առավել ծանրակշիռ և խոհեմ գործիչների։
Նախկինում քաղաքական խոսույթով, լավ մարդկային բազայով, խաղացողների պատկառելի նստարանով այս ճամբարն այժմ գերադասում է իշխանությունների դեմ խոստացված համառ պայքարը փոխարինել Երրորդ նախագահի և Հանրապետականի դեմ գարշահոտ և նիկոլաբույր հակաքարոզչությամբ՝ վատնելով ընդդիմության առանց այդ էլ սահմանափակ ռեսուրսները, շեղելով հանրային ուշադրությունն առավել առաջնահերթ խնդիրներից, խորացնելով հասարակության հիասթափությունը բոլոր քաղաքական գործիչներից և այսպիսով, կամա թե ակամա, գիտակցաբար թե անգիտակցաբար, ջուր լցնելով Փաշինյանի քաղաքական հաշվարկների վրա։
Սույն պահվածքը ոչ միայն բարոյականության, այլև բանականության հետ աղերս չունի։
Մի կողմից՝ երկրում մոլեգնող տեռորը, գեոպոլիտիկ աճուրդում վերահաս մուրճի վերջին հարվածը, ազգային ինստիտուտների կազմալուծմանն ուղղված հերթական արարը պիտի որ տեղ չթողնեին այլ օրակարգերի համար։
Մյուս կողմից՝ քաղաքական դաշտի վերադասավորումները, նոր և ազդեցիկ կենտրոնների ձևավորումը և այս ճամբարի՝ ընդդիմության առաջատարի դեղին շապիկն ամեն գնով պահելու իդեա-ֆիքսը պիտի որ ուղղեին իրենց էներգիան և ռեսուրսները սեփական մրցունակությունն ավելացնելու ուղղությամբ։
Այլևս Պոլիշինելի գաղտնիք է այն փաստը, որ Երկրորդ նախագահի տեսանելի առաջնահերթությունը քաղաքական դաշտում ունեցած կապիտալի պահպանումն է և դրա սահուն փոխանցումը ժառանգորդին։
Այնինչ թե՛ իր կողմից լեգիտիմացված հակահանրապետական դիվերսիաները, թե՛ վերոնկարագրված ներքաղաքական զարգացումները վտանգում են այս երկու ռազմավարական նպատակների իրագործումը։
Եթե այսպես շարունակվի, «brain-drain»-ը և ռեսուրսների արտահոսքն այս ճամբարից դեպի ավելի մրցունակ կենտրոններ՝ թվում է այլևս անխուսափելի։ Պատկերավոր ասած, եթե նախկինում ավելի շատ ՀՅԴ-ն ուներ Երկրորդ նախագահի կարիքը, ապա այժմ այդ քաղաքական վեկտորը մտնում է ռևերսիվ փուլ։
Ի տարբերություն մեզ, ակնհայտորեն նախընտրական տրամաբանության մեջ մտած մեր գործընկերներին այս ամենը պետք է որ ավելի անհանգստացնի, քան Երրորդ նախագահի և ՀՀԿ-ի դեմ անբացատրելի և հիվանդագին մոլեռանդությամբ իրականացվող հակաքարոզը։
«Միասին աշխատելու» փոխարեն՝ «սկենք միասին» գործելաոճը թելադրելու փորձերը մեզ համար մերժելի են։ Հայտնի է, որ ջրահեղձ լինողն իր անկանոն շարժումներով և խուճապով՝ փրկության հասած մարդուն երբեմն փորձում է տանել իր հետ։

Мы готовы помочь, но не ехать с вами
Бесплодные, неприятные и гнусные разглагольствования оппозиции, несмотря на множество жизненных вопросов, стучащихся в двери государства, не только не прекращаются, но и с каждым днем становятся все более уравновешенными и плачевными.
Группа, ставшая в результате дворцового переворота «фаворитом» в стане второго президента, на несколько месяцев смогла заполнить собой пропаганду и повестку команды Роберта Кочаряна, отодвинув на второй план более весомые и расчетливые фигуры.
В прошлом этот лагерь с политическим дискурсом, хорошей человеческой базой, солидной скамейкой игроков теперь предпочитает подменять обещанную упорную борьбу с властью вонючей и антиниколаевской пропагандой против Третьего президента и республиканца, растрачивая и без того ограниченные ресурсы оппозиции, отвлекая внимание общественности от наиболее важных вопросов, углубляя разочарование общественности во всех политиках и тем самым волей-неволей, сознательно или неосознанно, лья воду на Политические расчеты Пашиняна.
Такое поведение не имеет ничего общего не только с моралью, но и с разумом.
С одной стороны, бушующий в стране террор, последний удар молота на геополитическом аукционе, очередной акт, направленный на дезинтеграцию национальных институтов, не должен оставлять места для других программ.
С другой стороны, перестановка политического поля, формирование новых влиятельных центров и идея-фиксация этого лагеря любой ценой удержать желтую рубашку лидера оппозиции должны были направить их энергию и ресурсы в сторону повышения собственной конкурентоспособности.
То, что видимым приоритетом Второго президента является сохранение капитала на политическом поле и его плавная передача наследнику, уже не является секретом Полишинеля.
Однако как легитимированные им антиреспубликанские подрывные действия, так и переписанные внутриполитические события ставят под угрозу реализацию этих двух стратегических целей.
Если так будет продолжаться, «утечка мозгов» и отток ресурсов из этого лагеря в более конкурентоспособные центры кажутся неизбежными. Образно говоря, если раньше АРФД больше нуждалась во втором президенте, то сейчас этот политический вектор вступает в реверсивную фазу.
В отличие от нас, наших коллег, явно вошедших в предвыборную логику, все это должно беспокоить больше, чем антипропаганда против Третьего Президента и РПА, осуществляемая с необъяснимым и больным фанатизмом.
Для нас неприемлемы попытки диктовать стиль работы «начнем вместе» вместо «работать вместе». Известно, что утопающий своими неровными движениями и паникой иногда пытается унести с собой спасенного.