Կարապետյանի ընտանիքը ներդրումային վեճ սկսելու մասին ծանուցել է ՀՀ պետական մարմիններին
Հայաստանի Հանրապետությունը ծանուցվել է ներդրումային վեճի մասին՝ գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության դեմ ձեռնարկված գործողությունների կապակցությամբ։ Այդ մասին այսօր հատարարություն է տարածել «Տաշիր» ընկերությունների խումբը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ներդրումային վեճի մասին ծանուցումը նախազգուշացնող բնույթ է կրում։
Պաշտոնական այս ծանուցումն ուղարկվել է Սամվել Կարապետյանի և իր ընտանիքի անդամների կողմից ՀՀ պետական մարմիններին, այն հիմնված է Հայաստանի և Կիպրոսի միջև 1995 թ. հունվարի 18–ին ստորագրված ներդրումների խթանման և պաշտպանության համաձայնագրի վրա։
Նշվում է, որ այդ համաձայնագիրը ներդրողներին հնարավորություն է տալիս դիմել միջազգային արբիտրաժ՝ պետության կողմից իրենց իրավունքների խախտման դեպքում։ Նման գործընթացները բացասական ազդեցություն են ունենում երկրի ներդրումային գրավչության վրա։
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի կողմից հրապարակած հայտարարության մեջ նշվում է, որ Կարապետյանների ընտանիքը պահանջներ է ներկայացնում Սամվել Կարապետյանի և նրա բիզնեսի դեմ սկսած վարչապետի արշավի պատճառով։
«Առաջին հերթին, Հայաստանի պետական պաշտոնյաները արդար և հավասար վերաբերմունք, ինչպես նաև լիարժեք պաշտպանություն և անվտանգություն Կարապետյանների ընտանիքի և նրանց ներդրումների համար Հայաստանում չեն ապահովել։ Երկրորդ՝ համաձայնագրի խախտմամբ ՀՀ պետական մարմինները ձեռնարկում են քայլեր ՀԷՑ–ի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու ուղղությամբ, ինչը հավասարազոր է ներդրումների բռնագրավման։
Եթե պատկան մարմինները շարունակեն խախտել համաձայնագրով և միջազգային իրավունքով իրենց ստանձնած պարտավորությունները, Հայաստանն առերեսվելու է միջազգային արբիտրաժային վարույթի և դրա արդյունքում ամբողջական փոխհատուցում վճարելու պարտավորության հետ»,– մասնավորապես ասված է հայտարարության մեջ։
Ծանուցման մեջ բաժնետերերը պնդում են, որ ՀՀ պաշտոնյաների գործողությունները կամայական են, խտրական, քաղաքական դրդապատճառներով և ուղղված են ՀԷՑ–ի միջոցով Կարապետյանների ընտանիքին սեփականությունից զրկելուն։
Բաժնետերերի խոսքով՝ այս գործողությունները խախտում են 1995 թ. հունվարի 18-ին Հայաստանի և Կիպրոսի միջև կնքված համաձայնագրով ստանձնած մի շարք պարտավորություններ, որոնք պետությունը պետք է կատարի։

Karapetyan's family has notified RA state bodies about starting an investment dispute
The Republic of Armenia has been notified of the investment dispute in connection with the actions taken against the businessman, philanthropist Samvel Karapetyan and the company "Hayastani Elektrischen Zyrets". "Tashir" group of companies issued a statement about that today.
The announcement states that the notification of the investment dispute is of a warning nature.
This official notification was sent by Samvel Karapetyan and his family members to the state authorities of the Republic of Armenia. It is based on the 1995 Agreement between Armenia and Cyprus. on the investment promotion and protection agreement signed on January 18.
It is noted that this agreement gives investors the opportunity to apply for international arbitration in case of violation of their rights by the state. Such processes have a negative impact on the investment attractiveness of the country.
In the statement published by the "Tashir" group of companies, it is mentioned that the Karapetyan family makes demands due to the Prime Minister's campaign against Samvel Karapetyan and his business.
"First of all, Armenian state officials did not provide fair and equal treatment, as well as full protection and security for the Karapetyan family and their investments in Armenia. Secondly, in violation of the agreement, the RA state bodies are taking steps to establish control over HEP, which is equivalent to confiscation of investments.
If the relevant bodies continue to violate their obligations under the agreement and international law, Armenia will face international arbitration proceedings and the obligation to pay full compensation as a result," the statement said.
In the notice, the shareholders claim that the actions of the RA officials are arbitrary, discriminatory, politically motivated and aimed at depriving the Karapetyan family of their property through the HEC.
According to the shareholders, these actions violate the 1995 a number of obligations assumed by the agreement signed between Armenia and Cyprus on January 18, which the state must fulfill.