Անկարայում ԱՄՆ դեսպանը խոսել է հայ–թուրքական սահմանի բացման հնարավորությունից
Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան եւ Սիրիայում հատուկ ներկայացուցիչ Թոմ Բարաքը Արաբական էմիրություններում կազմակերպված կոնֆերանսի ընթացքում խոսել է տարածաշրջանի զարգացումներից եւ Թուրքիա–ԱՄՆ հարաբերություններից։
Թուրքական Anadolu–ի փոխանցմամբ՝ Անկարայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքը նշել է, թե Թուրքիա–ԱՄՆ հարաբերությունների ճգնաժամը կարող է 4-6 ամսվթա ընթացքում կարգավորվել։ Նա շեշտել է, թե Թրամփի եւ Էրդողանի միջեւ արտասովոր բարեկամություն կա։
Ըստ դեսպանի, թեեւ Թուրքիան ՆԱՏՕ–ում ամենամեծ դաշնակիցն է, սակայն Եվրոպայի կողմից համապատասխան հարգանքի չի արժանանում, եւ Եվրոպան չի ցանկանում Եվրամիություն ներառել Թուրքիային։
Թոմ Բարաքը շեշտել է, թե ապագայում Թուրքիա Սիրիա եւ Թուրքա–Ադրբեջան էներգետիկ միջանցքները շատ կարեւոր են լինելու։
Դեսպանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության հաստատմանը, հույս է հայտնել որ Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանը կբացվի։

Посол США в Анкаре рассказал о возможности открытия армяно-турецкой границы
Посол США в Турции и специальный представитель в Сирии Том Барак рассказал о развитии событий в регионе и турецко-американских отношениях во время конференции, организованной в Арабских Эмиратах.
По данным турецкого Anadolu, посол США в Анкаре Том Барак заявил, что кризис в турецко-американских отношениях может быть разрешен в течение 4-6 месяцев. Он подчеркнул, что между Трампом и Эрдоганом существует необыкновенная дружба.
По словам посла, хотя Турция и является крупнейшим союзником в НАТО, она не пользуется уважением в Европе, и Европа не хочет включать Турцию в Евросоюз.
Том Барак подчеркнул, что в будущем очень важное значение будут иметь энергетические коридоры Турция-Сирия и Турция-Азербайджан.
Касаясь установления мира между Азербайджаном и Арменией, посол выразил надежду, что граница между Турцией и Арменией будет открыта.