Հայտարարագրերը կվերլուծվեն կոռուպցիոն ռիսկերը հայտնաբերելու համար . «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթը Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքից տեղեկանում է, որ նախագիծ է դրվել շրջանառության մեջ, համաձայն որի՝ նախատեսվում է հայտարարագրերի վերլուծության համար սահմանել ռիսկային չափորոշիչների միասնական համակարգ, որը թույլ կտա Հանձնաժողովին ձեռնարկել ավելի թիրախային, համապարփակ եւ օբյեկտիվ վերլուծություններ։
Նախագծով ներդրվում է ռիսկային չափորոշիչների մեխանիզմ՝ ներառյալ միավորային գնահատման համակարգը, նվազագույն շեմի սահմանումը, ինչպես նաեւ լրացուցիչ ռիսկի գործոնների գնահատման հնարավորությունը իրավասու ստորաբաժանման կողմից։ Այս կարգավորումները կապվում են ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունում ամրագրված հայտարարագրման էլեկտրոնային համակարգի զարգացման նպատակների հետ եւ չեն առաջացնում բյուջետային ազդեցություն։
Ակնկալվում է, որ նոր կարգը կբարձրացնի վերլուծությունների հասցեականությունը, կնվազեցնի սուբյեկտիվ մոտեցումները, եւ կնպաստի կոռուպցիոն ռիսկերի վաղ հայտնաբերմանն ու հայտարարագրման ինստիտուտի հանդեպ վստահության աճին։
Նախագիծը սահմանում է 7 ռիսկային չափորոշիչ, որոնցից յուրաքանչյուրին համապատասխանում է որոշակի միավոր՝ 0-ից 100 սանդղակով։ Եթե հայտարարագրի ընդհանուր միավորը 60 եւ ավելի է, այն ենթակա է խորացված վերլուծության։
Հանձնաժողովը յուրաքանչյուր տարի հաստատում է վերլուծության ենթակա հայտարարագրերի ցանկ՝ ինքնաշխատ կամ ձեռքով եղանակով։ Առաջնահերթ վերլուծվում են ավելի բարձր միավոր ունեցող հայտարարագրերը, նվազագույնը՝ 200 հատ տարեկան։

Декларации будут проанализированы на предмет выявления коррупционных рисков. "Люди"
Газета "Жоговурд" пишет: Как сообщает ежедневная газета "Жоговурд" на едином сайте публикации проектов нормативно-правовых актов, в обращение введен проект, согласно которому планируется создать единую систему критериев риска для анализа деклараций, что позволит Комиссии проводить более целенаправленный, комплексный и объективный анализ.
Проект вводит механизм стандартов риска, включающий систему баллов, определение минимального порога, а также возможность оценки дополнительных факторов риска компетентным ведомством. Эти правила связаны с целями развития системы электронного декларирования, предусмотренными антикоррупционной стратегией РА, и не наносят ущерба бюджету.
Ожидается, что новый порядок повысит адресность анализа, уменьшит субъективные подходы, будет способствовать раннему выявлению коррупционных рисков и повышению доверия к институту декларирования.
В проекте определены 7 критериев риска, каждый из которых соответствует определенному баллу по шкале от 0 до 100. Если общий балл декларации составляет 60 и более, она подлежит углубленному анализу.
Ежегодно комиссия утверждает список деклараций, подлежащих анализу автоматически или вручную. Приоритет отдается декларациям с более высоким баллом, не менее 200 в год.