Փաշինյանն այսօր մի հայտարարություն է արել, որը սենսացիոն է Հայաստանի պետական շահերը և հայ ժողովրդի ապագան վտանգելու տեսանկյունից․ Օսկանյան
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մի հայտարարություն է արել, որը սենսացիոն է Հայաստանի պետական շահերը և հայ ժողովրդի ապագան վտանգելու տեսանկյունից։
Գրել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը։
«Ինչպես 2019-ին «Արցախը Հայաստան է և վերջ» հայտարարությունը հիմք ստեղծեց կործանարար պատերազմի համար, այնպես էլ այսօր արված նրա հայտարարությունը ապագայում կարող է հիմք հանդիսանալ Հայաստանի սուվերեն տարածքի հանդեպ նոր ոտնձգությունները լեգիտիմացնելու համար։
Չնայած դիվանագիտության և ազգային շահի տեսանկյունից վտանգավոր, անտեղյակ, անգրագետ, անզգույշ և հաճախ՝ հակասահմանադրական ու հակաօրինական հայտարարությունները այս կառավարության օրոք բազմաթիվ են, այսօր արված հայտարարությունը դրանց շարքում առավել ցայտուն է։
Պարզապես անհավատալի է, թե ինչ է «առաջարկում» Փաշինյանը ադրբեջանցիներին․ նա կոչ է անում նրանց հրաժարվել Հայաստանի տարածքը «Արևմտյան Ադրբեջան» անվանելուց ու այնտեղ Ադրբեջանցիներ բնակեցնելուց՝ փոխարենը խոստանալով, որ հայկական կողմն էլ կփակի «Ղարաբաղի հայերի վերադարձի» թեման։
Դիվանագիտական կրթություն պետք չէ հասկանալու համար, որ այս երկու թեմաների միջև ոչ մի զուգահեռ լինել չի կարող՝ ոչ միջազգային իրավունքի, ոչ միջազգային ընկալման և ոչ էլ պարզ տրամաբանության տեսանկյունից։
Կան տասնյակ միջազգային կոնվենցիաներ և միջազգային իրավունքի դրույթներ, որոնք իրավունք են տալիս անգամ խորհրդային տարիներին ինքնավարություն ունեցած ժողովուրդներին վերադառնալ իրենց բնակավայրեր, որտեղից նրանք բռնի վտարվել են։ Վերադարձը՝ մինիմում։ Ինքնավարության որևէ աստիճան՝ մինիմում։ Տասնյակ միջազգային հարթակներ, համաձայնագրեր, կոնվենցիաներ և նախադեպեր իրավունք են տալիս հայ ժողովրդին ոչ միայն վերադառնալ մեծամասամբ հայերով բնակեցված նախկինում ինքնավար միավոր, այլև այդ միավորի կարգավիճակի շուրջ քննարկում ծավալել միջազգային իրավունքի շրջանակներում՝ ընդհուպ մինչև սուվերենություն։
Այս թեմաների միջև հավասարության նշան դնելով՝ Փաշինյանը այսօր մի «ձեռքբերում» է ունեցել միայն․ նա Ադրբեջանի համար ճանապարհ է բացել՝ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից որևէ լեգիտիմություն չունեցող ոտնձգությունը Հայաստանի հանդեպ օրակարգ բերելու համար»։

Pashinyan made a statement today, which is sensational from the point of view of endangering the state interests of Armenia and the future of the Armenian people. Oskanian
Nikol Pashinyan made a statement today, which is sensational from the point of view of endangering the state interests of Armenia and the future of the Armenian people.
Written by former RA Foreign Minister Vardan Oskanyan.
"Just as the statement "Artsakh is Armenia and that's it" in 2019 created the basis for a destructive war, so his statement made today can be the basis for legitimizing new encroachments on the sovereign territory of Armenia in the future.
Although there are many dangerous, ignorant, ignorant, careless and often unconstitutional and illegal statements from the point of view of diplomacy and national interest, today's statement is the most prominent among them.
It is simply unbelievable what Pashinyan "offers" to Azerbaijanis. he calls on them to give up calling the territory of Armenia "Western Azerbaijan" and settling Azerbaijanis there, instead promising that the Armenian side will close the issue of "the return of Karabakh Armenians".
You don't need a diplomatic education to understand that there can be no parallel between these two topics, neither from the point of view of international law, nor of international perception, nor of simple logic.
There are dozens of international conventions and provisions of international law, which give the right even to peoples who had autonomy in the Soviet years to return to their places of residence, from where they were forcibly expelled. The return is minimal. Some degree of autonomy, at least. Dozens of international platforms, agreements, conventions and precedents give the Armenian people the right not only to return to the previously autonomous entity inhabited by Armenians, but also to discuss the status of that entity within the framework of international law, up to and including sovereignty.
Putting a sign of equality between these topics, Pashinyan had only one "achievement" today. he opened a way for Azerbaijan to bring the aggression against Armenia, which has no legitimacy from the point of view of international law, to the agenda."