Ընդդիմությունը կունենա իմաստ, եթե սեփական ժողովրդին հանի պшտերազմով վախեցնելու և խաղաղությամբ uպառնալու` նիկոլական ծnւղակից․ Վահե Հովհաննիսյան
19.03.2026
Վախեցնել պատերազմով, սպառնալ խաղաղությամբ, այս մասին գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը։
«Այսօր հերթական հրեշավոր բանը կատարվեց մեր կյանքում։ Գործող վարչապետը շարունակեց Ալիևի վերջին ասածները` սեփական ժողովրդին սպառնալով աշնանը հերթական պատերազմով։
Իհարկե, պեռաժկին, ձգվելը, սիբեխը և այլ ապուշություն հանրային կյանքում ավելի կարևորվեցին. ցավոք, սա է մեր այսօրվա լրջությունը, բայց իրականում շատ վտանգավոր մի պրոցեսի սկիզբ դրվեց այսօր։
Երաշխավորված խաղաղության ընդհանրական պատկերացումով ընտրությունների գնացող ընդդիմությանը մեղադրել պատերազմի կուսակցություն լինելու մեջ` նշանակում է օգնել Ալիևին մինչև ընտրությունները նորանոր պահանջներ ու պայմաններ առաջ քաշել, ու ասել. «ես, միայն ես եմ պատրաստ դրանք անելու»։ Կտեսնեք, որ դրանք չեն ուշանա։
Ամենահարմար պահն է ընդդիմադիր ուժերի միասնական պատասխանի համար։ Սեփական հանրությանը հստակ ուղերձ հղելն է միասնությունը, համախմբումը, պետական մտածողությունը։ Ցաք ու ցրիվ պատասխանները չունեն բավարար ուժ չեզոքացնելու գործող վարչապետի հրեշավոր ծուղակը։
Եթե այս իշխանությունը վերարտադրվեց, ապա իր նշած ժամկետներում, աշնանը նա ասելու է հետևյալը.
1. Եթե չփոխենք սահմանադրությունը, ապա լինելու է պատերազմ։
2. Եթե չհամակեպվենք 300 հազար ադրբեջանցիների Հայաստան գալուն, լինելու է պատերազմ։
3. Եթե Սևանի մի ափը չզիջենք Ադրբեջանին, լինելու է պատերազմ։
4. Եթե չանենք Ալիևի հերթական որևէ այլ պահանջ, լինելու է պատերազմ։
Ասելու է ու գնա անհոգ սիբեխ ուտելու, ինչպես այսօր։
Վստահաբար այդպես է լինելու։ Եվ այսօր սա պետք է տեղ հասցնել սեփական հանրությանը, որ սեպտեմբերին չկանգնենք հերթական աղետի առաջ։
Մեր ժողովուրդը ցավոք ո'չ 2020-ին հասկացավ, թե իրեն ուր են տանում, ո'չ 2021 –ին, թե իրեն ինչ է սպասում, ու հիմա՝ 2026-ին, կա որոշակի հավանականություն, որ նույնիսկ այսքանից հետո չհասկանա, թե իրեն ինչ է սպասում ընդամենը ամիսներ անց։
Ընդդիմությունը կդառնա միասնական, ընդդիմությունը կունենա իմաստ, եթե սեփական ժողովրդին հանի պատերազմով վախեցնելու և խաղաղությամբ սպառնալու` նիկոլական ծուղակից»,-գրել է նա։

Оппозиция будет иметь смысл, если она освободит свой народ от николаитского цикла запугивания его войной и мирного бегства. Ваге Оганесян
19.03.2026
Угрожать войной, угрожать миром, об этом написал член группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганесян.
«Сегодня в нашей жизни произошло еще одно чудовищное событие. Нынешний премьер-министр продолжил последние слова Алиева, пригрозив осенью еще одной войной своему народу.
Конечно, перажки, растяжки, сибехи и прочие глупости стали более актуальными в общественной жизни. к сожалению, это наша серьезность сегодня, но на самом деле сегодня начался очень опасный процесс.
Обвинить оппозицию, идущую на выборы с общей идеей гарантированного мира, в том, что она является партией войны, значит помочь Алиеву выдвинуть перед выборами новые требования и условия и сказать: «Я, только я готов их выполнить». Вот увидите, они не опоздают.
Это наиболее подходящий момент для совместного ответа оппозиционных сил. Послать ясный сигнал своему сообществу – это единство, консолидация, государственное мышление. Короткие и разрозненные ответы не имеют достаточной силы, чтобы нейтрализовать чудовищную ловушку нынешнего премьер-министра.
Если это правительство будет восстановлено, то осенью он скажет следующее в упомянутых им терминах.
1. Если мы не изменим конституцию, будет война.
2. Если мы не согласимся с прибытием 300 тысяч азербайджанцев в Армению, будет война.
3. Если мы не уступим Азербайджану один берег Севана, будет война.
4. Если мы не предъявим Алиеву еще одно требование, будет война.
Скажет и пойдет беззаботно есть сибех, как сегодня.
Так оно и будет. И сегодня об этом следует довести до сведения общественности, чтобы в сентябре мы не столкнулись с новой катастрофой.
К сожалению, наши люди поняли не в 2020 году, куда их везут, не в 2021 году, что их ждет, и сейчас, в 2026 году, есть определенная вероятность, что даже после всего этого они не поймут, что их ждет, лишь спустя несколько месяцев.
Оппозиция станет единой, оппозиция будет иметь смысл, если она выведет свой народ из ловушки Николы, запугивая его войной и угрожая миром", - написал он.