Միրզոյանն ու Ռումինիայի արտգործնախարարը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացմանն ուղղված նախաձեռնություններ
16.04.2026
Ապրիլի 16-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարար Օանա-Սիլվիա Ցոյուի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացմանն ուղղված նախաձեռնություններ. ընդգծվել է ոլորտային ուղղություններով փոխգործակցության առաջ մղման հարցում երկուստեք առկա պատրաստակամությունը:
Անդրադարձ է կատարել նաև մայիսի սկզբին Երևանում կայանալիք բարձրաստիճան միջոցառումներին մասնակցության հարցերին։
Կարևորվել են նաև երկկողմ օրակարգի շարունակական հարստացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։
Արարատ Միրզոյանը և Օանա-Սիլվիա Ցոյուն մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ. նախարարներն ընդգծել են տնտեսական ու տրանսպորտային հաղորդակցության նախագծերի կյանքի կոչման հարցում հետաքրքրվածությունն ու ընձեռնվող առավելությունները:

Мирзоян и министр иностранных дел Румынии обсудили инициативы, направленные на углубление партнерства РА-ЕС
16.04.2026
16 апреля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Румынии Оаной-Сильвией Цою.
Собеседники обсудили инициативы, направленные на углубление партнерства РА-ЕС. Подчеркнута готовность обеих сторон развивать сотрудничество по отраслевым направлениям.
Он также затронул вопросы участия в мероприятиях высокого уровня, которые состоятся в Ереване в начале мая.
Также была отмечена работа, проводимая в направлении постоянного обогащения двусторонней повестки дня.
Арарат Мирзоян и Оана-Сильвия Цою обменялись мыслями о развитии региона. Министры подчеркнули заинтересованность и преимущества в реализации экономических и транспортно-коммуникационных проектов.