Անհնար է հավատալ Իրանի nչնչացմանը. Լավրով
Անհնար է հավատալ Իրանի ոչնչացմանը, հարցեր է առաջացնում առանձին երկրների համոզվածությունը հակառակում։ Այս մասին լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Չինաստան կատարած պաշտոնական այցի արդյունքներով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինչպես և ցանկացած այլ հակամարտության դեպքում, սկզբնապատճառը հենց այս ագրեսիվ գիծն է։ Իսկ դրա հետևում երկու բան է կանգնած։ Իսրայելի համար դա, իհարկե, բացարձակ անսասան համոզմունքն է, որ Իրանը պետք է ոչնչացվի։ Թե ինչպես կարելի է դրան հավատալ՝ ես չգիտեմ, չեմ հասկանում»,- ասել է նախարարը։
Նա նկատել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նույնպես մի անգամ սպառնացել է ոչնչացնել այդ քաղաքակրթությունը։
«Դա գիտեք ինչպիսի արձագանք առաջացրեց»,- նշել է Լավրովը։
Նրա խոսքով՝ այդ գաղափարական լիցքավորվածությունն ուղղված է այն ռեժիմի տապալմանը, որը մարմնավորում է մշակույթը, քաղաքակրթությունը, որը գոյություն ունի երկար հազարամյակներ։
«Ինքնին նման նպատակը չի կարող հարգանք առաջացնել ո՛չ համամարդկային մոտեցման տեսանկյունից, ո՛չ էլ հարգանք՝ դրա իրագործելիության հարցում որևէ մեկի համոզվածության տեսանկյունից»,- ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ նախարարը։

Невозможно поверить в уничтожение Ирана. Лавров
Верить в уничтожение Ирана невозможно, убежденность отдельных стран в обратном вызывает вопросы. Об этом сообщил журналистам министр иностранных дел России Сергей Лавров по итогам своего официального визита в Китай, сообщает ТАСС.
"Как и в случае с любым другим конфликтом, первопричиной является эта агрессивная линия. И за ней стоят две вещи. Для Израиля, конечно, это абсолютная непоколебимая вера в то, что Иран должен быть уничтожен. Я не знаю, как этому верить, я не понимаю", - заявил министр.
Он заметил, что президент США Дональд Трамп также однажды угрожал уничтожить эту цивилизацию.
"Вы знаете, какую реакцию это вызвало", - сказал Лавров.
По его словам, этот идеологический заряд направлен на свержение режима, олицетворяющего культуру и цивилизацию, существовавшую многие тысячелетия.
"Такая цель сама по себе не может вызывать уважения ни с точки зрения универсального подхода, ни уважения с точки зрения чьей-либо убежденности в ее осуществимости", - подчеркнул глава МИД России.