Սահմանադրական դատարանում ընդդիմադիր ուժերի բողոքների քննությունը միայն փաստեց, որ գործող վարչախմբի հեռացումն այլընտրանք չունեցող հրամայական է. հինգ ուժերի հայտարարությունը
04.07.2026
Սահմանադրական դատարանի որոշման հրապարակումից հետո «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը, «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը, «Ազգային-ժողովրդավարական բևեռ» համահայկական կուսակցությունը հայտարարություն են տարածել․
«Այսօր Սահմանադրական դատարանը հրապարակեց անցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները վիճարկող հայցերի վերաբերյալ որոշումը։
Սահմանադրական դատարանի այս որոշումը՝
• չի լուծում ձևավորվող իշխանության լեգիտիմության հարցը. նման պայմաններում ու արձանագրված արդյունքներով ձևավորված իշխանությունը զուրկ է լեգիտիմությունից.
• չի սրբագրում ընտրական կեղծիքներն ու չի վերացնում զանգվածային ընտրախախտումները և չի լուծում երկրում առկա խորքային քաղաքական ու իրավական ճգնաժամը։
Ընդհակառակը, վերջին իրավական ատյանի կողմից խախտումների արձանագրումից ուղիղ հրաժարվելը խորացնում է երկրում առկա ճգնաժամը, չի նպաստում ներազգային համերաշխության մթնոլորտի ձևավորմանը և պայքարը տեղափոխում է քաղաքական դիմադրության դաշտ։
Ուստի առկա քաղաքական ճգնաժամի հաղթահարման և սահմանադրական կարգի վերականգնման նպատակով՝ ներքոստորագրյալ քաղաքական ուժերը հայտարարում են հետևյալ սկզբունքային ուղղությունների շուրջ համախոհության և միասնական քաղաքական օրակարգ ձևավորելու վերաբերյալ.
1. Հայաստանի Սահմանադրության պարտադրված փոփոխությունների կանխում. Գործող վարչախմբի կողմից նախապատրաստվող սահմանադրական փոփոխությունները դիտարկելով որպես արտաքին պարտադրանք՝ մենք օգտագործելու ենք օրենսդրական, հանրային և քաղաքական բոլոր միջոցները՝ թույլ չտալու համար Մայր օրենքի փոփոխությունը, ինչն ուղղակի և անդառնալի հարված է ՀՀ ինքնիշխանությանը։
2. Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու պաշտպանություն. Հաշվի առնելով եկեղեցու, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ իրականացվող համակարգված ապօրինի արշավը՝ մեր քաղաքական օրակարգի անկյունաքարն է լինելու Սահմանադրության 18-րդ հոդվածով երաշխավորված՝ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բացառիկ առաքելության, նրա իրավունքների, գույքի և հեղինակության պաշտպանությունը ցանկացած ոտնձգություններից։
3. Քաղբանտարկյալների իրավունքների պաշտպանություն. Հետընտրական շրջանում մեկնարկել է քաղաքական բռնաճնշումների նոր ալիք։ Ընտրական և քաղաքական գործընթացներին զուգահեռ երկրում ծավալված ռեպրեսիվ պրակտիկան հանգեցրել է քաղբանտարկյալների թվի շեշտակի աճին։ Մեր միասնական քայլերն ուղղված են լինելու նրանց իրավունքների պաշտպանությանը և անհապաղ ազատ արձակման պահանջին։
4. Գործող իշխանության հեռացում. Սահմանադրական դատարանում ընդդիմադիր ուժերի բողոքների քննությունը միայն փաստեց, որ գործող վարչախմբի հեռացումն այլընտրանք չունեցող հրամայական է։ Ուստի իշխանափոխությունը և նոր որակի ազգային իշխանության ձևավորումը մնում է երկրում սահմանադրական կարգի վերականգնման, համերաշխության հաստատման և անվտանգության ապահովման միակ նախապայմանը։

The examination of the complaints of the opposition forces in the Constitutional Court only proved that the removal of the current regime is an imperative without an alternative. the five forces statement
04.07.2026
After the publication of the decision of the Constitutional Court, the "Strong Armenia" alliance of parties, the "Hayastania" alliance of parties, the "Prosperous Armenia" party, the "Armenian National Congress" party, and the "National-Democratic Pole" pan-Armenian party issued a statement.
"Today, the Constitutional Court published the decision regarding the lawsuits disputing the results of the last parliamentary elections.
This decision of the Constitutional Court:
• does not solve the issue of the legitimacy of the emerging government. the government formed under such conditions and with recorded results lacks legitimacy.
• does not correct the election frauds and does not eliminate mass election violations and does not solve the deep political and legal crisis in the country.
On the contrary, direct refusal to register violations by the last legal instance deepens the current crisis in the country, does not contribute to the formation of an atmosphere of domestic solidarity and moves the struggle to the field of political resistance.
Therefore, in order to overcome the existing political crisis and restore the constitutional order, the undersigned political forces declare consensus on the following principle directions and form a unified political agenda:
1. Prevention of forced changes to the Constitution of Armenia. Considering the constitutional amendments being prepared by the current administration as external coercion, we will use all legislative, public and political means to prevent the amendment of the Mother Law, which is a direct and irreversible blow to the sovereignty of the Republic of Armenia.
2. Protection of the Armenian Apostolic Holy Church. Considering the systematic illegal campaign against the Church, the Catholicos of All Armenians, the cornerstone of our political agenda will be the protection of the exclusive mission of the Armenian Apostolic Holy Church, its rights, property and reputation from any encroachments guaranteed by Article 18 of the Constitution.
3. Protection of the rights of political prisoners. A new wave of political repressions has started in the post-election period. Along with the electoral and political processes, the repressive practice in the country led to a sharp increase in the number of political prisoners. Our joint steps will be aimed at protecting their rights and demanding their immediate release.
4. Removal of the current government. The examination of the complaints of the opposition forces in the Constitutional Court only proved that the removal of the current regime is an imperative without an alternative. Therefore, the change of power and the formation of a new quality national government remains the only prerequisite for the restoration of constitutional order, establishment of solidarity and security in the country.