Սահմանադրական դատարանում ընդդիմադիր ուժերի բողոքների քննությունը միայն փաստեց, որ գործող վարչախմբի հեռացումն այլընտրանք չունեցող հրամայական է. հինգ ուժերի հայտարարությունը
04.07.2026
Սահմանադրական դատարանի որոշման հրապարակումից հետո «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը, «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը, «Ազգային-ժողովրդավարական բևեռ» համահայկական կուսակցությունը հայտարարություն են տարածել․
«Այսօր Սահմանադրական դատարանը հրապարակեց անցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները վիճարկող հայցերի վերաբերյալ որոշումը։
Սահմանադրական դատարանի այս որոշումը՝
• չի լուծում ձևավորվող իշխանության լեգիտիմության հարցը. նման պայմաններում ու արձանագրված արդյունքներով ձևավորված իշխանությունը զուրկ է լեգիտիմությունից.
• չի սրբագրում ընտրական կեղծիքներն ու չի վերացնում զանգվածային ընտրախախտումները և չի լուծում երկրում առկա խորքային քաղաքական ու իրավական ճգնաժամը։
Ընդհակառակը, վերջին իրավական ատյանի կողմից խախտումների արձանագրումից ուղիղ հրաժարվելը խորացնում է երկրում առկա ճգնաժամը, չի նպաստում ներազգային համերաշխության մթնոլորտի ձևավորմանը և պայքարը տեղափոխում է քաղաքական դիմադրության դաշտ։
Ուստի առկա քաղաքական ճգնաժամի հաղթահարման և սահմանադրական կարգի վերականգնման նպատակով՝ ներքոստորագրյալ քաղաքական ուժերը հայտարարում են հետևյալ սկզբունքային ուղղությունների շուրջ համախոհության և միասնական քաղաքական օրակարգ ձևավորելու վերաբերյալ.
1. Հայաստանի Սահմանադրության պարտադրված փոփոխությունների կանխում. Գործող վարչախմբի կողմից նախապատրաստվող սահմանադրական փոփոխությունները դիտարկելով որպես արտաքին պարտադրանք՝ մենք օգտագործելու ենք օրենսդրական, հանրային և քաղաքական բոլոր միջոցները՝ թույլ չտալու համար Մայր օրենքի փոփոխությունը, ինչն ուղղակի և անդառնալի հարված է ՀՀ ինքնիշխանությանը։
2. Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու պաշտպանություն. Հաշվի առնելով եկեղեցու, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ իրականացվող համակարգված ապօրինի արշավը՝ մեր քաղաքական օրակարգի անկյունաքարն է լինելու Սահմանադրության 18-րդ հոդվածով երաշխավորված՝ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բացառիկ առաքելության, նրա իրավունքների, գույքի և հեղինակության պաշտպանությունը ցանկացած ոտնձգություններից։
3. Քաղբանտարկյալների իրավունքների պաշտպանություն. Հետընտրական շրջանում մեկնարկել է քաղաքական բռնաճնշումների նոր ալիք։ Ընտրական և քաղաքական գործընթացներին զուգահեռ երկրում ծավալված ռեպրեսիվ պրակտիկան հանգեցրել է քաղբանտարկյալների թվի շեշտակի աճին։ Մեր միասնական քայլերն ուղղված են լինելու նրանց իրավունքների պաշտպանությանը և անհապաղ ազատ արձակման պահանջին։
4. Գործող իշխանության հեռացում. Սահմանադրական դատարանում ընդդիմադիր ուժերի բողոքների քննությունը միայն փաստեց, որ գործող վարչախմբի հեռացումն այլընտրանք չունեցող հրամայական է։ Ուստի իշխանափոխությունը և նոր որակի ազգային իշխանության ձևավորումը մնում է երկրում սահմանադրական կարգի վերականգնման, համերաշխության հաստատման և անվտանգության ապահովման միակ նախապայմանը։

Рассмотрение жалоб оппозиционных сил в Конституционном суде лишь доказало, что свержение нынешнего режима является безальтернативным императивом. заявление пяти сил
04.07.2026
После публикации решения Конституционного суда с заявлением выступили блок партий "Сильная Армения", блок партий "Айастания", партия "Процветающая Армения", партия "Армянский национальный конгресс" и общеармянская партия "Национал-демократический полюс".
"Сегодня Конституционный суд опубликовал решение по искам об оспаривании результатов последних парламентских выборов.
Данное решение Конституционного Суда:
• не решает вопрос легитимности нового правительства. правительству, сформированному в таких условиях и с зафиксированными результатами, не хватает легитимности.
• не исправляет фальсификации выборов и не устраняет массовые нарушения на выборах, не решает глубокий политико-правовой кризис в стране.
Напротив, прямой отказ в регистрации нарушений последней судебной инстанцией углубляет нынешний кризис в стране, не способствует формированию атмосферы внутренней солидарности и переводит борьбу в поле политического сопротивления.
Таким образом, в целях преодоления существующего политического кризиса и восстановления конституционного порядка нижеподписавшиеся политические силы декларируют консенсус по следующим принципиальным направлениям и формируют единую политическую повестку дня:
1. Предотвращение насильственного изменения Конституции Армении. Рассматривая готовящиеся нынешней администрацией конституционные изменения как внешнее принуждение, мы будем использовать все законодательные, общественные и политические средства, чтобы предотвратить изменение Основного Закона, которое является прямым и необратимым ударом по суверенитету Республики Армения.
2. Защита Армянской Апостольской Святой Церкви. Учитывая систематическую незаконную кампанию против Церкви, Католикоса Всех Армян, краеугольным камнем нашей политической повестки дня станет защита исключительной миссии Армянской Апостольской Святой Церкви, ее прав, собственности и репутации от любых посягательств, гарантированных статьей 18 Конституции.
3. Защита прав политических заключенных. Новая волна политических репрессий началась в послевыборный период. Наряду с электоральными и политическими процессами репрессивная практика в стране привела к резкому увеличению числа политзаключенных. Наши совместные шаги будут направлены на защиту их прав и требование их немедленного освобождения.
4. Смещение действующего правительства. Рассмотрение жалоб оппозиционных сил в Конституционном суде лишь доказало, что свержение нынешнего режима является безальтернативным императивом. Поэтому смена власти и формирование нового качественного национального правительства остается единственной предпосылкой восстановления конституционного порядка, установления солидарности и безопасности в стране.