Կաշառք ստանալուն օժանդակելու մեջ մեղադրվող փաստաբանի վերաբերյալ քրեական վարույթն ուղարկվել է դատարան
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ փաստաբանը, տեղեկանալով Հայաստանի բանկերի միության ֆինանսական արբիտրաժային դատարանի կողմից իր ծանոթի օգտին կայացված ոչ բարենպաստ վճռի մասին, պատրաստակամություն է հայտնել ստանձնել նրա շահերի ներկայացումը և բողոքարկել վճիռը։ Վճիռը բեկանելու համար փաստաբանը դիմում է ներկայացրել իրավասու դատարան և, տեղեկանալով, որ գործը վարույթ է ընդունել իր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող դատական իշխանության ներկայացուցիչը, իր ծանոթի օգտին վճիռ կայացնելու խնդրանքով դիմել է նրան: Վերջինս, խոստանալով կայացնել ակնկալվող ելքով դատական ակտը, դրա դիմաց պահանջել է 3.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Այդ մասին փաստաբանն իրենց ընդհանուր ծանոթի միջոցով տեղեկացրել է հիշյալ անձին, ով ընդունել է կաշառքի առաջարկը, սակայն համաձայնվել է տալ 2.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Այս մասին հայտնում են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեից;
Դրանից հետո փաստաբանը, խոչընդոտները վերացնելու եղանակով օժանդակելով դատական իշխանության ոլորտում մշտապես պաշտոն զբաղեցնող պաշտոնատար անձի կողմից ապօրինի գործողության համար կաշառք ստանալուն, 2025 թվականի ապրիլին դստեր միջոցով նշված անձից ստացել է կաշառքի առարկա հանդիսացող 2.000.000 ՀՀ դրամը։
Միաժամանակ փաստաբանը, իր և հանցակիցների հանցավոր գործողությունները քողարկելու դիտավորությամբ, հետին ամսաթվով կազմել և կաշառք տվողին է ներկայացրել «իրավաբանական ծառայությունների մատուցման» վերաբերյալ ձևական պայմանագիր՝ այդ կերպ փորձելով օրինական տեսք հաղորդել նկարագրված հանցավոր արարքներին, որից հետո դատական իշխանության ոլորտում մշտապես պաշտոն զբաղեցնող պաշտոնատար անձի կողմից կայացված վճռով չեղյալ է ճանաչվել Հայաստանի բանկերի միության ֆինանսական արբիտրաժային դատարանի վճիռը:
Դատական իշխանության ներկայացուցչի կողմից կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար փաստաբանին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, կաշառք տված անձին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի  3-րդ կետով, իսկ կաշառքի օժանդակություն կատարած անձին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի             2-րդ կետով: Փաստաբանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, որը հետագայում փոխարինվել է տնային կալանքով և գրավով։
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

The criminal case against the lawyer accused of aiding a judge in taking a bribe has been sent to court.
According to the preliminary investigation carried out in the criminal proceedings initiated by the RA Anti-Corruption Committee, it was found that the lawyer, a member of the RA Chamber of Advocates, having learned about the unfavorable decision made by the Financial Arbitration Court of the Union of Banks of Armenia in favor of his acquaintance, expressed his willingness to undertake the representation of his interests and appeal the decision. In order to cancel the decision, the lawyer submitted an application to the competent court and, having learned that the case was taken up by a representative of the judicial authority with close relations with him, he appealed to him to make a decision in favor of his acquaintance. The latter, promising to issue the court act with the expected outcome, demanded a bribe of AMD 3,000,000. The lawyer informed the mentioned person about this through their common acquaintance, who accepted the bribe offer, but agreed to pay a bribe of AMD 2,000,000. This is reported by the RA Anti-Corruption Committee; After that, the lawyer, by removing the obstacles, assisted in receiving a bribe for an illegal action by an official permanently holding a position in the judiciary, in April 2025, through his daughter, he received AMD 2,000,000, which is the subject of a bribe, from the said person. At the same time, the lawyer, with the intention of concealing the criminal actions of himself and his accomplices, drew up and presented to the bribe-giver a formal contract on the "provision of legal services", thus trying to give a legal appearance to the described criminal acts, after which the decision of the financial arbitration court of the Union of Banks of Armenia was annulled by a decision made by a permanent official in the field of judicial power. The lawyer was charged with assisting in receiving a bribe by a representative of the judicial authority under Article 46-435, Part 3, Clause 2 of the RA Criminal Code, the bribed person was charged with Article 436, Part 2, Clause 3 of the RA Criminal Code, and the person who assisted in the bribery was charged with Article 46-435, Part 3, Clause 2 of the RA Criminal Code. Arrest was applied to the lawyer as a preventive measure, which was later replaced by house arrest and bail. The preliminary investigation in the criminal proceedings has been completed, and the materials of the proceedings have been sent to the RA Anti-Corruption Court with an indictment.