Արտաշատ խոշորացված համայնքին կվերադարձվի Մխչյան գյուղում գտնվող՝ 8.9 հա մակերեսով հողամասը. Դատախազության հայցը բավարարվել է
22.01.2026
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հունվարի 22-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցադիմումը: Վճռի՝ օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո Արտաշատ խոշորացված համայնքին կվերադարձվի Մխչյան գյուղում գտնվող՝ 8.9 հա մակերեսով հողամասը:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմումով պահանջել էր անվավեր ճանաչել 8.9 հա հողամասն օտարելու վերաբերյալ 2004 թվականի սեպտեմբերի 22-ի աճուրդը և կիրառել անվավերության հետևանքներ: Ի թիվս այլնի, պահանջվել էր՝
• որպես հետևանք անվավեր ճանաչել Մխչյանի գյուղապետի և ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որդի Արգամ Աբրահամյանի միջև 2004 թվականի նոյեմբերի 2-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը,
• Արգամ Աբրահամյանի անվամբ 2004 թվականի նոյեմբերի 4-ին կատարված իրավունքի պետական գրանցումը,
• Արգամ Աբրահամյանի և Հովիկ Աբրահամյանի միջև 2005 թվականի մարտի 10-ին կնքված նվիրատվության պայմանագիրը,

The 8.9 ha plot in Mkhchyan village will be returned to the Artashat community. The prosecution's request was granted
The anti-corruption court, by its ruling of January 22, 2026, satisfied the claim of the State Interests Protection Department of the General Prosecutor's Office. After the legal entry into force of the decision, the 8.9 ha land in Mkhchyan village will be returned to Artashat enlarged community.
The Department of State Interests Protection of the General Prosecutor's Office requested to declare invalid the auction of September 22, 2004 regarding the expropriation of the 8.9 ha plot and to apply the consequences of invalidity. Among other things, it was requested:
as a result, invalidate the land sale agreement signed between Mkhchyan village head and Argam Abrahamyan, son of former RA Prime Minister Hovik Abrahamyan, signed on November 2, 2004,
The state registration of the right made on November 4, 2004 in the name of Argam Abrahamyan,
The donation agreement signed between Argam Abrahamyan and Hovik Abrahamyan on March 10, 2005,
On the basis of the contract, the state registration of the right made in the name of Hovik Abrahamyan.