Արտաշատ խոշորացված համայնքին կվերադարձվի Մխչյան գյուղում գտնվող՝ 8.9 հա մակերեսով հողամասը. Դատախազության հայցը բավարարվել է
22.01.2026
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հունվարի 22-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցադիմումը: Վճռի՝ օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո Արտաշատ խոշորացված համայնքին կվերադարձվի Մխչյան գյուղում գտնվող՝ 8.9 հա մակերեսով հողամասը:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմումով պահանջել էր անվավեր ճանաչել 8.9 հա հողամասն օտարելու վերաբերյալ 2004 թվականի սեպտեմբերի 22-ի աճուրդը և կիրառել անվավերության հետևանքներ: Ի թիվս այլնի, պահանջվել էր՝
• որպես հետևանք անվավեր ճանաչել Մխչյանի գյուղապետի և ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որդի Արգամ Աբրահամյանի միջև 2004 թվականի նոյեմբերի 2-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը,
• Արգամ Աբրահամյանի անվամբ 2004 թվականի նոյեմբերի 4-ին կատարված իրավունքի պետական գրանցումը,
• Արգամ Աբրահամյանի և Հովիկ Աբրահամյանի միջև 2005 թվականի մարտի 10-ին կնքված նվիրատվության պայմանագիրը,

Участок площадью 8,9 га в селе Мхчян будет возвращен общине Арташата. Ходатайство обвинения было удовлетворено
Антикоррупционный суд своим определением от 22 января 2026 года удовлетворил иск Управления защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры. После вступления решения в законную силу земельный участок площадью 8,9 га в селе Мхчян будет возвращен Арташатской расширенной общине. Департамент защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры просил признать недействительным аукцион от 22 сентября 2004 года по отчуждению участка площадью 8,9 га и применить последствия недействительности. Среди прочего было предложено: в результате признать недействительным договор купли-продажи земли, подписанный 2 ноября 2004 года между главой села Мхчян и Аргамом Абрамяном, сыном бывшего премьер-министра РА Овика Абрамяна, Государственная регистрация права произведена 4 ноября 2004 года на имя Аргама Абрамяна, Договор дарения, подписанный между Аргамом Абрамяном и Овиком Абрамяном 10 марта 2005 года, На основании договора государственная регистрация права произведена на имя Овика Абрамяна.