Հայաստան տեղափոխված ռուսաստանցիների նկատմամբ հայերի վերաբերմունքը մնում է բարեկամական
Փետրվարի վերջից Հայաստան տեղափոխված ռուսաստանցիների նկատմամբ հայերի վերաբերմունքը մնում է շատ բարեկամական։ Այս մասին հայտնել են ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատնից։
«Դեսպանատունը մեր քաղաքացիների նկատմամբ ագրեսիվ դրսեւորումներ չի արձանագրել, այդ թվում՝ էթնիկական հողի վրա։ Նշենք, որ  ի տարբերություն մի շարք երկրների, այդ թվում՝ հարեւան Վրաստանի՝ Հայաստանում ռուսաստանցիների նկատմամբ հայերի վերաբերմունքը մնում է բարեկամական»,-ասվում է դեսպանատան հաղորդագրության մեջ։
Միեւնույն ժամանակ, նրանք դժվարացել են նշել վերաբնակեցվածների ճշգրիտ թիվը՝ նշելով, որ ձմռան վերջին կամ վաղ գարնանը այստեղ եկածներից շատերը վերադարձել են Ռուսաստան կամ գնացել այլ երկրներ։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի խոսքով՝ այս տարվա հունվարից օգոստոս ամիսներին Հայաստան ժամանած ավելի քան 1 միլիոն  զբոսաշրջիկների 45 տոկոսը ռուսաստանցիներ են։

Отношение армян к переехавшим в Армению россиянам остается очень дружелюбным. Посольство Российской Федерации
Отношение армян к россиянам, переехавшим в Армению с конца февраля, остается очень дружелюбным. Об этом сообщили в посольстве России в Армении. "Посольство не зафиксировало агрессивных проявлений против наших граждан, в том числе на этнической почве. Следует отметить, что в отличие от ряда стран, в том числе соседней Грузии, отношение армян к русским в Армении остается дружественным", - говорится в сообщении посольства. При этом они затруднились указать точное количество переселенных, отметив, что многие из тех, кто приехал сюда в конце зимы или начале весны, вернулись в Россию или уехали в другие страны. По словам министра экономики РА Ваана Керобяна, из более чем 1 миллиона туристов, прибывших в Армению с января по август этого года, 45 процентов - россияне.