Հայաստան տեղափոխված ռուսաստանցիների նկատմամբ հայերի վերաբերմունքը մնում է բարեկամական
Փետրվարի վերջից Հայաստան տեղափոխված ռուսաստանցիների նկատմամբ հայերի վերաբերմունքը մնում է շատ բարեկամական։ Այս մասին հայտնել են ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատնից։
«Դեսպանատունը մեր քաղաքացիների նկատմամբ ագրեսիվ դրսեւորումներ չի արձանագրել, այդ թվում՝ էթնիկական հողի վրա։ Նշենք, որ  ի տարբերություն մի շարք երկրների, այդ թվում՝ հարեւան Վրաստանի՝ Հայաստանում ռուսաստանցիների նկատմամբ հայերի վերաբերմունքը մնում է բարեկամական»,-ասվում է դեսպանատան հաղորդագրության մեջ։
Միեւնույն ժամանակ, նրանք դժվարացել են նշել վերաբնակեցվածների ճշգրիտ թիվը՝ նշելով, որ ձմռան վերջին կամ վաղ գարնանը այստեղ եկածներից շատերը վերադարձել են Ռուսաստան կամ գնացել այլ երկրներ։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի խոսքով՝ այս տարվա հունվարից օգոստոս ամիսներին Հայաստան ժամանած ավելի քան 1 միլիոն  զբոսաշրջիկների 45 տոկոսը ռուսաստանցիներ են։

The attitude of Armenians towards the Russians who moved to Armenia remains very friendly. Embassy of the Russian Federation
The attitude of Armenians towards the Russians who moved to Armenia since the end of February remains very friendly. This was reported by the Russian Embassy in Armenia. "The embassy has not recorded aggressive manifestations against our citizens, including on ethnic grounds. It should be noted that, unlike a number of countries, including neighboring Georgia, the attitude of Armenians towards Russians in Armenia remains friendly," says the message of the embassy. At the same time, they found it difficult to specify the exact number of resettled people, noting that many of those who came here in late winter or early spring returned to Russia or went to other countries. According to RA Economy Minister Vahan Kerobyan, 45 percent of the more than 1 million tourists who arrived in Armenia from January to August this year are Russians.