Մեր անկախությունը մեր հայրերի սրբազան ավանդն է մեզ, որը պիտի փայփայենք
Հայրապետական Մեր օրհնությունն ենք բերում ի հայրենիս և ի սփյուռս մեր ժողովրդի զավակներին և շնորհավորում Հանրապետության տոնի առիթով։
Այսօր ոգեկոչում ենք հիշատակները 1918 թ․ մայիսյան հերոսամարտերի, մեր ժողովրդի դրսևորած աննկուն կամքի, միասնականության ոգու և քաջարի պայքարի, որի շնորհիվ հռչակվեց Հայաստանի առաջին Հանրապետությունը։ Դարերի ընդմիջումից հետո հայրենի հողում վերականգնվեց հայկական պետականությունը՝ արժանապատիվ ու ապահով կյանք և լուսավոր գալիք կերտելու տեսիլքով։
Այսօր, երբ մեր ժողովուրդը կանգնած է նոր փորձությունների առջև և աղետալի պատերազմից ու Արցախի բռնազավթումից հետո կրում է արհավիրքների ծանր հետևանքները, մայիսի 28-ի խորհուրդը կրկին հնչեցնում է անբեկանելի ճշմարտությունը, որ ժողովուրդը կարող է հաղթանակել, երբ միաբանված է մեկ նպատակով, մեկ ձգտումով ու բաղձանքով։ Մեր անկախությունը մեր հայրերի սրբազան ավանդն է մեզ, որը պիտի փայփայենք և շարունակենք համատեղ ջանքերով շենացնել մեր երկիրը, զորացնել մեր պետականությունը։
Այս տոնական օրը աղոթում ենք աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի խաղաղության ու բարօրության, մեր բանակի հզորության, մեր պետության անվտանգության ու առաջընթացի համար։ Թող մեր նախնյաց սխրանքները ոգեշնչեն մեզ՝ հավատալու մեր ուժերին, միավորվելու հայրենիքի, ընդհանուր նպատակների շուրջ և համատեղ ջանքեր ներդնելու մեր ազգային շահերի և իրավունքների պաշտպանության գործում:
Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի շնորհները, սերը և ողորմությունը թող լինեն մեզ հետ և ամենքի, այսօր և միշտ. ամեն։

Our independence is the sacred legacy of our fathers, which we must cherish
Patriarchal We bring our blessing to the children of our people in our homeland and in the diaspora and congratulate them on the occasion of the Republic Day.
Today we are commemorating the memories of 1918. the heroic battles of May, the indomitable will shown by our people, the spirit of unity and brave struggle, thanks to which the first Republic of Armenia was declared. After a break of centuries, Armenian statehood was restored in the native land, with the vision of creating a dignified and safe life and a bright future.
Today, when our people are facing new trials and after the disastrous war and the occupation of Artsakh, they are suffering the heavy consequences of disasters, the Council of May 28 once again sounds the irrefutable truth that the people can win when they are united with one goal, one aspiration and desire. Our independence is the sacred gift of our fathers to us, which we must cherish and continue to build our country and strengthen our statehood with joint efforts.
On this holiday, we pray for the peace and well-being of our people around the world, the strength of our army, the security and progress of our state. Let the exploits of our forefathers inspire us to believe in our strengths, to unite around the motherland, common goals, and make joint efforts in protecting our national interests and rights.