Մեր անկախությունը մեր հայրերի սրբազան ավանդն է մեզ, որը պիտի փայփայենք
Հայրապետական Մեր օրհնությունն ենք բերում ի հայրենիս և ի սփյուռս մեր ժողովրդի զավակներին և շնորհավորում Հանրապետության տոնի առիթով։
Այսօր ոգեկոչում ենք հիշատակները 1918 թ․ մայիսյան հերոսամարտերի, մեր ժողովրդի դրսևորած աննկուն կամքի, միասնականության ոգու և քաջարի պայքարի, որի շնորհիվ հռչակվեց Հայաստանի առաջին Հանրապետությունը։ Դարերի ընդմիջումից հետո հայրենի հողում վերականգնվեց հայկական պետականությունը՝ արժանապատիվ ու ապահով կյանք և լուսավոր գալիք կերտելու տեսիլքով։
Այսօր, երբ մեր ժողովուրդը կանգնած է նոր փորձությունների առջև և աղետալի պատերազմից ու Արցախի բռնազավթումից հետո կրում է արհավիրքների ծանր հետևանքները, մայիսի 28-ի խորհուրդը կրկին հնչեցնում է անբեկանելի ճշմարտությունը, որ ժողովուրդը կարող է հաղթանակել, երբ միաբանված է մեկ նպատակով, մեկ ձգտումով ու բաղձանքով։ Մեր անկախությունը մեր հայրերի սրբազան ավանդն է մեզ, որը պիտի փայփայենք և շարունակենք համատեղ ջանքերով շենացնել մեր երկիրը, զորացնել մեր պետականությունը։
Այս տոնական օրը աղոթում ենք աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի խաղաղության ու բարօրության, մեր բանակի հզորության, մեր պետության անվտանգության ու առաջընթացի համար։ Թող մեր նախնյաց սխրանքները ոգեշնչեն մեզ՝ հավատալու մեր ուժերին, միավորվելու հայրենիքի, ընդհանուր նպատակների շուրջ և համատեղ ջանքեր ներդնելու մեր ազգային շահերի և իրավունքների պաշտպանության գործում:
Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի շնորհները, սերը և ողորմությունը թող լինեն մեզ հետ և ամենքի, այսօր և միշտ. ամեն։

Наша независимость – это священное наследие наших отцов, которым мы должны дорожить.
Патриархально Мы приносим свое благословение детям нашего народа на нашей Родине и в диаспоре и поздравляем их с Днем Республики.
Сегодня мы вспоминаем память 1918 года. Героические майские сражения, несгибаемую волю, проявленную нашим народом, дух единства и храброй борьбы, благодаря которым была провозглашена первая Республика Армения. После многовекового перерыва на родной земле была восстановлена армянская государственность с целью создания достойной и безопасной жизни и светлого будущего.
Сегодня, когда наш народ сталкивается с новыми испытаниями и после катастрофической войны и оккупации Арцаха переживает тяжёлые последствия бедствий, Собор 28 мая ещё раз озвучивает неопровержимую истину о том, что народ может победить, объединившись одной целью, одним стремлением и желанием. Наша независимость – это священный дар нам наших отцов, который мы должны беречь и продолжать совместными усилиями строить свою страну и укреплять свою государственность.
В этот праздник мы молимся за мир и благополучие наших народов во всем мире, силу нашей армии, безопасность и прогресс нашего государства. Пусть подвиги наших предков вдохновят нас поверить в свои силы, сплотиться вокруг Родины, общих целей, совместными усилиями защитить наши национальные интересы и права.
Пусть благодать, любовь и милость Господа нашего Иисуса Христа пребудут с нами и всеми, сегодня и всегда. каждый