Երբ խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրվի ու վավերացվի, սահմանին մեր կարիքն այլևս չի լինի. ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար
22.01.2026
«Երբ սկսեցինք աշխատանքը 2023 թվականի փետրվարին, կար տպավորություն, որ Հայաստանն անվտանգ չէր. ակնկալվում էր նաև էսկալացիա: Տարիների ընթացքում այդ ամենն իհարկե փոխվեց. իրավիճակը հանգստացավ, ես կարող եմ ասել, որ Վաշինգտոնում օգոստոսյան իրադարձություններից հետո բավականին հանգիստ իրավիճակ է սահմանին»,-այսօր Հ1-ի եթերում նշել է ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը:
Առաքելության ղեկավարը նկատել է՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից և վավերացումից հետո այլեւս իրենք առաքելություն չեն իրականացնի սահմանին։
Հանրային եթերում արձագանքելով դիտարկմանը, թե նախաստորագրված համաձայնագրում կա մի կետ, որ կողմերը չպետք է երրորդ կողմի ուժ բերեն սահման, Ռիտերն ասել է. «Մենք գիտենք, որ նման պլաններ կան: Այսինք՝ կան պլաններ, որ երբ խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրվի ու վավերացվի, մեր կարիքն այլևս չի լինի,  կարիք չի լինի մեր առաքելությունը լինի սահմանին, սակայն մենք շարունակելու ենք այցելել գյուղեր։ Ինչպես արդեն ասացի, դա տեղի կունենա, երբ խաղաղության համաձայնագիրը վավերացվի. այս պահին դա կառավարության ցանկությունն է, բայց այս պահին փոխհամաձայնություն էլ կա, որ շարունակենք մեր աշխատանքը»։
Ի դեպ,  Ռիտերը շուտով ավարտելու է աշխատանքը և դեռ հայտնի չէ, թե ով է լինելու ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության նոր ղեկավարը։

Когда мирное соглашение будет подписано и ратифицировано, мы больше не будем нужны на границе. Глава наблюдательной миссии ЕС в Армении
"Когда мы приступили к работе в феврале 2023 года, было впечатление, что в Армении небезопасно. Ожидалась и эскалация. Конечно, все изменилось с годами. Ситуация успокоилась, могу сказать, что после августовских событий в Вашингтоне ситуация на границе достаточно спокойная", - заявил сегодня в эфире H1 глава наблюдательной миссии ЕС в Армении Маркус Риттер. Глава миссии отметил, что после подписания и ратификации мирного соглашения они больше не будут осуществлять миссию на границе. Реагируя в публичном эфире на замечание о том, что в заранее подписанном соглашении есть пункт, согласно которому стороны не должны привлекать к границе силы третьей стороны, сказал Риттер. "Мы знаем, что такие планы есть. То есть есть планы, что, когда мирное соглашение будет подписано и ратифицировано, мы больше не будем нужны, не будет необходимости, чтобы наша миссия находилась на границе, но мы продолжим посещать села. Как я уже сказал, это произойдет, когда будет ратифицировано мирное соглашение. На данный момент это желание правительства, но на данный момент есть и обоюдная договоренность о продолжении нашей работы". Кстати, Риттер скоро завершит свою работу и пока неизвестно, кто станет новым главой наблюдательной миссии ЕС в Армении.