Բաթումում անշարժ գույքի շուկան աճել է գրեթե 70%-ով
Ըստ Colliers Georgia ընկերության ուսումնասիրության՝ 2025 թվականի սեպտեմբերին Բաթումում բնակարանների առքուվաճառքի գործարքների քանակն աճել է 35.9%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, և կազմել է 1895 գործարք։
Շուկայի ընդհանուր ծավալն աճել է 68.3%-ով՝ հասնելով 116 միլիոն ԱՄՆ դոլարի։ Նորակառույցների հետ կապված գործարքներն աճել են 37.1%-ով, իսկ երկրորդային շուկայի բնակարանների վաճառքները՝ 18.2%-ով։ Աառաջնային շուկայում աճը կազմել է 58.2%, իսկ երկրորդային շուկայում՝ 13.8%։
2025 թվականի սեպտեմբերին Բաթումում նորակառույցներում բնակարանների միջին արժեքն աճել է 28.2%-ով՝ հասնելով 1327 ԱՄՆ դոլարի՝ 1 քմ-ի դիմաց։ Գների աճը հիմնականում պայմանավորված է առաջնային շուկայի զարգացմամբ, որտեղ ցուցանիշը բարձրացել է 55.1%-ով, մինչդեռ երկրորդային շուկայում աճը կազմել է միայն 8.7%:
Ընկերությունը պարզաբանում է, որ սեպտեմբերին իրականացված մեծ նախագծերից մեկում գրանցվել է մոտ 140 գործարք միաժամանակ, ինչը զգալի ազդեցություն է ունեցել միջին գնի ընդհանուր ցուցանիշի վրա։ Առանց այս գործարքները հաշվի առնելու՝ նոր նախագծերի գների աճը կկազմեր 17.6%։
Նշվում է նաև, որ առաջնային շուկայի որոշ գործարքներ գրանցվում են որոշակի ուշացմամբ, ինչի պատճառով ներկայիս գների աճի միտումը լիովին չի արտացոլում իրական դինամիկան։

The real estate market in Batumi has grown by almost 70%
According to the study of the Colliers Georgia company, in September 2025, the number of transactions for the purchase and sale of apartments in Batum increased by 35.9% compared to the same period of the previous year, and amounted to 1,895 transactions.
The total market volume increased by 68.3%, reaching 116 million USD. New construction transactions increased by 37.1%, and secondary market apartment sales increased by 18.2%. The growth in the primary market was 58.2%, and in the secondary market - 13.8%.
In September 2025, the average price of apartments in new buildings in Batum increased by 28.2%, reaching 1,327 US dollars per 1 square meter. The increase in prices is mainly due to the development of the primary market, where the indicator increased by 55.1%, while the increase in the secondary market was only 8.7%.
The company clarifies that in one of the large projects implemented in September, about 140 transactions were registered at the same time, which had a significant impact on the overall index of the average price. Without taking into account these transactions, the price increase of new projects would have been 17.6%.
It is also noted that some transactions of the primary market are recorded with a certain delay, due to which the current price growth trend does not fully reflect the real dynamics.