Մայր Աթոռը դատապարտում է Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի կալանավորումը
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է դեկտեմբերի 4-ին մտացածին ու անհիմն մեղադրանքներով Մայր Աթոռի դիվանապետ Գերաշնորհ Տ․ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի ձերբակալումը և նրա նկատմամբ դատարանի կողմից կիրառված կալանավորումը։
Այս մասին հայտարարություն է տարածել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը։
«Սույն գործողությունն արտահայտությունն է Եկեղեցու նկատմամբ վերջին շրջանում սանձազերծված բռնաճնշումների և շարունակությունը հոգևորականների նկատմամբ քաղաքական հետապնդման գործընթացի: Բարձրաստիճան հոգևորականներին շինծու մեղադրանքներով կալանավորելը իշխանության եկեղեցահալած քաղաքականության և եկեղեցականների դեմ ատելության խոսքի հերթական դրսևորումն է։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը պահանջում է անհապաղ դադարեցնել Տ․ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի և ազատազրկված մնացյալ եկեղեցականների ապօրինի հետապնդումները և վերականգնել նրանց խախտված իրավունքները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Первопрестольный осуждает арест архиепископа Аршака Хачатряна
Первопрестольный Святой Эчмиадзин решительно осуждает 4 декабря арест и заключение под стражу дипломата Первопрестольного, Его Преосвященства Т.Аршака архиепископа Хачатряна.
Об этом Первопрестольный Святой Эчмиадзин распространил заявление.
«Эта акция является выражением развязанных в последнее время репрессий против Церкви и продолжением процесса политического преследования духовенства. Арест высокопоставленных священнослужителей по сфабрикованным обвинениям является еще одним проявлением антицерковной политики правительства и разжигания ненависти в отношении священнослужителей.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин требует немедленного устранения о. Незаконное преследование архиепископа Аршака Хачатряна и остальных заключенных церковников и восстановление их нарушенных прав", - говорится в сообщении.