Մենք շարունակելու ենք բռնազավթված տարածքների վերադարձի համար պայքարը․ Արցախի նախագահը ուղերձ է հղել Անկախության հանրաքվեի 30-րդ տարեդարձի առթիվ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ուղերձ է հղել Արցախի Անկախության հանրաքվեի 30-ամյակի առթիվ․ «Հարգելի՛ հայրենակիցներ
Ուղիղ 30 տարի առաջ՝ 1991թ. դեկտեմբերի 10-ին, ռազմական գործողությունների ու խաղաղ բնակավայրերի հրետակոծության պայմաններում մեր ժողովուրդը բարձր մակարդակով կազմակերպեց Անկախության հանրաքվեն և ուղենշեց այն ճանապարհը, որով պետք է հասնենք մեր նպատակների հանգրվանին: 2006թ.-ին ընդունված ԱՀ Սահմանադրությամբ մենք վերահաստատեցինք մեր հավատարմությունը այն արժեքներին ու գաղափարներին, որոնցով շաղախվել են մեր նորանկախ պետականության հիմքերը: Եվ այս երեսնամյա երթը որքան էլ դժվարին ու արնաշաղախ էր, սակայն կարողացել ենք համազգային ջանքերով կերտել ու որոշակիորեն ամրապնդել մեր պետականությունը՝ շարունակելով Արցախյան շարժման արժեքաբանական ընթացքը:
Չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման միջնորդական ջանքերին, հակամարտող կողմերին ներկայացված հայտնի երեք սկզբունքներից ուժի չկիրառմանը և միջազգային իրավունքի հանրահայտ այլ սկզբունքներին, Ադրբեջանը Արցախի Հանրապետության և նրա խաղաղ բնակչության նկատմամբ քանիցս իրականացրեց ռազմական ագրեսիաներ, որոնցից 2020թ.-ի ագրեսիան ամենածանր փորձությունը դարձավ մեր պետականության ու ժողովրդի համար: Անկախ դրա հարուցած մարդկային, տարածքային, նյութական ու բարոյահոգեբանական մեծածավալ հետևանքներից՝ Արցախի Հանրապետությունը կանգուն է, իսկ անկախության ընտրված ճանապարհին մեր ժողովրդի կամքն ու տոկունությունը՝ անսասան: Դրա վառ ցուցիչներից են այս կարճ ժամկետում շուրջ 120,000 բնակչության առկայությունը, անվտանգային միջավայրի բարձր տոկոսով ապահովումը, պետական ինստիտուտների աշխատանքն ու զարգացման ջանքերը, ենթակառուցվածքների ու տնտեսության վերականգնումը: Հատկանշական է, որ պետական մարմինները ոչ միայն կատարում են իրենց կենսական լիազորությունները ԱՀ Սահմանադրության ու օրենսդրության հիման վրա, այլ նաև խորհրդանշականորեն հենց այսօր երկու խոշոր համայնքում տեղի են ունենում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ՝ որպես մեր պետականակերտման վճռականության փոքրիկ, բայց և կարևոր դրսևորումներ:

Мы продолжим борьбу за возвращение оккупированных территорий. Президент Арцаха направил послание по случаю 30-летия референдума о независимости
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил послание по случаю 30-летия референдума о независимости Арцаха. «Дорогие соотечественники Ровно 30 лет назад, 10 декабря 1991 года, в условиях боевых действий и обстрелов мирных населенных пунктов, наш народ на высоком уровне организовал Референдум о независимости и обозначил путь, по которому мы должны достичь вехи наших целей. Принятой в 2006 году Конституцией Республики Армения мы подтвердили свою верность ценностям и идеям, на которых были заложены основы нашей новой независимой государственности. И каким бы трудным и кровавым ни был этот тридцатилетний марш, общенародными усилиями нам удалось построить и укрепить нашу государственность, продолжая ценностный курс Арцахского движения. Несмотря на посреднические усилия Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, неприменение силы из трех известных принципов, представленных конфликтующим сторонам, и других известных принципов международного права, Азербайджан неоднократно осуществлял военные агрессии против Республики Арцах и ее гражданского населения, из которых агрессия 2020 года стала самым тяжелым испытанием для нашей государственности и народа. Независимо от масштабных человеческих, территориальных, материальных и морально-психологических последствий, вызванных этим, Республика Арцах стоит, а воля и стойкость нашего народа на избранном пути независимости непоколебимы. Среди его ярких показателей — присутствие около 120 000 человек за этот короткий период времени, обеспечение высокого процента среды безопасности, работа и усилия государственных учреждений, а также восстановление инфраструктуры и экономики. Примечательно, что государственные органы не только осуществляют свои жизненно важные полномочия на основании Конституции и законодательства Республики Армения, но и символично, что сегодня в двух крупных общинах происходят выборы органов местного самоуправления как маленькое, но важное проявление нашей решимости построить государство.