Մենք շարունակելու ենք բռնազավթված տարածքների վերադարձի համար պայքարը․ Արցախի նախագահը ուղերձ է հղել Անկախության հանրաքվեի 30-րդ տարեդարձի առթիվ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ուղերձ է հղել Արցախի Անկախության հանրաքվեի 30-ամյակի առթիվ․ «Հարգելի՛ հայրենակիցներ
Ուղիղ 30 տարի առաջ՝ 1991թ. դեկտեմբերի 10-ին, ռազմական գործողությունների ու խաղաղ բնակավայրերի հրետակոծության պայմաններում մեր ժողովուրդը բարձր մակարդակով կազմակերպեց Անկախության հանրաքվեն և ուղենշեց այն ճանապարհը, որով պետք է հասնենք մեր նպատակների հանգրվանին: 2006թ.-ին ընդունված ԱՀ Սահմանադրությամբ մենք վերահաստատեցինք մեր հավատարմությունը այն արժեքներին ու գաղափարներին, որոնցով շաղախվել են մեր նորանկախ պետականության հիմքերը: Եվ այս երեսնամյա երթը որքան էլ դժվարին ու արնաշաղախ էր, սակայն կարողացել ենք համազգային ջանքերով կերտել ու որոշակիորեն ամրապնդել մեր պետականությունը՝ շարունակելով Արցախյան շարժման արժեքաբանական ընթացքը:
Չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման միջնորդական ջանքերին, հակամարտող կողմերին ներկայացված հայտնի երեք սկզբունքներից ուժի չկիրառմանը և միջազգային իրավունքի հանրահայտ այլ սկզբունքներին, Ադրբեջանը Արցախի Հանրապետության և նրա խաղաղ բնակչության նկատմամբ քանիցս իրականացրեց ռազմական ագրեսիաներ, որոնցից 2020թ.-ի ագրեսիան ամենածանր փորձությունը դարձավ մեր պետականության ու ժողովրդի համար: Անկախ դրա հարուցած մարդկային, տարածքային, նյութական ու բարոյահոգեբանական մեծածավալ հետևանքներից՝ Արցախի Հանրապետությունը կանգուն է, իսկ անկախության ընտրված ճանապարհին մեր ժողովրդի կամքն ու տոկունությունը՝ անսասան: Դրա վառ ցուցիչներից են այս կարճ ժամկետում շուրջ 120,000 բնակչության առկայությունը, անվտանգային միջավայրի բարձր տոկոսով ապահովումը, պետական ինստիտուտների աշխատանքն ու զարգացման ջանքերը, ենթակառուցվածքների ու տնտեսության վերականգնումը: Հատկանշական է, որ պետական մարմինները ոչ միայն կատարում են իրենց կենսական լիազորությունները ԱՀ Սահմանադրության ու օրենսդրության հիման վրա, այլ նաև խորհրդանշականորեն հենց այսօր երկու խոշոր համայնքում տեղի են ունենում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ՝ որպես մեր պետականակերտման վճռականության փոքրիկ, բայց և կարևոր դրսևորումներ:

We will continue the struggle for the return of the occupied territories. The President of Artsakh sent a message on the occasion of the 30th anniversary of the Independence Referendum
The President of Artsakh Republic Araik Harutyunyan sent a message on the occasion of the 30th anniversary of the Artsakh Independence Referendum. "Dear compatriots Exactly 30 years ago, in 1991 on December 10, in the conditions of military operations and shelling of peaceful settlements, our people organized the Independence Referendum at a high level and marked the path by which we should reach the milestone of our goals. With the Constitution of the Republic of Armenia adopted in 2006, we reaffirmed our loyalty to the values ​​and ideas with which the foundations of our newly independent statehood were laid. And no matter how difficult and bloody this thirty-year march was, we managed to build and strengthen our statehood with nationwide efforts, continuing the values-based course of the Artsakh movement. Despite the mediation efforts of the OSCE Minsk Group for the peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, non-use of force from the three well-known principles presented to the conflicting parties, and other well-known principles of international law, Azerbaijan repeatedly carried out military aggressions against the Republic of Artsakh and its civilian population, of which the aggression of 2020 became the most severe test for our statehood and people. Regardless of the large-scale human, territorial, material and moral-psychological consequences caused by it, the Republic of Artsakh is standing, and the will and endurance of our people on the chosen path of independence is unshakable. Among its bright indicators are the presence of around 120,000 people in this short period of time, the provision of a high percentage of the security environment, the work and development efforts of state institutions, and the restoration of infrastructure and economy. It is noteworthy that the state bodies not only perform their vital powers based on the Constitution and legislation of the Republic of Armenia, but also symbolically, today in two large communities, elections of local self-governing bodies are taking place as small but important manifestations of our determination to build a state.